logo
logo
logo
logo

Wejherowo docenione za Salę Historyczną
Opublikowano: 2 stycznia 2019

Sala Historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego” to bogata ekspozycja przedstawiająca historię miasta Wejherowa w szczególnym okresie – odradzania się polskości po 148 latach zaborów i powrotu Polski na mapę Europy. Realizacja właśnie otrzymała tytuł Modernizacji Roku 2017.

Sala zlokalizowana jest na parterze Ratusza Miejskiego, jednego z najstarszych zabytków Wejherowa. Przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi –  burmistrzowi Wejherowa w latach 193439 oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym.

Głównym elementem Sali Historycznej jest gabinet burmistrza Teodora Bolduana. Burmistrza symbolizuje ubrany manekin, który prezentuje wypowiedź na temat miasta Wejherowa z okresu, kiedy ów polityk urzędował w Ratuszu. Jeden z motywów tej wypowiedzi dotyczy budowy basenu, w tamtym czasie największej atrakcji miasta.

W okresie międzywojennym w Wejherowie funkcjonowały głównie rzemiosło i handel, na którym bazował przedwojenny rozwój miasta. Przykładowo Bank Polski (obecny PKO Bank Polski) dopiero się rozwijał, a w Urzędzie Miejskim działał utworzony przez burmistrza Bolduana fundusz pożyczkowy, który przeznaczony był dla uboższej części społeczeństwa. Banki reprezentują kasa i zabytkowy sejf.

Okres międzywojnia to rozwinięte rzemiosło branży drzewnej (w tym czasie na terenie miasta działały 4 tartaki), stolarstwo, dekarstwo oraz meblarstwo, bo z okolicznych lasów pozyskiwano bardzo dużo drewna. Działały też kuźnie, usługi ślusarskie, a także zakłady fryzjerskie i krawieckie. W izbie zaprezentowano m.in. oryginalny fragment salonu fryzjerskiego z 1927 roku, którego właścicielem był Jakub Hildebrandt, z rekwizytami przekazanymi przez Krzysztofa Hildebrandta, Józefa Kozakiewicza oraz Czesława Wojtala.

W salonie tym działała również, znana nie tylko w Wejherowie, perukarnia bardzo mocno współpracująca z teatrami. Przedstawiono także oryginalny warsztat pracy zegarmistrza Edwina Klawittra. Powstał on dzięki przekazanym przez właściciela warsztatu, jego córkę Aleksandrę Klawitter-Pohnke oraz rodzinę Błaszkowskich zestaw oryginalnych mebli oraz narzędzi zegarmistrzowskich.

Przy scenie teatralnej znajdującej się w kawiarni, stoi zabytkowe pianino z drugiej połowy XIX wieku. Pianino jest instrumentem bardzo wysokiej klasy, pochodzącym od rodziny muzyków z Poznania. W izbie znajduje się także fotobudka nawiązująca do działalności przedwojennych fotografów. Można stanąć naprzeciwko obiektywu, wykonać sobie zdjęcie  i wysłać je bezpłatnie pod dowolny adres elektroniczny.

Sala jest multimedialna z możliwością automatycznej prezentacji bądź sterowania fragmentami poszczególnych emisji. Przewodnicy, mając do dyspozycji dwa piloty, mogą zapalać światła bez potrzeby włączania kontaktów na ścianach, by reagować na oświetlenie docierające z zewnątrz. Drugi pilot uruchamia 20-minutowe multimedialne słuchowisko, podczas którego można zapoznać się z wypowiedzią burmistrza, zobaczyć pracę cukiernika i kelnerek na zapleczu kawiarni oraz usłyszeć dźwięki dochodzące z Placu Jakuba Wejhera, gdzie przed wojną funkcjonowało targowisko, rozmowę bankowców z klientami czy też muzykę z knajpy. Nad kawiarnią przygotowano przestrzeń, na której prezentowane są zdjęcia starego Wejherowa.

Sala Historyczna to prawdziwie magiczne miejsce. Wchodząc do niej ma się wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Stojący za kasą bankier, fryzjer czeszący damę, witający gości Teodor Bolduan, goście w kawiarni i małe dziecko z „przyklejoną” do ekspozycji słodyczy buźką tworzą atmosferę prawdziwego życia.

Sala Historyczna wzbudziła wielkie zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Wejherowa, ale także pośród odwiedzających miasto gości i turystów. W okresie od jej otwarcia w dniu 20 maja 2017 r. do końca 2017 roku Salę odwiedziło prawie 5,5 tys. osób, a w pierwszym półroczu 2018 r. już ponad trzy tysiące zwiedzających. Zainteresowanie tą multimedialną wystawą pokazuje, że realizacja Sali Historycznej „Wejherowo okresu międzywojennego” jest wyjątkowo udanym przedsięwzięciem.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jan Rodowicz „Anoda”

Jan Rodowicz – „Anoda”...

UB aresztowało go w Wigilię 24 grudnia 1948 r., w mieszkaniu przy ulic...
Historia polskiego żużla

Historia polskiego żużla – polscy mistr...

Mimo tego, że nasza ojczysta liga żużlowa jest najlepszą na św...
PZL Sędziszów

PZL Sędziszów – 80 lat jak jeden dzień...

Andrzej Rosiewicz śpiewał o tym, że 40 lat minęło, wskazując na upływa...