• Menu

  Wybór materaca do sypialni w 10 prostych krokach

  Przy tak wielu opcjach do wyboru, zakup nowego materaca może być nieco przytłaczający. Jest to jednak szczególnie ważne, jeżeli cierpisz na ból pleców, karku lub miewasz inne dolegliwości zdrowotne. Odpowiedni materac nie tylko poprawi twoje zdrowie i komfort, ale również jakość snu. Niestety ten źle dobrany może pogłębić twoje problemy, zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i psychicznej. Pamiętajmy, że człowiek niewyspany to człowiek zmęczony i mało produktywny. Chociaż wybór materaca jest ostatecznie kwestią osobistych preferencji, oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać. 

  materac do sypialni

  1. Poznaj różne materiały i budowa materaca

  Przed zakupem zapoznaj się z najpopularniejszymi rodzajami materacy i ich konstrukcją:

  • Materace sprężynowe wykorzystują sprężyny, które zapewniają tradycyjne odczucie odbicia i mocne podparcie,
  • Materace lateksowe zazwyczaj oferują więcej sprężystości i responsywności niż materace ze sprężynami wewnętrznymi, a przede wszystkim zapewniają komfortowy i chłodny sen,
  • Materace piankowe z pamięcią kształtu takie jak materac Tempur Original Elite 25 są zaprojektowane tak, aby dopasowywały się do ciała, co prowadzi do zmniejszenia ucisku,
  • Materace hybrydowe łączą piankę z pamięcią lub warstwy lateksu z materacem sprężynowym, często w celu zapewnienia mieszanki miękkości i wsparcia.

  2. Zawsze warto zapytać lekarza

  Jeśli masz schorzenie pleców lub szyi, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą o najlepszym wyborze dla snu i zdrowia. Leżąc na materacu, powinniśmy leżeć w pozycji, gdzie, szyja i dolna część pleców układają się naturalnie. Chociaż lekarze nie są ekspertami od materaców, znają twoją historię medyczną i mogą służyć dobrą radą.

  3. Przetestuj na własnej skórze

  Idź do sklepu z materacami i daj sobie dużo czasu na przeglądanie. Zdejmij buty i połóż się na kilku różnych rodzajach na co najmniej kilka minut. Nie martw się o poczucie skrępowania – to ważny zakup i sprzedawcy w dobrych sklepach doskonale wiedzą, jak ważne są dla ich klientów materace do spania.

  4. Pamiętaj, że twarde materace nie zawsze są najlepsze

  Zanim kupisz twardy materac, zastanów się dwa razy. Niektóre badania wykazały, że najlepszym materacem na ból krzyża jest materac średnio twardy, a nie twardy. Istnieje różnica między mocnym podparciem a mocnym uczuciem podparcia. Potrzebujesz mocnego podparcia z komfortowym odczuciem. A sam komfort i zadowolenie zależą od Twoich osobistych preferencji.

  5. Przeczytaj recenzje od prawdziwych klientów

  Skorzystaj z dobrej rady znajomych lub opinii o producencie wystawionych w internecie. Z bezstronnych recenzji będziesz w stanie poznać odczucia innych osób, które już posiadają wybrany model materaca. 

  6. Pomyśl o regulowanych łóżkach

  Jeśli ze względu na ból pleców, wolisz siedzieć na rozkładanym fotelu niż leżeć, wypróbuj regulowane łóżko. Ta opcja umożliwia lekkie uniesienie głowy i kolan, co może zmniejszyć nacisk na dolną część pleców.

  7. Szukaj korzystnych okresów próbnych i zasad zwrotów

  Wiele firm produkujących materace ma okres próbny, gwarantujący bezpłatne zwroty w określonym czasie, jeśli nie jesteś zadowolony z ich produktu. Upewnij się, że przeczytałeś drobny druk i zrozumiałeś wszystkie szczegóły i niuanse.

  8. Sprawdź gwarancję

  Przed zakupem sprawdź, czy materac objęty jest gwarancją na wypadek jego uszkodzenia. Bardzo dobre materace, takie jak materac Tempur Original Elite 25 posiadają nawet 10-letnią pełną wymianę lub gwarancję.

  9. Chroń swoją inwestycję

  Nie zapomnij o wodoodpornym ochraniaczu na materac. Plamy z materaca unieważnią gwarancję, nawet jeśli nie mają nic wspólnego z przyszłą wadą. Materace warto wietrzyć, chronić przed plamami i regularnie odkurzać.

  10. Pamiętaj, że wyższa cena nie zawsze oznacza wyższą jakość

  Kuszące jest założenie, że im więcej zapłacisz, tym lepszy materac. Jednak wysoka cena nie zawsze gwarantuje wysoką jakość. A już na pewno nie gwarantuje, że materac będzie dla Ciebie wygodny. Zbadaj materiały i pozwól, aby Twoim przewodnikiem były osobiste preferencje.

  Materac to ważna inwestycja, która może wpłynąć na zdrowie Twojego kręgosłupa i jakość snu, więc poświęć trochę czasu na znalezienie tego odpowiedniego.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane