• Menu

  Wyjazd zagraniczny – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

  Wkrótce wyjeżdżasz i wciąż nie masz ubezpieczenia? Co decyduje o tym, którą polisę wybrać? Sprawdź, jak podjąć najlepszą decyzję i zapewnić sobie najlepszą ochronę podczas wakacji.

  ubezpieczenie

  Ubezpieczenie turystyczne

  Zbliżający się urlop to czas wyjątkowy, kiedy można w końcu zapomnieć o codziennych obowiązkach i troskach, aby w spokoju oddać się najlepszemu wypoczynkowi i relaksowi. Oczywiście czas przed podróżą zwykle obfituje w rozmaite elementy przygotowań, takie jak choćby pakowanie czy planowanie atrakcji na miejscu. Świetnym sposobem na poradzenie sobie ze wszystkim jest przygotowanie listy zadań. Niestety wielu podróżnych wciąż zapomina o kupnie ubezpieczenia podróżnego, a w dzisiejszych czasach jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – wystarczy odwiedzić stronę pośrednika lub skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator ubezpieczeń. Za jego pomocą łatwo określisz podstawowe parametry swojej ochrony, kwoty gwarantowane oraz koszty zakupu, które są zazwyczaj naprawdę niskie. Często stawki bywają zbliżone np. do zakupu kawy w miejscu twojej podróży, dlatego też nie powinno się zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. Tylko jak wybrać najlepsze?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie podróżne?

  W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że ubezpieczenie turystyczne w większości przypadków nie jest obowiązkowe, w żadnym wypadku nie zwalnia cię to jednak z odpowiedzialności związanej z jego posiadaniem. W przypadku nieszczęśliwych okoliczności w wielu krajach będziesz zmuszony do pokrycia ogromnych kosztów, o ile nie zadbasz o ubezpieczenie turystyczne. Ponadto w państwach, gdzie kupno ubezpieczenia jest obowiązkowe, aktualne regulacje określają jedynie minimalne kwoty gwarantowane, podobnie działa to z ubezpieczeniami zapewnionymi przez biuro podróży. Przyjmuje się, że na terenie Europy powinny one wynosić co najmniej 30 000 euro (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje jedynie 20 000 euro), a przy podróżach na inne kontynenty wartość ta to 60 000 euro. Dlatego też w większości sytuacji bezpieczniejszym wyjściem jest samodzielne kupno ubezpieczenia podróżnego.

  Oprócz gwarantowanych kwot ubezpieczenia bardzo istotna jest też zawartość kupowanej polisy. Oczywiście należy ją ściśle powiązać z tym, jak prezentuje się plan twojego wyjazdu. Zależnie od aktywności i innych czynników, będziesz potrzebować innego stopnia ochrony. Niemniej przy okazji każdego wyjazdu twoje ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać w sobie:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – dotyczy m.in. pokrycia kosztów wizyt lekarskich, transportu medycznego czy leczenia ambulatoryjnego,
  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – dotyczy uzyskania rekompensaty w przypadku np. trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie assistance – dotyczy pomocy w nagłych sytuacjach, w ramach assistance pokryte zostaną koszty związane z np. transportem zwłok do kraju lub innym transportem medycznym.

  Jak wspomniano, to tylko podstawowe poziomy ochrony ciebie i twoich bliskich podczas urlopu. Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto w wielu przypadkach wziąć pod uwagę także inne polisy. Wśród najczęstszych wymienia się:

  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa z wyjazdu lub jego skrócenia – na jego mocy otrzymasz rekompensatę w zaistnieniu takiej sytuacji, o ile jej powodem będzie np. śmierć członka rodziny czy choroba bliskiej osoby,
  • poszerzenie polisy dla rekreacyjnego uprawiania sportów i sportów wysokiego ryzyka,
  • polisa od zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych, która jednocześnie stanowi rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie od biernego uczestnictwa w aktach terroru – to często pomijana polisa, choć zupełnie niesłusznie, gdyż takie okoliczności często wyłączają biuro podróży z odpowiedzialności.

  Wybierając ubezpieczenie podróżne, kieruj się przedstawionymi powyżej czynnikami, aby podjąć najlepszą decyzję. Warto również skorzystać z narzędzi dodatkowych, jak choćby kalkulatora ubezpieczeń. Zagwarantuj sobie odpowiednią ochronę przed najbliższym urlopem!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane