Lokaty bankowe są bardzo różnorodne. Wysokość oprocentowania to jednak nie jedyne kryterium, którym warto się kierować przy wyborze najlepszej lokaty.
Lokata bankowa to pewny (choć zazwyczaj niewielki) zysk bez ryzyka i popularna forma pomnażania nadwyżek finansowych oraz zabezpieczenia ich przed inflacją (która zmniejsza faktyczną wartość pieniądza). Co więcej, założenie lokaty jest proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur. Sprawdź, jak przebiega proces jej otwierania i o czym powinno się przy tym pamiętać.
Wskazanie kryteriów
Postanowione – chcesz założyć lokatę. Jeśli nie lubisz nadmiernego ryzyka, to jest to dobra decyzja, chociażby ze względu na pewność i bezpieczeństwo inwestycji, jaką dają lokaty bankowe. Teraz czas na wybór oferty, co wymaga przede wszystkim przeprowadzenia analizy Twoich możliwości i oczekiwań. Banki oferują bardzo różne lokaty, dlatego oferta powinna być dobrana indywidualnie, w zależności np. od wysokości posiadanych środków.
Na co wobec tego szczególnie zwracać uwagę? Wybierając lokatę należy uwzględnić, m.in. czas trwania lokaty – jeśli bowiem zależy Ci na inwestycji kapitału na dłuższy czas, nie skorzystasz z lokaty trwającej miesiąc. Poza tym zastanów się nad wysokością inwestycji, ponieważ wiele banków stosuje ograniczenia co do minimalnej i maksymalnej kwoty, na jaką lokatę można założyć, a więc jeśli dysponujesz dużymi pieniędzmi to nie każda oferta będzie dla Ciebie odpowiednia.
Określając kryteria wyboru lokaty, rozważ, czy bierzesz pod uwagę oferty z dodatkowymi produktami, którymi z reguły są konta bankowe. Jeśli ich nie wykluczasz, koniecznie zorientuj się, z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie i obsługa rachunku dodawanego do lokaty.
Pamiętaj także, że lokaty terminowe mogą być odnawialne bądź nieodnawialne – przed wyborem konkretnej oferty odpowiedz sobie więc na pytanie, czy chcesz, aby lokata została w przyszłości odnowiona, czy wystarczy Ci, jeśli zostanie ona zamknięta po upłynięciu terminu zapadalności bez możliwości odnowienia.
Wybór oferty
Jeśli wiesz, na jakiej lokacie Ci zależy i jakie są Twoje możliwości finansowe, możesz przejść do poszukiwania najlepszej oferty. Czym zatem warto kierować się przy wyborze? Oprócz określonych kryteriów, które omówiliśmy powyżej, zwróć przede wszystkim uwagę na wysokość oprocentowania, ponieważ to właśnie wysokość oprocentowania lokaty wpłynie w bezpośredni sposób na Twój przyszły zysk. Oczywiście powinno być ono jak najwyższe, tak aby przynieść możliwie duże zyski. Sprawdź również rodzaj oprocentowania i dowiedz się, czy jest ono stałe, czy zmienne.
Dowiedz się również, jak często odbywa się kapitalizacja odsetek – im częściej ona następuje, tym ostatecznie większy zysk wypracujesz na lokacie, ponieważ odsetki będą powiększały Twój kapitał jeszcze zanim lokata wygaśnie, a tym samym od momentu dopisania części odsetek do kapitału, wzrośnie wysokość środków od których naliczane będą kolejne odsetki.
Jeśli natomiast dopuszczasz możliwość otwarcia lokaty z dodatkowym rachunkiem bankowym, konieczne prześwietl opłaty związane z tym rachunkiem i upewnij się, że jego prowadzenia ani obsługa nie wiążą się z wysokimi kosztami w przyszłości. Gdy otwierasz lokatę, zależy Ci przecież na zysku, a nie generowaniu zbędnych wydatków. Z kolei w przypadku lokaty odnawialnej, sprawdź na jakich warunkach jest ona odnawiana, bo bardzo często zdarza się, że na gorszych niż obowiązujące przy zakładaniu lokaty.
Lista czynników, które powinno się uwzględniać przy wyborze lokaty bankowej jest dość rozległa, trudno porównywać więc poszczególne oferty „ręcznie”, samodzielnie analizując ofertę wszystkich dostępnych na rynku lokat. Wybór najlepszej lokaty można sobie jednak ułatwić, sięgając po dostępny w Internecie ranking lokat, który przedstawia zestawienie wielu wartych uwagi ofert, wraz ze wstępnym wskazaniem, która z nich jest aktualnie najlepsza.
Analiza takiego rankingu jest dobrym punktem wyjścia, od którego można rozpocząć poszukiwania najlepszej lokaty. Tego typu rankingi dostępne są całkowicie za darmo na wielu stronach internetowych, a więc warto porównać różne rankingi lokat i sprawdzić czy znajdujące się w nich lokaty występują regularnie w wielu rankingach – jeśli tak, może to świadczyć że dana lokata faktycznie jest warta uwagi. Internetowe rankingi lokat to bardzo duże ułatwienie dla każdego, kto jest zainteresowany otwarciem lokaty na korzystnych warunkach.
Otwarcie lokaty
Konkretna oferta wybrana? Świetnie, w takim razie czas na otwarcie lokaty. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu, bo o ile jeszcze kilkanaście lat temu trzeba było swoje „wystać” w kolejce w banku, o tyle dzisiaj można założyć lokatę nawet bez wychodzenia z domu, korzystając z możliwości, jakie dają Internet lub telefon. W zależności od tego, czy wybrałeś lokatę z kontem, czy bez, pieniądze będziesz mógł zdeponować z dotychczasowego własnego rachunku bankowego lub już z nowego konta, które zostało założone do lokaty.
Zamknięcie lokaty
W momencie, w którym upłynie termin lokaty, zostanie ona zamknięta automatycznie, o ile ma charakter jednorazowy i nie jest odnawialna. W takim przypadku pieniądze zazwyczaj automatycznie wracają na rachunek z którego zostały przelane przy otwieraniu lokaty. Jeśli natomiast założyłeś lokatę odnawialną, to po zakończeniu przedłuży się ona samoistnie na kolejny okres. Oczywiście jeżeli będziesz chciał ją zamknąć, możesz to zrobić bez problemu za pośrednictwem Internetu, telefonu lub w placówce banku. Jeśli zdecydujesz o zamknięciu takiej lokaty, to podobnie jak w przypadku lokaty nieodnawialnej, zgromadzony kapitał powiększony o wypracowane odsetki zostanie przelany na konto, z którego wykonano przelew na lokatę.
Przedstawione informacje to podstawowa wiedza, którą warto posiadać jeszcze przed otwarciem lokaty bankowej. Należy jednak pamiętać, aby zawsze szczegółowo czytać warunki każdej lokaty, ponieważ czasem mogą zawierać one wiele innych, nie zawsze korzystnych, zapisów.
Tagi: Bank, bankowość, depozyt, finanse„Lokata bankowa to pewny (choć zazwyczaj niewielki) zysk bez ryzyka i popularna forma pomnażania nadwyżek finansowych oraz zabezpieczenia ich przed inflacją (która zmniejsza faktyczną wartość pieniądza).”
Zostawiłbym jedynie „zabezpieczenia ich przed inflacją”. Banki chcą nasze pieniądze bo mogą nimi obracać i zarabiać, dlatego reklamują lokaty jako bezpieczny i skuteczny sposób pomnażania kapitału.
Dodaj komentarz