• Menu

  Co wpływa na wartość nieruchomości?

  Co wpływa na wartość nieruchomościPodczas sprzedaży nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na jej wartość. Cena powinna być dobrze wyważona – aby zachęcić potencjalnych nabywców, jednocześnie zachowując odpowiednią zyskowność transakcji.

  Można skorzystać z pomocy pośredników – cała procedura jest wtedy łatwiejsza, jednak należy się liczyć z koniecznością opłacenia prowizji. Warto również rozważyć zlecenie wyceny rzeczoznawcy – cena nieruchomości jest wówczas obiektywna i niepodważalna.

  Co wpływa na wartość nieruchomości?

  Lokalizacja

  Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości jest jej lokalizacja. Umiejscowienie w centrum dużego miasta ma zarówno duże zalety, jak i liczne wady. Wszystko zależy od przeznaczenia lokalu oraz preferencji nabywcy. Nie bez znaczenia jest jakość infrastruktury, czy odległość od komunikacji miejskiej, Z kolei nieruchomość położona na peryferiach, ale z łatwym i szybkim dostępem do środków komunikacji miejskiej jest idealnym miejscem do zamieszkania. Należy się jednak liczyć z faktem, że cena będzie w tym przypadku odpowiednio wysoka. Może ją obniżyć jedynie niekorzystne otoczenie lub sąsiedztwo (np. bliskość zakładu przemysłowego, nocnego klubu, czy straży pożarnej).

  Powierzchnia

  Cena nieruchomości rośnie proporcjonalnie do powierzchni działki lub budynku, który się na niej znajduje. Może być niższa w przypadku, gdy ziemia jest zaniedbana, porośnięta chwastami i krzakami, które wymagają wycinki lub też kiedy pozostaje nieogrodzona. Również budynek wymagający częściowego lub całkowitego remontu znacznie obniża cenę nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostaje także rozkład pomieszczeń, ich ilość i wielkość.

  Dostęp do mediów

  Niemniej ważnym czynnikiem, wpływającym na wartość nieruchomości jest dostęp do mediów, czyli wody, gazu, energii elektrycznej, telefonu, Internetu, systemu oczyszczania ścieków oraz odległość i dostęp do drogi publicznej. W przypadku całkowitego braku mediów cena nieruchomości będzie odpowiednio niska, ponieważ wymaga dużego wkładu finansowego. Z kolei brak utwardzonej drogi dojazdowej wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ utrudni, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwi dojazd i wyjazd z działki jesienią, zimą i wczesną wiosną.

  Stan prawny

  Na cenę nieruchomości wpływa również jej stan prawny. Jeśli jest nieuregulowany, jej cena będzie odpowiednio niższa, warto mieć jednak świadomość, ze zakup takiej działki, czy budynku może się okazać pułapką. Często zdarza się, że np. budynek ma lokatorów, których nie można się pozbyć bez zapewnienia im odpowiedniego lokalu zastępczego albo też osoby trzecie (najczęściej spadkobiercy) żądają za odstąpienie swoich udziałów wygórowanych kwot i sprawy sądowe ciągną się latami, znacznie podwyższając koszty. Nieruchomość może też być obciążona hipoteką. Przed zakupem działki warto więc zapoznać się z księgą wieczystą oraz planem zagospodarowania przestrzennego – aby nie okazało się, że np. za kilka lat obok działki zostanie wybudowana autostrada.

  Wycena nieruchomości jest sprawą bardzo skomplikowaną, wymagającą rozsądnego podejścia. Więcej informacji na temat tych zagadnień znaleźć można na stronie Kataster360.pl.

  Foto: Fotolia

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane