logo
logo
logo
logo
umowa pożyczki

Jak powinna wyglądać umowa pożyczki zaciąganej online?
Opublikowano: 19 czerwca 2017

umowa pożyczkiPrzy zaciąganiu pożyczki stacjonarnie lub przez internet powinniśmy zawrzeć z pożyczkodawcą stosowną umowę, na mocy której przekaże on nam środki pieniężne w oznaczonym czasie, a my zobowiążemy się do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami w konkretnym terminie w przyszłości.

Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie pożyczki?

Strony umowy

Pierwszą kwestią, jaka musi być zawarta w umowie pożyczki, bez względu na tryb jej zaciągania, jest oznaczenie stron umowy, czyli pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. W oznaczeniu tym powinny znaleźć się dane osobowe pożyczkobiorcy, wraz z danymi adresowymi i numerem PESEL, jak i nazwa, numer NIP, adres siedziby, numer REGON i KRS pożyczkodawcy.

Oznaczenie przedmiotu umowy

W umowie pożyczkowej najważniejsze będzie ustalenie, jaką pożyczkę pożyczkodawca udziela, a pożyczkobiorca zaciąga. Powinno się określić, czy jest to pożyczka ratalna, czy pożyczka tradycyjna, spłacana jednorazowo na koniec okresu trwania zobowiązania? Musi zostać wskazane jej oprocentowanie w skali roku oraz wszelkie inne opłaty, jakie nakładane są na klienta przez firmę pożyczkową. Ważne jest, aby wszystkie warunki pożyczki były zrozumiałe i znane dla pożyczkobiorcy.

Wśród kosztów pożyczki może znaleźć się w umowie oznaczenie RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, oznaczająca całkowity koszt długu, wraz z odsetkami, prowizjami, ubezpieczeniem i zmianą wartości pieniądza w czasie. Nie jest to tym samym, co roczna stopa oprocentowania, wskazująca w istocie kwotę spłacanych odsetek.

Okres kredytowania

W umowie pożyczki musi być oznaczona data i miejsce zawarcia umowy oraz dokładna data spłaty zobowiązania. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, pożyczkobiorca narazić się może na naliczenie karnych odsetek.

Warunki odstąpienia od umowy

Pożyczki online są zaciągane na odległość, dlatego też pożyczkobiorca może bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji prawnych czy finansowych, w ciągu 14 dni od zaciągnięcia zobowiązania, zrezygnować z niego i odstąpić od umowy pożyczki. Procedura zwrotu wypłaconych już środków finansowych z pożyczki także powinna być ściśle określona w dokumentach, w tym w umowie pożyczki.

W umowie tej pożyczkodawca powinien zawrzeć informacje dotyczące m.in. warunków wcześniejszej spłaty zobowiązania pożyczkowego. Istotną kwestią są też zasady przedłużania okresu spłaty i opłaty, jakie w związku z tym musi uiścić klient na rzecz firmy pożyczkowej.

Dzięki czytaniu umów, które podpisujemy, nie damy się oszukać nieuczciwym pożyczkodawcą, których na szczęście jest coraz mniej na rynku, dzięki nowym regulacjom prawnym i restrykcyjnym wymogom, jakie muszą spełniać firmy pożyczkowe.

Tagi:

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Sylw pisze:

    Ja brałem w Kredyty Chwilówki pożyczkę i powiem Wam, że proces został przeprowadzony wg procedur. Wszystko było ok i mogę polecić tę pożyczki.

    • viralseeek pisze:

      Ja rowniez sie nie przejechalem na kredytach chwilowkach – dodam tylko, ze wszystko zalatwilem w kilka chwil, a dodatkowo zostalem rzeczowo poinformowany o wszystkim przez konsultanta, ktorego maja 24/7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.