• Menu

  Ważne zmiany w Kodeksie Cywilnym

  zmiany w Kodeksie CywilnymNie odbierzesz pisma procesowego, odwiedzi cię komornik – takie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu Cywilnego, nad którą pracują parlamentarzyści. Obecnie takie pisma dostarczał listonosz, jeśli dwukrotnie to mu się nie udało, pismo z automatu uznawano za dostarczone.

  Zmiana przepisów ma swoje plusy i minusy. Faktem jest, że obecnie uznawanie za dostarczone nieodebranego dwukrotnie listu, to duże nadużycie. Adresat przecież może być osobą samotną, aktualnie przebywającą w szpitalu, więc nie ma możliwości odebrać w ciągu siedmiu dniu awizo. Po tym terminie awizo jest dostarczane ponownie, znajduje się na nim informacja, gdzie można odebrać pismo. Najczęściej jest to urząd pocztowy obsługujący dany teren.

  Według orzecznictwa Sąd Najwyższego, podwójne awizowanie, wystarczyło, by uznać pismo za dostarczone. Pozornie wygląda to na absurd prawny, ale SN uznał, że unikanie odbioru pisma procesowego jest paraliżowaniem postępowania sądowego, dlatego wydał takie orzeczenie, nie biorąc pod uwagę sytuacji losowych, które mogły uniemożliwić odbiór pisma.

  Żadne prawo nie jest doskonałe, ale to było na granicy łamania konstytucyjnego prawa dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a przecież pozwany musi mieć możliwość przygotowania się do obrony przed sądem. Dlatego szykowane są zmiany. Niekoniecznie dobre.

  Lepszy gang, niż sąd?

  Według nowelizacji: jeśli listonoszowi nie uda się dostarczyć pisma, będzie musiał zrobić to komornik.

  Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, dochodzenie wierzytelności w sądzie stanie się karkołomnym wyzwaniem i mówiąc wprost będzie nieopłacalne. Dlaczego? Ponieważ po niepowodzeniu listonosza, do akcji wkroczy komornik, ale oczywiście nie za darmo. Osoba dochodząca wierzytelności będzie musiała uiścić stosowną opłatę, dopiero wtedy komornik podejmie działania w terenie.

  Na tym nie koniec schodów. Jeśli i komornikowi nie uda się doręczyć pisma, to dochodzący swoich praw, będzie musiał zwrócić je do sądu i wskazać aktualny adres pozwanego. A więc jego zadaniem będzie ustalenie, czy pozwany nie zmienił miejsca zamieszkania. Jak to sprawdzić? Przeprowadzić dochodzenie na własną rękę lub wynająć detektywa, co generuje kolejne koszty na rzecz osoby, walczącej de facto o dochodzenie swoich należności.

  Prawo w tej postaci zdecydowanie chroni pozwanego i jak oceniają specjaliści od postępowań cywilnych – otwiera drogę do szukania sprawiedliwości poza wymiarem sprawiedliwości.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane