logo
logo
logo
logo

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
Opublikowano: 20 sierpnia 2017

Jak wybrać drzwi wewnętrzneDrzwi wewnętrzne powinny nie tylko stanowić ozdobę naszych wnętrz, ale przede wszystkim wyróżniać się funkcjonalnością. Zanim zaczniemy wybierać kolory i wzory, zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów technicznych.

To właśnie od nich będzie zależał nasz późniejszy komfort. Jaką szerokość powinny mieć drzwi wewnętrzne? Wybrać prawe czy lewe? Jak dobrać ościeżnicę i jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Drzwi wewnętrzne w świetle prawa budowlanego

Zanim wybierzemy drzwi wewnętrzne, warto skorzystać z kompleksowych poradników DLH. Dowiemy się z nich między innymi tego, jak wybór i montaż drzwi wewnętrznych regulowany jest przez przepisy prawne.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo domowników określają one kilka podstawowych zasad, a wśród nich:

  • minimalna szerokość drzwi: powinna wynosić 80 cm (w świetle ościeżnic);
  • brak progów: ze względu na bezpieczeństwo domowników wewnętrzne otwory drzwiowe powinny być pozbawione progów. Wyjątek stanowią łazienki i toalety, w których próg może zabezpieczyć pozostałą część domu przed zalaniem wodą w razie wycieku;
  • skrzydła w łazienkach i toaletach powinny być otwierane na zewnątrz. Jest to ważne ze względu na mały metraż tych pomieszczeń (w razie omdlenia osoby znajdującej się wewnątrz łatwiej jest wówczas dostać się do środka, aby udzielić pomocy);
  • w drzwiach do łazienek i toalet powinny się znajdować otwory wentylacyjne o minimalnej powierzchni 220 cm2. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie krótszych drzwi i pozostawienie między nimi a podłożem szczeliny o wysokości 2,5 centymetrów.

Wymienione wytyczne są na tyle podstawowe, że nie wprowadzają ograniczeń co do wyboru drzwi, zapewniając jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo.

Jak skonstruowane są drzwi wewnętrzne?

Mówiąc o konstrukcji drzwi wewnętrznych, możemy wyróżnić dwie podstawowe formy: skrzydła ramowe i płycinowe. Różnica między nimi często widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Konstrukcja skrzydeł ramowych – jak sama nazwa wskazuje – przypomina ramę. Na obramowanie składają się po dwie pionowe i poziome belki z widocznym łączeniem.

Wykonane są one zazwyczaj z MDF lub z litego drewna. Wewnątrz ramowej konstrukcji umieszcza się wypełnienia z paneli i szyb. Tak skonstruowane zostały m.in. drzwi wewnętrzne w okleinie, w których ramiak MDF został uszlachetniony drewnopodobną okleiną. Ramiak MDF może być także wypełniony szkłem hartowanym, satynowanym, które ma delikatny mleczny odcień (drzwi szklane DLH). Podstawą konstrukcji skrzydeł płycinowych również jest drewniany ramiak, który jednak znajduje się pod płytami MDF lub HDF, dlatego pozostaje dla nas niewidoczny.

Przykładem skrzydła płycinowego może być kolekcja drzwi malowanych DLH, w których drewniany ramiak został obłożony dwiema płytami HDF, stanowiącymi warstwę zewnętrzną. Wykonana z włókien drzewnych płyta wyróżnia się dużą twardością i podwyższoną gęstością.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby otwierały się wygodnie?

Wybierając drzwi wewnętrzne, powinniśmy się także zastanowić nad tym, w jaki sposób będą się one otwierały. Najbardziej popularnym typem nadal pozostają drzwi uchylne jedno- lub dwuskrzydłowe, które mogą się otwierać na dwa sposoby:

  • w prawo: otwieramy je prawą ręką, zawiasy znajdują się z prawej strony;
  • w lewo: otwieramy je lewą ręką, zawiasy znajdują się z lewej strony.

Nikogo zapewne nie zaskoczy to, że drzwi lewe są chętniej wybierane przez osoby leworęczne. Wybór jednego z tych typów może także zależeć od aranżacji wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na wolnej przestrzeni, warto rozważyć wybór drzwi przesuwanych, które nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia.

Należy przeznaczyć na nie jedynie trochę wolnego miejsca na ścianie, po której będą one przesuwane. Dzięki tym kilku podstawowym wskazówkom będziemy mogli wybrać funkcjonalne i bezpieczne drzwi wewnętrzne, które mogą się stać ozdobą naszego domu!

Publikacja: insane.agency

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...