• Menu

  Wejherowo docenione za Salę Historyczną

  Sala Historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego” to bogata ekspozycja przedstawiająca historię miasta Wejherowa w szczególnym okresie – odradzania się polskości po 148 latach zaborów i powrotu Polski na mapę Europy. Realizacja właśnie otrzymała tytuł Modernizacji Roku 2017.

  Sala zlokalizowana jest na parterze Ratusza Miejskiego, jednego z najstarszych zabytków Wejherowa. Przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi –  burmistrzowi Wejherowa w latach 193439 oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym.

  Głównym elementem Sali Historycznej jest gabinet burmistrza Teodora Bolduana. Burmistrza symbolizuje ubrany manekin, który prezentuje wypowiedź na temat miasta Wejherowa z okresu, kiedy ów polityk urzędował w Ratuszu. Jeden z motywów tej wypowiedzi dotyczy budowy basenu, w tamtym czasie największej atrakcji miasta.

  W okresie międzywojennym w Wejherowie funkcjonowały głównie rzemiosło i handel, na którym bazował przedwojenny rozwój miasta. Przykładowo Bank Polski (obecny PKO Bank Polski) dopiero się rozwijał, a w Urzędzie Miejskim działał utworzony przez burmistrza Bolduana fundusz pożyczkowy, który przeznaczony był dla uboższej części społeczeństwa. Banki reprezentują kasa i zabytkowy sejf.

  Okres międzywojnia to rozwinięte rzemiosło branży drzewnej (w tym czasie na terenie miasta działały 4 tartaki), stolarstwo, dekarstwo oraz meblarstwo, bo z okolicznych lasów pozyskiwano bardzo dużo drewna. Działały też kuźnie, usługi ślusarskie, a także zakłady fryzjerskie i krawieckie. W izbie zaprezentowano m.in. oryginalny fragment salonu fryzjerskiego z 1927 roku, którego właścicielem był Jakub Hildebrandt, z rekwizytami przekazanymi przez Krzysztofa Hildebrandta, Józefa Kozakiewicza oraz Czesława Wojtala.

  W salonie tym działała również, znana nie tylko w Wejherowie, perukarnia bardzo mocno współpracująca z teatrami. Przedstawiono także oryginalny warsztat pracy zegarmistrza Edwina Klawittra. Powstał on dzięki przekazanym przez właściciela warsztatu, jego córkę Aleksandrę Klawitter-Pohnke oraz rodzinę Błaszkowskich zestaw oryginalnych mebli oraz narzędzi zegarmistrzowskich.

  Przy scenie teatralnej znajdującej się w kawiarni, stoi zabytkowe pianino z drugiej połowy XIX wieku. Pianino jest instrumentem bardzo wysokiej klasy, pochodzącym od rodziny muzyków z Poznania. W izbie znajduje się także fotobudka nawiązująca do działalności przedwojennych fotografów. Można stanąć naprzeciwko obiektywu, wykonać sobie zdjęcie  i wysłać je bezpłatnie pod dowolny adres elektroniczny.

  Sala jest multimedialna z możliwością automatycznej prezentacji bądź sterowania fragmentami poszczególnych emisji. Przewodnicy, mając do dyspozycji dwa piloty, mogą zapalać światła bez potrzeby włączania kontaktów na ścianach, by reagować na oświetlenie docierające z zewnątrz. Drugi pilot uruchamia 20-minutowe multimedialne słuchowisko, podczas którego można zapoznać się z wypowiedzią burmistrza, zobaczyć pracę cukiernika i kelnerek na zapleczu kawiarni oraz usłyszeć dźwięki dochodzące z Placu Jakuba Wejhera, gdzie przed wojną funkcjonowało targowisko, rozmowę bankowców z klientami czy też muzykę z knajpy. Nad kawiarnią przygotowano przestrzeń, na której prezentowane są zdjęcia starego Wejherowa.

  Sala Historyczna to prawdziwie magiczne miejsce. Wchodząc do niej ma się wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Stojący za kasą bankier, fryzjer czeszący damę, witający gości Teodor Bolduan, goście w kawiarni i małe dziecko z „przyklejoną” do ekspozycji słodyczy buźką tworzą atmosferę prawdziwego życia.

  Sala Historyczna wzbudziła wielkie zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Wejherowa, ale także pośród odwiedzających miasto gości i turystów. W okresie od jej otwarcia w dniu 20 maja 2017 r. do końca 2017 roku Salę odwiedziło prawie 5,5 tys. osób, a w pierwszym półroczu 2018 r. już ponad trzy tysiące zwiedzających. Zainteresowanie tą multimedialną wystawą pokazuje, że realizacja Sali Historycznej „Wejherowo okresu międzywojennego” jest wyjątkowo udanym przedsięwzięciem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane