• Menu

  Co warto wiedzieć o łańcuchach śniegowych?

  zakładanie łańcuchów śniegowychPrzez ostatnie lata zima, zwłaszcza w miastach łaskawym okiem patrzyła na kierowców. Opady śniegu jeżeli paraliżowały komunikację, to zazwyczaj tylko na kilka godzin.

  Jednak w rejonach górskich sytuacja już tak sielankowo nie wyglądała. W telewizji można było zobaczyć migawki, gdzie na ostrych podjazdach ciężarówki staczały się w dół. Aby uniknąć takich sytuacji warto zaopatrzyć się nie tylko w opony zimowe ale także w łańcuchy na koła.

  Czy w Polsce trzeba mieć łańcuchy śniegowe?

  Przepisy polskiego prawa nie wskazują na konieczność całorocznego posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu. Jedynym krajem europejskim, w którym takie regulacje występują jest Norwegia. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie potrzebują łańcuchów śniegowych na koła. Przydadzą się one zwłaszcza podczas wyjazdów w góry na ferie – choć według statystyk, coraz trudniej nam się to udaje. W miejscach, gdzie ustawione są znaki nakazu zakładania łańcuchów, warto dla własnego bezpieczeństwa je mieć.

  Jak używać łańcuchów na koła?

  Jeżeli chodzi o zakładanie łańcuchów śniegowych, to trzeba zapoznać się z zaleceniami producentów – tak samochodu jak i łańcuchów. Okazuje się bowiem, że nie przy wszystkich modelach aut można używać łańcuchy na koła. Problem ten może dotyczyć na przykład niektórych modeli Audi. Należy pamiętać o tym, że to na ile kół zakłada się łańcuchy uzależnione jest bezpośrednio od napędu auta. Podstawowa zasada mówi jednak o tym, że łańcuchy trzeba używać parzyście – dwa lub cztery. Na wszystkie koła trzeba bezwzględnie założyć łańcuchy, jeżeli samochód posiada stały napęd 4×4.

  Sztuka wyboru łańcuchów

  Gdzie najlepiej jest kupować łańcuchy na koła? Obecnie z ich dostępnością, zwłaszcza w okresie zimowym, nie ma najmniejszego problemu. Łańcuchy kupić można zarówno w sklepach motoryzacyjnych (tych stacjonarnych jak i internetowych, jak również w większości marketów). Wybierając odpowiednie łańcuchy warto zwrócić uwagę do jakiego rodzaju opon są one dedykowane. Większość sklepów ma dostępne specjalne katalogi z rozpisaną specyfikacją.

  Napinacz manualny vs automatyczny

  Wyróżnia się dwa sposoby montowania łańcuchów na koła – napinacze manualne oraz automatyczne. Podczas zakładania łańcuchów z napinaczami manualnymi mogą pojawić się luzy, dlatego po ich montażu należy przejechać około stu lub dwustu metrów, a następnie je dociągnąć. W przypadku modeli łańcuchów posiadających system montażowy oparty o napinacze automatyczne problem ten nie występuje. Wybierając łańcuchy warto pamiętać że jest to inwestycja na długie lata – nie ma co oszczędzać!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane