• Menu

  Wyraź swoje poglądy poprzez tatuaż. Czy tatuaże „zaangażowane” to dobry pomysł?

  Tatuaże są modne i nic nie wskazuje na to, aby z tej mody wyjść miały. Jednak jak to zwykle bywa tatuaż tatuażowi nierówny i aby można być uznać go za swoisty „hit”, a nie zwyczajny „kit” musi być dobrze wykonany. Oczywiście i sama estetyka czy wybór stylu ma duże znaczenie. Jak zapewne się domyślacie jest wiele możliwości, ale my dzisiaj przyjrzymy się tzw. tatuażom „zaangażowanym”.

  tatuaż

  Tatuaż „zaangażowany”- czyli wyraź siebie poprzez tatuaż

  Tatuaże „zaangażowane” to tatuaże poprzez, które chcemy wyrazić swoje poglądy czy swój styl życia. Zatem jak możecie się domyślić przykładem może być literka „A”, które dedykowana jest dla anarchistów czy słynna pacyfka- symbol pacyfistów. Także weganie mogą pokazać swój styl życia, ale i empatię wobec zwierząt tatuując napis „vegan”. Wszyscy, którzy walczą o prawa zwierząt, a przy tym są weganami oraz aktywnie angażują się w ochronę „braci mniejszych” mogą przypisać sobie należenie do grupy ALF – czyli  Animal Liberation Front i wytatuować sobie ich słynny symbol, a więc duże A, oraz ukryte w tej literze L i F. Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej, wszak każdy pogląd można wytatuować. Bardzo wiele kobiet, które są zwolenniczkami aborcji na życzenie wybierze tatuaż „pro choice”. Z kolei te, które deklarują się jako zwolenniczki życia wybierają tatuaże „pro life”.

  A gdy zmienisz poglądy…

  Jeżeli już zdecydujecie się na tatuaże „zaangażowane” to pamiętajcie, aby wybrać się do profesjonalnego studia tatuażu, gdyż tylko wtedy macie pewność, że przynajmniej estetycznie nie będziecie się wstydzić swojej dziary. Jeżeli jednak chodzi o tatuowanie swoich poglądów czy przekonań to trzeba pamiętać, że życie czasami potrafi zaskakiwać, a przekonania mogą zmienić się o 180 stopni. Teraz możecie być zwolennikami „życia”, a jeżeli doświadczycie trudnej sytuacji może się okazać, że jednak opowiadacie się za wyborem. Z  pewnych poglądów się wyrasta, bo kto z nas chodząc do liceum nie uważał się za pacyfistę, a na studiach za anarchistę? Cóż jeżeli każdy pogląd tatuowalibyśmy sobie na ciele to zapewne okazałoby się, że nie był to dobry pomysł, bo obok tatuażu z pacyfką widniałaby duża litera A. Zdecydowanie lepiej bardzo dobrze przemyśleć sobie sprawę tatuowania poglądów, chyba że jesteście ich pewni w 100%, czyli są stosunkowo uniwersalne tak jak np. miłości do zwierząt, która przecież nie przemija.

  tatuaż

  By tatuaż nie był punktem sporu

  Wiele mówi się o akceptacji innych poglądów czy zdania innych osób. Jednak teoria teorią, a praktyka pokazuje, że tolerancji musimy się jeszcze uczyć. Oczywiście nie dotyczy to tylko nas Polaków, bo nie tylko my nie zawsze jesteśmy tolerancyjni. Ale pamiętajcie też, że szerzenie swoich poglądów nie zawsze też jest bezpieczne, bo choć Polska nie jest ultra konserwatywna, to są grupy osób ultra konserwatywne, które nie uznają innych poglądów. A przecież każdy z nas ma prawo do swojego zdania i wyrażania go, jednak tyle teoria, bo z praktyką jest inaczej. To prowadzi do wniosku, że lepiej na ciele nie wyrażać swoich poglądów, szczególnie jeżeli mogą one być punktem sporu. A jeżeli już chcecie je wyrazić, to lepiej wybrać takie miejsce, które nie jest od razu widoczne, w razie czego można zasłonić je ubraniem.

  tatuaż

  Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się….

  Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka – ale to tylko teoria, bo z praktyką jest inaczej i niektórzy za wszelką cenę próbują i będą próbować narzucać nam swoje poglądy. Oczywiście każdy z nas ma prawo do swoich, podobnie jak ma prawo do wytatuowania ich sobie w dowolnym miejscu. Jednak trzeba pamiętać, że ostracyzm społeczny,  przynajmniej w niektórych grupach jest zbyt duży i tatuowanie sobie „wolności” czy nawet „tęczowej flagi” może być niebezpieczne. Często mówimy o tolerancji, ale przecież czyjaś seksualność czy styl życia nie mogą być jakkolwiek przez nas oceniane, bo to jest jego/jej styl życia i orientacja seksualna, ale niektórzy widocznie uważają, że mają prawo do oceny czy negacji. Zatem, gdzie ta wolność?

  Tatuaże pokazujące poglądy są ciekawym pomysłem, o ile poglądów nie zmienia się szybko, ale jednocześnie mogą być też problematyczne szczególnie, gdy dla jakiejś konserwatywnej grupy są nie do przyjęcia. Żyjemy w takim kraju, gdzie wolność  poglądów bez narażania się na ostracyzm jeszcze nie istnieje.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane