Powstawanie różnego rodzaju odpadów jest nieodłącznym elementem procesów produkcyjnych. Niektóre z nich są użyteczne i nadają się do dalszego wykorzystania, inne z kolei mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zadaniem każdego przedsiębiorcy, którego działalność powoduje powstawanie odpadów przemysłowych, jest wdrożenie odpowiedniego planu gospodarowania nimi.
Odpadami nazywamy wszystkie przedmioty stałe i niebędące ściekami substancje ciekłe, powstające w wyniku działalności przemysłowej lub gospodarczej i nieprzydatne w miejscu i w czasie, w którym powstały. Rozporządzenie Ministerstwa Środowiska z dnia 27 września 2001 roku wyróżnia dwadzieścia kategorii odpadów, w tym odpady kopalne, hutnicze, chemiczne, metalowej, olejowe, rolnicze i sadownicze, odpady związane z przetwórstwem żywności, a także odpady powstające w wyniku eksploatacji różnych sprzętów (np. zużyte opony, oleje samochodowe).
Przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów określa Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Stwierdzają one między innymi, że:
Jestem producentem soku. Zostaje mi wielkie ilości resztek jabłek marchwi buraków. Czy można z tego zrobić pelet do palenia. Ma ktoś jakieś doświadczenie lub rozwiązanie?
Jak niewiele przedsiębiorstw zdaje sobie z tego sprawę, że na samym początku powinny one dążyć do ograniczenia wytwarzania tych odpadów. Mało również firm we właściwy sposób ewidencjonuje. Świetny artykuł.
Dodaj komentarz