logo
logo
logo
logo
Narzędzia diamentowe

Zakup tarczy diamentowej – na co zwrócić uwagę?
Opublikowano: 10 października 2018

Narzędzia diamentoweNarzędzia diamentowe przystosowane są do radzenia sobie z najtwardszymi materiałami. Ich trwałość i możliwości sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Do korzystania z nich warto się jednak przygotować. Odpowiednie użytkowanie tarczy diamentowej wydłuży jej żywotność i znacząco ułatwi pracę. Czym należy kierować się przy wyborze ostrzy?

Narzędzia diamentowe – rodzaje ostrzy

Z czego wykonuje się narzędzia diamentowe? Ich głównym elementem jest metalowy korpus, na którego brzegach znajduje się warstwa zatopionych w nim diamentowych drobinek. Wyróżnić można przy tym kilka rodzajów tarcz: z bieżnią ciągłą, segmentowe bez szczelin oraz segmentowe ze szczelinami.

Każdy z typów przystosowany jest do pracy z różnymi materiałami. Twarde i kruche powierzchnie (klinkier, płytki ceramiczne itp.) najlepiej ciąć z użyciem ciągłego ostrza. W przypadku cegieł, marmuru czy lekkiego betony dobrze spisze się tarcza segmentowa ze szczelinami. Trzeci typ uznaje się za uniwersalny, co oznacza, że warto stosować go w przypadku krótkich cięć i częstej zmiany materiału.

Na mokro czy sucho?

W większości przypadków posługiwanie się narzędziami diamentowymi wymaga pracy na mokro. Wykorzystanie wody (najlepiej z dodatkiem szarego mydła lub oleju wiertniczego) w procesie cięcia, zapewnia tarczy odpowiednie chłodzenie, a jednocześnie wypłukuje fragmenty obrabianego materiału. Zwiększa to wydajność pracy i wydłuża żywotność ostrza.

Oczywiście, w trudnodostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia wody, trzeba pracować bez użycia chłodziwa. Wymaga to zastosowania tarczy do cięć na sucho. Trzeba jednak pamiętać o tym, by jej również zapewnić chłodzenie. Po dwóch minutach pracy powinny więc następować dwie minuty przerwy. Uważajmy też, by tnącej na sucho tarczy nie chłodzić wodą. Nagłe obniżenie temperatury może spowodować jej uszkodzenie.

Tarcza a głębokość cięcia

Głębokość cięcia tarczy jest uzależniona przede wszystkim od jej średnicy. Cięcie może być na tyle głębokie, jak bardzo pozwala nam mocowanie ostrza, jednak wykorzystywanie go w taki sposób może doprowadzić do szybkiego zużycia. Producenci narzędzi diamentowych informują zazwyczaj, jaka jest zalecana głębokość cięcia w przypadku danej tarczy. Dlatego decydując się na zakup ostrza, powinniśmy brać pod uwagę przewidywaną grubość obrabianego materiału.

Od tego, z jak twardym materiałem mamy do czynienia, zależeć będzie również prędkość obrotu. Tutaj także należy stosować się do zaleceń producenta. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości może doprowadzić do oderwania segmentów tnących a nawet rozerwania tarczy.

Dowiedz się więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zastosowanie ramion reakcyjnych w przemyśle...

Maszyny oraz urządzenia, które wykorzystuje się w przemyśle muszą być...
węże do sprężonego powietrza

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co...

Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacja...
wydajność maszyn

Jak zwiększyć wydajność maszyn w zakładzie pr...

W dzisiejszych czasach większość zakładów przemysłowych działa przy po...
stal nierdzewna

Rynek stali nierdzewnej w Polsce i na świecie...

Choć światowy popyt na stal nierdzewną w związku z wybuchem pandemii C...