logo
logo
logo
logo
Unia Europejska

Unia Europejska ogłasza koniec samochodów z napędem spalinowym
Opublikowano: 11 lutego 2022

To już pewne, Unia Europejska ogłosiła koniec samochodów z napędem spalinowym. Zakaz sprzedaży tego typu pojazdów ma zacząć obowiązywać w 2035 roku. Do tego czasu motoryzacyjny krajobraz na Starym Kontynencie zmieni się z pewnością nie do poznania. Wielu producentów już zapowiedziało odejście od konwencjonalnych napędów.

Ambitny plan unijnych urzędników

Unia Europejska planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z napędem spalinowym już w 2035 roku. Ma to oczywiście związek z walką o ochronę klimatu oraz poprawę jakości powietrza. To także element bardziej dalekosiężnego planu, który ma uczynić Europę bezemisyjnym kontynentem w 2050 roku. Aby było to możliwe, konieczne są poważne zmiany w wielu dziedzinach życia, w tym także w motoryzacji. Problem ma także wielu producentów samochodów, którzy do tej pory nie czynili kroków w kierunku elektromobilności.

Co ważne, zmiany będą wprowadzane stopniowo. Oznacza to, że jeszcze przed 2030 rokiem średnia ilość spalin, które emitowane są przez samochody, ma zostać zmniejszona o 55%.

Niektórzy producenci już jakiś czas temu ogłosili przejście na napęd elektryczny, które ma się dokonać w najbliższych latach. Chodzi tutaj przede wszystkim o firmy, które produkują i sprzedają naprawdę dużo pojazdów – na przykład Ford, Opel czy Volkswagen, jak i producenci znacznie droższych pojazdów, dla których dostosowanie silników spalinowych do nowych norm jest nie tylko problematyczne, ale i kosztowne. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć chociażby Jaguara i Volvo. Wydaje się, że największy problem będą mieć producenci samochodów sportowych z najwyższej półki, dla których silniki spalinowe stanowią wizytówkę oraz pokaz możliwości ich inżynierów.

Zakaz to poważne zmiany

Zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym wymusi bardzo poważne zmiany w motoryzacyjnym krajobrazie Europy. Chodzi tutaj nie tylko o to, że na drogi wyjadą miliony aut elektrycznych, ale przede wszystkim o to, że niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do ich ładowania. Unia Europejska już dziś planuje wymuszenie na państwach członkowskich rozwój sieci ładowania. Zgodnie z założeniami do 2025 roku na każde 60 km dróg ma przypadać co najmniej jedna stacja.

Problem z brakiem stacji ładowania pojazdów elektrycznych szczególnie widoczny jest w Polsce. Otóż wiele osób, które nawet byłyby zainteresowane zakupem któregoś z modeli, nierzadko rezygnuje, ponieważ obawiają się, że nie będą miały możliwości ich ładowania.

Decyzja Unii to początek problemów

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z napędem spalinowym to również początek problemów zupełnie innej natury. Otóż należy się spodziewać, że w ten sposób popyt na auta elektryczne znacząco wzrośnie. Spowoduje wzrost zapotrzebowania na surowce niezbędne do produkcji takich pojazdów, co z kolei może pociągnąć za sobą konsekwencje natury gospodarczej. To również duży cios w branżę zajmującą się wydobywaniem oraz przetwarzaniem ropy naftowej. Zapotrzebowanie na ten surowiec bowiem drastycznie spadnie.

Niektórzy przedstawiciele branży motoryzacyjnej przyznają wprost, że wprowadzenie takiego zakazu to poważna ingerencja w wolność wyboru konsumentów. To również brak możliwości rozwoju innych technologii, takich jak na przykład paliwa syntetyczne.

Zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi będzie miał jeszcze jeden skutek. Otóż osoby zainteresowane takimi pojazdami zostaną skazane wyłącznie na rynek wtórny. Ten z kolei będzie się z roku na rok kurczył, przez co można spodziewać się wzrostu cen samochodów z konwencjonalnym napędem.

O tym, że przyszłość motoryzacji jest elektryczna, mówi się już od kilku lat. Okazuje się jednak, że ta przyszłość jest bliżej, niż wszystkim się wydawało. Unia Europejska zapowiedziała bowiem, że już w 2035 roku na jej terenie obowiązywać będzie zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym. Niektórzy producenci zapowiedzieli odejście od konwencjonalnych silników nawet wcześniej, aby przygotować się do zupełnie nowych warunków.

AutoVIPek

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Odzyskiwanie długów

Odzyskaj długi – skutecznie...

W bardzo wielu sytuacjach nie wywiązujemy się ze swoich zobowiązań tak...
Green Industry Summit 2022

Zbliża się XI edycja konferencji Green Indust...

Wielkimi krokami zbliża się XI edycja konferencji Green Indust...
wodór

Czy wodór jest rozwiązaniem wszystkich proble...

Wielu specjalistów z zakresu energetyki uznaje wodór za paliwo przyszł...
Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych

Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatki...

Fotowoltaika, pomimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozlicz...