• Menu

  Uwaga! Renowacja nieruchomości potrzebna

  4-rynek-psiego-pola-we-wroclawiu_dsc7869W Polsce znajduje się ponad 70 tys. zabytkowych nieruchomości. 2/3 z nich wymaga renowacji, a około 7 proc. wymaga natychmiastowych działań.

  Jak wynika z analiz naukowych odnowienie zabytków to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo i symbole historii, ale także realny zysk dla miasta lub regionu. Najpierw jednak trzeba sporo zainwestować. Każdy z projektów renowacyjnych wymaga bowiem indywidualnego podejścia.

  Polska posiada aż 14 dóbr wpisanych na światową listę UNESCO, co daje nam 9. miejsce w Europie i 15. na świecie. Prawie każdy większy region naszego kraju posiada swój program opieki nad zabytkami, w których z kilkuletnim wyprzedzeniem planowane są działania rewitalizacyjne: jednocześnie na płaszczyźnie makro, mówiące o potrzebach konkretnego regionu, jak i na poziomie mikro – wytycznych konserwatorskich zogniskowanych na konkretnych budynkach.

  Plany te często finansowane są z budżetu miasta lub dofinansowania UE. Przykładem jest choćby Łódź, w której znaczna część łódzkich mieszkalnych obiektów zabytkowych, stanowiących ponad 70 proc. wszystkich obiektów regionu, wymaga działań konserwatorskich. Łódź realizuje program „Miasto kamienic”, który od 2011 roku inicjuje prace rewitalizacyjne w wybranych kamienicach na terenie Śródmieścia. Tylko w dwa lata od startu projektu miasto przeznaczyło na ten cel aż 56 mln zł. Łodzi dotyczy również największy w  Polsce, a może też w Europie, projekt rewitalizacji obszarowej – modernizacji centrum miasta, w ramach którego miliard złotych będzie pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Cały projekt (łącznie 200 kamienic komunalnych) może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.      

  Podobne projekty rewitalizacyjne, choć już nie na tak dużą skalę posiada praktycznie każde miasto w Polsce. To dobre wiadomości, tym bardziej że z badań naukowych wynika, iż dbanie o zabytki przynosi mnóstwo korzyści społeczności lokalnej. Piękne, bezpieczne i funkcjonalne obiekty przyciągają turystów oraz liczne usługi, stają się istotnym zasobem kulturalnym, kształtują kapitał społeczny, a także, z racji wymagających warunków przystosowania do użytku i utrzymania, są źródłem innowacji. Zanim jednak tak się stanie, trzeba sporo zainwestować. Szacuje się, że renowacja starego budynku do nowych standardów i funkcji, np. biurowych czy mieszkaniowych, to koszt od 20 do 50 proc. większy niż nowej nieruchomości. Jednym za powodów jest konieczność indywidualnego podejścia do każdego z budynków. Nie można tu zastosować rozwiązań typu „kopiuj-wklej”. Czasem prawdziwym wyzwaniem jest dostosowanie budynku do współczesnych potrzeb i wymogów, np. wprowadzenie wind i zabezpieczeń przeciwpożarowych. Obecne przepisy mocno akcentują wagę systemów przeciwpożarowych, jednak wykonawcy projektów wykorzystują okazję i zapewniają w budynku dodatkowe systemy bezpieczeństwa.

  Każdy z projektów renowacyjnych cechuje się swoim indywidualnym charakterem, priorytetami, a nawet barierami utrudniającymi pracę, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich remontowanych obiektów jest troska o bezpieczeństwo – budynku oraz jego użytkowników. Choć często także sposób wprowadzania instalacji jest mocno zindywidualizowany, to cel jest zawsze ten sam.

  – Płynne poruszanie się po płaszczyźnie zasad BHP pozwala odpowiednio wcześnie zaplanować zadania tak, by wykonać je, nie narażając życia i ludzi w nie zaangażowanych oraz osób postronnych – tłumaczy Marcin Bargłowski, kierownik budowy w Skanska S.A. – Przy renowacji budynków zabytkowych często samodzielnie trzeba też zaprojektować „rozwiązania indywidualne”, gdyż nie zawsze na gotowy projekt można przełożyć wykorzystane w innym budynku rozwiązania. To sprawia, iż praca w budynkach zabytkowych staje się dużo bardziej wymagająca. Jednak cel pozostaje ten sam – zwiększenie bezpieczeństwa budynku, a tym samym danie gwarancji na jego długowieczność.

  Justyna Kalinowska

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane