• Menu

  Zakup mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

  Osoby planujące zakup własnego mieszkania mogą wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego, a każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ponieważ transakcja nierzadko wiąże się z dużym wydatkiem, a lokal będzie stanowił najprawdopodobniej miejsce zamieszkania przez wiele lat, decyzja powinna być dobrze przemyślana.

  Zakup mieszkania

  Rynek pierwotny – jakie są jego zalety i wady?

  Największą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest z pewnością fakt, że nabywca może wprowadzić się do lokalu niezamieszkiwanego wcześniej przez nikogo innego. W praktyce oznacza to, że mieszkanie nie wymaga żadnego remontu i prawdopodobnie nie będzie on konieczny przez co najmniej kilka lat. Dodatkowo deweloperzy umożliwiają swoim klientom wprowadzanie pewnych zmian w układzie poszczególnych pomieszczeń, co pozwala na zaaranżowanie wnętrza zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami. Nowe budownictwo charakteryzuje się zastosowaniem wysokiej jakości materiałów i sięganiem po rozwiązania zapewniające nie tylko wysoką estetykę, ale i komfort mieszkańców. Nabywcy lokali w nowym budownictwie mogą więc mieć do dyspozycji parking podziemny oraz komórki lokatorskie, a winda to obecnie standard w inwestycjach realizowanych przez deweloperów. Szeroka oferta mieszkań z rynku pierwotnego pozwala wybrać wymarzone lokum niezależnie od tego, czy kupujący szuka niewielkiego mieszkania, czy przestronnego apartamentu.

  A jakie wady ma zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Deweloperzy realizują nowe inwestycje zazwyczaj na obrzeżach miast. W centrum działki budowlane są droższe, a ponadto ze względu na już istniejącą zabudowę trudno wygospodarować odpowiednio dużo przestrzeni na kolejny budynek. Oczywiście nie jest to regułą, bo wśród ofert rynku pierwotnego znaleźć można również nieruchomości w lokalizacjach świetnie skomunikowanych z innymi dzielnicami i z dostępem do miejskiej infrastruktury. Nowe mieszkania w Warszawie na Woli są tego świetnym przykładem.

  Plusy i minusy zakupu mieszkania na rynku wtórnym

  Zwolennicy kupna nieruchomości na rynku wtórnym doceniają fakt, że mieszkanie fizycznie istnieje i można je obejrzeć, a tym samym podjąć bardziej przemyślaną decyzję o sfinalizowaniu transakcji. Atutem użytkowanych wcześniej nieruchomości jest też często atrakcyjniejsza lokalizacja bliżej centrum oraz miejska infrastruktura. Mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj tańsze, chociaż w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost ich cen w stosunku do nieruchomości prosto od dewelopera. Badania NBP dotyczące ceny za metr kwadratowy w ostatnim kwartale ubiegłego roku wykazują, że w Warszawie średnie ceny ofertowe rynku pierwotnego i wtórnego wynoszą odpowiednio 10 280 zł i 11 212 zł, co daje różnicę na poziomie 9%. Wśród wad używanych mieszkań wymienia się także konieczność ich remontu, co powoduje kolejne wydatki. Zmiana układu pomieszczeń czy aranżacji wnętrz stanowi też większe przedsięwzięcie niż w przypadku mieszkania od dewelopera. Kupując lokal w starszym budynku, nabywca często liczyć się musi z brakiem miejsc parkingowych czy brakiem windy. Podejmując decyzję, warto więc uwzględnić wady i zalety każdego z dostępnych rozwiązań.

  Źródła:

  1. https://www.bankier.pl/smart/rynek-pierwotny-czy-rynek-wtorny-co-wybrac
  2. https://gethome.pl/blog/rynek-pierwotny-czy-wtorny/
  3. https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,25703958,dlaczego-obecnie-rynek-wtorny-jest-drozszy-niz-pierwotny-ta.html

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane