logo
logo
logo
logo
konto bankowe

Jak wybrać idealne konto bankowe?
Opublikowano: 8 września 2022

W niniejszym mini-poradniku możesz zobaczyć na co zwrócić uwagę przy wybieraniu konta bankowego. Dzięki temu łatwo unikniesz niespodziewanych opłat i „haczyków”.

Sprawia pierwsza – koszty konta

Do grupy prowizji pobieranych bez względu na to, czy korzystamy aktywnie z konta czy też nie, należą dwie opłaty: za prowadzenie rachunku oraz za obsługę karty debetowej (jeśli została wydana).

Bardzo często przy kontach osobistych występuje następująca sytuacja: prowadzenie za darmo, a opłata za kartę – warunkowa. Warunek natomiast odnosi się do sumy transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą – jeśli w danym miesiącu przekroczy się pułap określony przez bank (np. 300 zł) wówczas nie jest pobierana prowizja.

Pozostałe czynności bankowe na które warto zwrócić uwagę (w zależności od tego jak często z nich korzystamy):

  • przelewy internetowe – przede wszystkim elixir, ale można sprawdzić również przelewy ekspresowe i zagraniczne;
  • polecenie zapłaty;
  • zalecenie stałe;
  • opłaty za SMSy do autoryzacji zleceń.

Sprawa druga – operacje gotówkowe

Osobno można rozpatrywać możliwości oraz koszty wpłat i wypłat gotówki. Oferty banków są bowiem bardzo zróżnicowane pod tym kątem – począwszy od dostępnych kanałów, aż po pobierane prowizje.

Dla tradycjonalistów ważne będą przede wszystkim prowizje za operacje w oddziałach, natomiast większość osób zainteresują wypłaty z bankomatów (warto sprawdzić które w naszej okolicy będą darmowe – może nawet wszystkie?). W coraz większej liczbie banków gotówkę można wpłacać także poprzez wpłatomaty – niekiedy jest to bardziej komfortowe niż wizyta w placówce.

Sprawa trzecia – pozostałe korzyści

Dla wielu klientów dodatkowe bonusy stanowią nawet najważniejsze kryterium – czasami są okazją do zyskania sporych kwot lub zwiększają komfort korzystania z konta. Do lubiących wygodę i mobilność przemówi zapewne dostępność BLIK-u, dla poszukiwaczy gratyfikacji finansowych – promocje cashback, oprocentowanie środków, lub inne programy lojalnościowe.

Sprawa najważniejsza – Twoje potrzeby

Wybrane konto jednak powinno przede wszystkim uwzględniać Twoją osobę i to w jaki sposób korzystasz z konta. Takie podejście niemal gwarantuje satysfakcję z wyboru danego banku. Niestety należy pogodzić się z faktem, iż prędzej czy później warunki na koncie mogą się zmienić – tego jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć (ponadto chyba nie warto z góry zakładać negatywnych scenariuszy).

Powyższy poradnik został opracowany przez portal kontomania.pl

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • janka pisze:

    ja wybrałam konto z takimi funkcjami jakich potrzebowałam- dużo płacę kartą, więc to był priorytet, a że na swojej mogę sprawdzać stan konta, tym lepiej, bo muszę kontrolować wydatki. plus cała obsługa konta za darmo, także przelewy,w tym przez facebooka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

szybka pożyczka

Kiedy szybka pożyczka jest lepszą opcją niż k...

Chociaż polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca, to nadal wydajemy wi...
podatek od nieruchomości 2023

Podatek od nieruchomości – nowe stawki...

Podatki od nieruchomości to jeden z kosztów utrzymania domu lub mieszk...
pożyczka gotówkowa

Gdzie szybko pożyczyć pieniądze?...

Szybka pożyczka to najprostszy sposó...
Indeks Big Macka

Według Indeksu Big Macka kurs polskiej waluty...

Publikowany przez The Economist od 1986 roku Indeks Big Macka jest bar...