• Menu

  Usuwanie starej farby ze ścian – jak zrobić to szybko i skutecznie?

  Remontujesz mieszkanie i musisz usunąć starą farbę ze ścian, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać? Istnieje kilka sposobów na usuwanie farby ze ścian – ten właściwy należy dobrać biorąc pod uwagę stan powierzchni i rodzaj farby, jaką została pomalowana.

  Usuwanie farbyZanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że usunięcie starej farby ze ścian jest naprawdę konieczne. Czynności tej nie możesz pominąć, jeśli farba łuszczy się i odpada płatami albo połyskuje bądź ściana, którą zamierzasz pomalować została wcześniej pokryta farbą olejną, klejową lub emulsyjną w niepoprawny sposób. Twoje przypuszczenia się potwierdziły? W takim razie musisz poznać sprawdzone sposoby na usuwanie starej farby ze ścian.

  Usuwanie starej farby szlifierką

  Starą farbę możesz usunąć kilkoma metodami: szlifierką, opalarką do farby, na mokro lub przy pomocy zmywacza do farb. Pierwszy z wymienionych sposobów będzie polecany do między innymi do usuwania starej farby olejnej. Decydując się na ten wariant, możesz wybrać szlifierkę oscylacyjną, taśmową lub mimośrodową.

  Model oscylacyjny z prostokątną stopą do mocowania papieru ściernego pozwala na szybkie i dokładne usunięcie farby bez uszkadzania powierzchni ściany. Szlifierka taśmowa nadaje się do usuwania farby z płaskich podłoży, natomiast model mimośrodowy będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku elementów okrągłych.

  Usuwanie farby

  Usuwanie starej farby opalarką

  Do usuwania starej farby możesz użyć również opalarki do farby oraz szpachelki – ta metoda sprawdzi się podczas czyszczenia powierzchni metalowych i drewnianych, ale nie należy stosować jej na podłożach malowanych farbą klejową lub emulsyjną oraz na lamperiach olejnych. Wystawiona na działanie gorącego powietrza farba zacznie mięknąć, marszczyć się, a w efekcie odchodzić od ściany – wtedy wystarczy ją podważyć i usunąć szpachelką.

  Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności. Dobierz odpowiednią temperaturę – zwykle jest to od 500 do 600 stopni Celsjusza – w przeciwnym razie możesz uszkodzić tynk. Uważaj też, by się nie poparzyć.

  Usuwanie starej farby na mokro

  Metoda ta polega na rozmiękczeniu starej warstwy farby za pomocą ciepłej wody i mydła, a następnie zeskrobaniu jej szpachelką. Będzie ona polecana zwłaszcza w przypadku ścian pokrytych wodorozcieńczalnymi farbami dyspersyjnymi i klejowymi. Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o właściwe zabezpieczenie podłogi folią.

  Usuwanie farby

  Usuwanie starej farby zmywaczem do farb

  Jeżeli powłoka silnie przywiera do ściany, a przez to inne sposoby okazują się nieskuteczne, możesz wypróbować zmywacz do farb. To środek chemiczny o konsystencji gęstego żelu, który należy nałożyć na czyszczoną powierzchnię i pozostawić nawet na kilkadziesiąt minut. W tym czasie preparaty rozmiękczy farbę, umożliwiając jej usunięcie. Następnie zmyj resztki zmywacza ciepłą wodą z mydłem i pozostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia.

  Pamiętaj jednak, że zmywacze do farby mogą być żrące i łatwopalne. Wybierając tę metodę zachowaj szczególną ostrożność, a także stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane