logo
logo
logo
logo
Chiny-Argentyna

Umowa bankowa Chiny-Argentyna – większe znaczenie juana w Ameryce Południowej
Opublikowano: 15 stycznia 2023

Banki centralne Chin i Argentyny zgodziły się podpisać umowę rozszerzającą wymianę w juanach. Umowa oznacza zwiększenie roli chińskiego juana w Ameryce Południowej. Zdaniem portalu umowa pozwoli też Argentynie zmniejszyć wrażliwość na politykę finansową Stanów Zjednoczonych i prowadzić bardziej niezależną politykę gospodarczą.

Portal przypuszcza, że inna kraje Ameryki Południowej pójdą w ślady Argentyny i zwiększą znaczenie juana. Pomoże to zmniejszyć „hegemonię dolara” i rozwinąć kontakty gospodarcze z Chinami.

Szefowie banków centralnych Chin i Argentyny potwierdzili, że umowa zawarta między obiema instytucjami została wynegocjowana w celu zwiększenia użycia juana na rynku argentyńskim. Umowa przewiduje wymianę walut w celu zwiększenia rezerwy walutowej do 130 miliardów juanów.

Decyzja pokazuje również, że Argentyna liczy na pożyczki z Chin dla przyśpieszenia rozwoju kraju. Portal pisze, że kraje Ameryki Łacińskiej dotychczas dotykała „hegemonia dolara”, co w przypadku Argentyny doprowadziło do kryzysu zadłużenia. Rozszerzenie wymiany w juanach pomoże Argentynie uniknąć negatywnych skutków podwyżek stóp procentowych w USA. Jednocześnie umożliwi zwiększenie wymiany handlowej i inwestycyjnej z Chinami.

W listopadzie 2022 roku argentyński oddział Industrial and Commercial Bank of China uruchomił usługę rozliczania w juanach transakcji międzynarodowych, co ułatwiło rozliczenia między podmiotami z obu krajów.

Umowa Chiny-Argentyna kolejnym krokiem do rozliczeń w juanach

Pierwsza umowa dotycząca swapu walutowego została podpisana w 2009 roku. Jej wartość wynosiła 70 miliardów juanów, a obowiązywać miała przez 3 lata. Następną umowę podpisano w 2014 roku również wartości 70 miliardów juanów. W 2017 roku podpisano kolejną umowę pozwalającą na wymianę 70 mld juanów na 175 mld peso. Umowę rozszerzono o kolejne 60 mld juanów w 2018 roku. W 2020 roku obie strony przedłużyły umowy.

Również Brazylia – największa gospodarka Ameryki Południowej postanowiła zwiększyć znaczenie juana w swojej ekonomii. W 2021 roku kraj ten zwiększył czterokrotnie udział juanów w swoich rezerwach walutowych do poziomu 4,99 procenta – podaje globaltimes.cn. Jednocześnie zmniejszyły się brazylijskie rezerwy w dolarach amerykańskich i euro.

Według danych Goldman Sachs, na które powołuje się portal, zasoby juanów w czterech krajach Ameryki Południowej: Brazylii, Chile, Meksyku i Peru zwiększyły się dziesięciokrotnie od 2018 roku.

Portal pisze, że coraz więcej krajów Ameryki Południowej będzie używać juanów w związku ze zwiększającą się wymianą handlową i inwestycjami z Chin. W pierwszych 11 miesiącach 2022 roku obroty handlowe między Chinami a krajami Ameryki Południowej zwiększyły się o 11,9 procenta w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Amerykę Południową obejmuje też chińska koncepcja Pasa i Szlaku zwana nowym jedwabnym szlakiem.

Jak podkreśla portal, Chiny dążą do umiędzynarodowienia juana. W samym 2021 roku podpisano umowy z bankami centralnymi 22 krajów regulujących swap walutowy.

Wojciech Ostrowski

Źródło: globaltimes.cn

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

biznes na Kubie

Czy amerykańskie banki wesprą drobny biznes n...

Stany Zjednoczone postanowiły znieść niektóre restrykcje nałoż...
Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...
Fast Food

Koniec inflacji? Polacy wracają do jedzenia F...

W obliczu odpuszczającej inflacji i wzrostu płacy minimalnej, Polacy z...
obowiązkowa służba wojskowa

Niemcy zamierzają przywrócić obowiązkową służ...

Jak podaje na swoim portalu niemiecka telewizja Deutsche Welle, niemie...