logo
logo
logo
logo
Chiny-Argentyna

Umowa bankowa Chiny-Argentyna – większe znaczenie juana w Ameryce Południowej
Opublikowano: 15 stycznia 2023

Banki centralne Chin i Argentyny zgodziły się podpisać umowę rozszerzającą wymianę w juanach. Umowa oznacza zwiększenie roli chińskiego juana w Ameryce Południowej. Zdaniem portalu umowa pozwoli też Argentynie zmniejszyć wrażliwość na politykę finansową Stanów Zjednoczonych i prowadzić bardziej niezależną politykę gospodarczą.

Portal przypuszcza, że inna kraje Ameryki Południowej pójdą w ślady Argentyny i zwiększą znaczenie juana. Pomoże to zmniejszyć „hegemonię dolara” i rozwinąć kontakty gospodarcze z Chinami.

Szefowie banków centralnych Chin i Argentyny potwierdzili, że umowa zawarta między obiema instytucjami została wynegocjowana w celu zwiększenia użycia juana na rynku argentyńskim. Umowa przewiduje wymianę walut w celu zwiększenia rezerwy walutowej do 130 miliardów juanów.

Decyzja pokazuje również, że Argentyna liczy na pożyczki z Chin dla przyśpieszenia rozwoju kraju. Portal pisze, że kraje Ameryki Łacińskiej dotychczas dotykała „hegemonia dolara”, co w przypadku Argentyny doprowadziło do kryzysu zadłużenia. Rozszerzenie wymiany w juanach pomoże Argentynie uniknąć negatywnych skutków podwyżek stóp procentowych w USA. Jednocześnie umożliwi zwiększenie wymiany handlowej i inwestycyjnej z Chinami.

W listopadzie 2022 roku argentyński oddział Industrial and Commercial Bank of China uruchomił usługę rozliczania w juanach transakcji międzynarodowych, co ułatwiło rozliczenia między podmiotami z obu krajów.

Umowa Chiny-Argentyna kolejnym krokiem do rozliczeń w juanach

Pierwsza umowa dotycząca swapu walutowego została podpisana w 2009 roku. Jej wartość wynosiła 70 miliardów juanów, a obowiązywać miała przez 3 lata. Następną umowę podpisano w 2014 roku również wartości 70 miliardów juanów. W 2017 roku podpisano kolejną umowę pozwalającą na wymianę 70 mld juanów na 175 mld peso. Umowę rozszerzono o kolejne 60 mld juanów w 2018 roku. W 2020 roku obie strony przedłużyły umowy.

Również Brazylia – największa gospodarka Ameryki Południowej postanowiła zwiększyć znaczenie juana w swojej ekonomii. W 2021 roku kraj ten zwiększył czterokrotnie udział juanów w swoich rezerwach walutowych do poziomu 4,99 procenta – podaje globaltimes.cn. Jednocześnie zmniejszyły się brazylijskie rezerwy w dolarach amerykańskich i euro.

Według danych Goldman Sachs, na które powołuje się portal, zasoby juanów w czterech krajach Ameryki Południowej: Brazylii, Chile, Meksyku i Peru zwiększyły się dziesięciokrotnie od 2018 roku.

Portal pisze, że coraz więcej krajów Ameryki Południowej będzie używać juanów w związku ze zwiększającą się wymianą handlową i inwestycjami z Chin. W pierwszych 11 miesiącach 2022 roku obroty handlowe między Chinami a krajami Ameryki Południowej zwiększyły się o 11,9 procenta w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Amerykę Południową obejmuje też chińska koncepcja Pasa i Szlaku zwana nowym jedwabnym szlakiem.

Jak podkreśla portal, Chiny dążą do umiędzynarodowienia juana. W samym 2021 roku podpisano umowy z bankami centralnymi 22 krajów regulujących swap walutowy.

Wojciech Ostrowski

Źródło: globaltimes.cn

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bezpieczny Kredyt 2%

Czy wystarczy mieszkań dla chętnych z program...

Jeszcze  w ubiegłym roku rynek deweloperski zdawał się wchodzi...
inwestycje alternatywne

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycje a...

Gdy wartość pieniądza coraz bardziej jest zagrożona ze względu...
zbyt wysoki czynsz

Pozew o zbyt wysoki czynsz – czy można wygrać...

Czy można pozwać właściciela mieszkania o zbyt wysoki czynsz,...
umiejętności finansowe

Dlaczego ważne jest rozwijanie umiejętności f...

Wiedza finansowa to temat, o którym wiele osób nie chce rozmawiać, zwł...