logo
logo
logo
logo

Wdrożenia SAP – 3 korzyści, jakie za sobą niosą
Opublikowano: 4 maja 2020

Doświadczenia firm, która korzystają na co dzień z rozwiązań SAP pozwalają przypuszczać, że ich pozycja rynkowa wynika w dużej mierze wprowadzenia systemu wspierającego zarządzanie. Sprawdźmy więc, jakie główne korzyści daje wdrożenie SAP i czy są one na tyle uniwersalne, że mogą okazać się przydatne pozostałym przedsiębiorstwom.

System SAPObecnie z rozwiązań SAP korzysta w Polsce wiele firm. Są to przedsiębiorstwa z różnych branż i różnej wielkości, z polskim i zagranicznym kapitałem. Już ten indykator pokazuje, że system SAP jest na tyle elastyczny, że łatwo można go dopasować do potrzeb każdej firmy. Korzyści wynikające z wdrożenia są jednak zauważalne w każdej z nich i można je podzielić na kilka obszarów.

Wdrożenie SAP i przejrzystość procesów

SAP składa się z pojedynczych modułów. Są to: controlling, kadry i płace, zaopatrzenie, logistyka, finanse. Każdy z nich bardzo dokładnie oddaje przebieg procesów w poszczególnych pionach. Działając razem tworzą siatkę wzajemnych powiązań, które w niezwykle precyzyjny sposób pokazują sposób działania firmy, jej mocne strony i słabości. System ma to do siebie, że nie przekłamuje i nie nadinterpretowuje danych. Informacja z systemu jest dla kadry zarządzającej wyraźnym przesłaniem do wprowadzenia zmian. Decyzje mogą być podejmowane szybko, w dowolnym czasie, bez konieczności oczekiwania na dodatkowe dane, które dotychczas trzeba było wyciągać ręcznie, nie mając pewności na ile są aktualne i pewne.

Eliminacja błędów

Praktyką firm, które działają bez systemów wspomagających zarządzanie jest utrzymywanie wielu baz danych w różnych działach, które często dotyczą tych samych obszarów, ale działają od siebie niezależnie. Niekoniecznie oznacza to powtarzalność informacji. SAP umożliwia pojedyncze wprowadzenie danych i udostępnienie ich w systemie wszystkim osobom, dla których jest to niezbędne do codziennej pracy – mówi ekspert z firmy ITelligence. sposób pracy nie tylko oszczędza czas, ale też zapobiega pojawianiu się błędów, które często pojawiają się przy ręcznym, wielokrotnym przeliczaniu danych i wprowadzaniu ich do systemu.

Elastyczność

System SAP nie tylko można wprowadzać etapami, ale również już w czasie jego bieżącej pracy dowolnie modyfikować reagując na zmieniające się otoczenie i potrzeby firmy. Nie wymaga to żadnych czasochłonnych prac informatycznych, a na zmianach można zaczynać pracę natychmiast po ich wprowadzeniu.

Wspomniane trzy korzyści to nie jedyne plusy wynikające z systemu SAP. Ile firm, tyle opinii. Jednak sprowadzają się one do pewnej wspólnej konkluzji. System SAP to narzędzie, które we właściwych rękach pozwala rozwinąć skrzydła. Bez zbędnych papierkowych prac, z zawsze aktualną bazą danych oddającą wiarygodnie, to co dzieje się na rynku i wewnątrz firmy, łatwiej jest skupić się na podstawowej działalności. A od tego pozostaje już tylko mały krok, by powalczyć o palmę pierwszeństwa na rynku.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.