logo
logo
logo
logo
Kongres Uzdrowisk Polskich

XXV Kongres Uzdrowisk Polskich
Opublikowano: 2 czerwca 2016

Kongres Uzdrowisk PolskichTegoroczny XXV Kongres Uzdrowisk Polskich odbywa się w 180. rocznicę działalności uzdrowiska Ciechocinek i 100. rocznicę miasta Ciechocinek. Dziś rozpoczynają się obchody.

Wybór miejsca Kongresu Uzdrowisk Polskich nigdy nie jest przypadkowy. Jak przyznaje Jerzy Szymańczyk, prezes Polskiej Unii Uzdrowisk, czyli jednego ze stowarzyszeń-organizatorów:

– Dokonując wspólnie wyboru miejsca obrad kongresowych staramy się połączyć organizację kongresu z czymś wyjątkowym, co w danym okresie wymaga podkreślenia w uzdrowisku tj. zakończenie istotnej inwestycji czy jubileuszu miejscowości.

Kongres, który odbywał się dwa lata temu w Krynicy dodatkowo uświetnił otwarcie po gruntownym remoncie Pijalni Wód Mineralnych, natomiast ubiegłoroczny Kongres związany był z obchodami 140 lat Uzdrowiska Solanki w Inowrocławiu. Tegoroczne obrady w Ciechocinku związane są z obchodami roku jubileuszowego tego wspaniałego i wyjątkowego, z uwagi na tradycje i osiągnięcia w zakresie medycyny, miejsca. Uzdrowisko obchodzi 180. rocznicę działalności, a miasto swoje 100. urodziny.

Za realizację Kongresu Uzdrowisk Polskich są Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie, ale co roku jedna z tych instytucji staje się organizatorem wiodącym. W tym roku wydarzenie przygotowuje głównie Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie.

Kongres Uzdrowisk Polskich

Tegoroczny Kongres odbędzie się pod hasłem „Rehabilitacja w uzdrowiskach – skuteczna i najtańsza”. Tematy przygotowywanych sesji plenarnych dotyczyć będą kwestii najistotniejszych spraw dla całego środowiska uzdrowiskowego, m.in. potencjału polskich uzdrowisk.

Tradycyjnie organizowana w trakcie Kongresu wystawa sprzętu medycznego i produktów uzdrowiskowych będzie okazją do zapoznania się z różnorodną ofertą oraz najnowszymi nowinkami i osiągnięciami w tym zakresie.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła wybitna specjalistka w zakresie balneologii prof. dr hab. n.med. Irena Ponikowska, kierownik Katedry Balneologii i Medycyny Fizykalnej w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, reprezentująca także Uzdrowiskowy Szpital Kliniczny w Ciechocinku. Wystąpi ona z wykładem pt. „Rola i udział Uzdrowiska Ciechocinek w zachowaniu i rozwoju balneologii i lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce”.

Aktualną sytuację w lecznictwie uzdrowiskowym z perspektywy administracji państwowej przedstawi Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu ds. Służb Mundurowych Narodowego Funduszu Zdrowia. W programie znalazło się także kilka wystąpień, podczas których zostaną omówione konkretne sytuacje medyczno-społeczne, np. dziecko zarażone wirusem HIV w leczeniu uzdrowiskowym, rehabilitacja urologiczna oraz tematyka zdrowia mężczyzny w uzdrowiskach.

Cyklicznie organizowane od 25 lat Kongresy Uzdrowisk Polskich są najbardziej widoczną w kraju imprezą branżową, w której bierze udział od 200 do 300 uczestników. W obradach aktywnie uczestniczą przedstawiciele administracji rządowej, samorządów terytorialnych, wybitni przedstawiciele świata nauki, zarządy przedsiębiorstw uzdrowiskowych i organizacji działających na rzecz branży uzdrowiskowej, a także pacjenci i kuracjusze zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

Spotkania środowiska od lat służą wymianie doświadczeń i wypracowaniu poglądów w zakresie działalności podmiotów sektora medycznego i turystyczno-uzdrowiskowego.

Tradycją jest, że każdy z organizatorów, tj.: Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie, przedstawia swoją kandydaturę osoby lub podmiotu zaangażowanego i zasłużonego dla branży uzdrowiskowej do statuetki Asklepiosa. Ponadto zostanie wręczony tytuł Honorowego Obywatela Ciechocinka. Kto w tym roku otrzyma wyróżnienia i jakie inne atrakcje czekają na uczestników Kongresu, przekonamy się w dniach 2-4 czerwca w Ciechocinku.

 

Fot. URZĄD MIASTA W CIECHOCINKU

 

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Bielińska pisze:

    Piękny jubileusz, pięknego uzdrowiska. 180 lat – niezwykła karta w historii, prawdziwy symbol polskich sanatoriów. Zawszę z wielką przyjemnością goszczę w tej miejscowości i w samym Uzdrowisku Ciechocinek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.