• Menu

  Urządzenia odpylające poprawiają bezpieczeństwo

  ekowin (2)

  dr Ryszard Krzykowski, fot.: J. PLISZAK

  O braku świadomości wśród polskich przedsiębiorców dotyczącej zapylenia zakładów produkcyjnych rozmawiamy z drem Ryszardem Krzykowskim, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „EKO-WIN” Sp. z o.o.

  Jak szeroka jest oferta Państwa urządzeń odpylających i do kogo jest ona skierowana?

  – Głównie do sektora górniczego, ale coraz częściej i coraz więcej naszych urządzeń trafia poza górnictwo, m.in. do elektrociepłowni, papierni i innych zakładów przemysłowych, gdzie występuje zagrożenie wybuchem pyłu.

  ekowin (1)

  fot. J. PLISZAK

  Czy również małe firmy produkcyjne mogą sobie pozwolić na Państwa produkty?

  – Nasze produkty może stosować w zasadzie każda firma, w której występuje zagrożenie wybuchu pyłu. Począwszy od kopalń, a skończywszy na młynach. Problem w tym, że nie wszyscy są świadomi zagrożeń, jakie niesie produkcja w danym zakładzie. Mieliśmy przypadki, że zakład produkował elementy czy komponenty do produktów wydawałoby się nie zagrażających wybuchem, a okazało się że atmosfera w halach produkcyjnych była bardziej wybuchowa niż w kopalni. Myślę, że należy położyć większy nacisk na uświadamianie przedsiębiorców w zakresie wybuchowości niektórych materiałów. Oczywiście na ile jest to możliwe, prowadzimy takie działanie.

  Jakie inne urządzenia i usługi posiadają Państwo w swojej ofercie?

  – Nasza oferta zawiera urządzenia odpylające typu UO, od UO-400 do UO-1200. Przy ich wykorzystaniu można odpylać zarówno małe przestrzenie, jak i bardzo duże. Posiadamy również całą gamę wysoko wydajnych wentylatorów. Jeśli chodzi o usługi, to prowadzimy całą gamę szkoleń zawodowych w naszym ośrodku, jak również projektujemy sieci wentylacyjne.

  Czy trudno jest zaspokoić nieustannie zwiększające się potrzeby polskich i zagranicznych konsumentów z sektora przemysłu wydobywczego? Na czym te wymagania polegają?

  – Nasi odbiorcy oczekują od nas urządzeń, które spełniają najwyższe standardy światowe zarówno, jeśli chodzi o wykonanie, jak i inne ważne elementy konstrukcyjne, chociażby energooszczędność. Staramy się, aby zaspokoić oczekiwania naszych odbiorców i proponujemy coraz to nowe rozwiązania. Niestety, nowe technologie wiążą się ze zwiększonymi nakładami finansowymi na konstrukcje. Ustawa o zamówieniach publicznych, niestety, nie preferuje nowoczesnych rozwiązań, a jedynie cenę i to staje się problemem wielu przedsiębiorców oferujących innowacyjne rozwiązania. Trudno jest przekonać potencjalnego odbiorcę, że lepiej kupić dobry produkt o nowoczesnym rozwiązaniu, ale nieco droższy, niż coś, co już schodzi z rynku.

  Firma EKO-WIN systematycznie bierze udział w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Hutnictwa i Metalurgii w Katowicach, zapoznając klientów z nowościami wprowadzonymi w urządzeniach odpylających. Jakie rozwiązania zamierzają Państwo zaprezentować w tym roku?

  – Targów w tym roku nie będzie, będą w 2017  i na tę edycję szykujemy coś wyjątkowego. Niestety, szczegółów nie mogę zdradzić, gdyż jeszcze nie wszystkie prace nad urządzeniem zostały ukończone i nie chroni go ochrona patentowa.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

   

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane