Liczba osób dokonujących zakupów w internecie będzie rosnąć, co sprzyja rozwojowi branży kurierskiej. Pomimo tak dużej popularności świadczonych przez nią usług dostarczyciele napotykają na swej drodze liczne problemy z ubezpieczeniem pojazdów.
Ponad połowa Polaków robi zakupy w internecie – tak wynika z raportu E–commerce w Polsce 2017. Wpływa to bezpośrednio na popularność branży kurierskiej, a więc wyższe zarobki dla dostarczycieli. Pojawia się jednak problem innej natury. Ubezpieczenie samochodów służących do działalności zarobkowej na ogół okazuje się znacznie droższe niż w przypadku pojazdów prywatnych.
Pojazdy takie są dużo intensywniej eksploatowane, a co za tym idzie, bardziej narażone na wypadki i częstsze naprawy. Z punktu widzenia ubezpieczyciela zawarcie umowy na identycznych warunkach jak z właścicielem auta osobowego może być nieopłacalne. Dlatego też firmy odstraszają kurierów wysokimi stawkami, zaś standardowe umowy nie dotyczą tej branży.
Rozwiązanie opisanego problemu z polisą w polskich realiach nie jest niemożliwe, choć bywa dosyć trudne. Wymaga bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem i udowodnienia mu swojego doświadczenia, a także bezwypadkowego i bezpiecznego stylu jazdy. Może to spowodować zawarcie umowy na specjalnych, bardziej korzystnych warunkach. W lepszej sytuacji natomiast są kraje Zachodu, w szczególności Wielka Brytania.
Na rynku tych państw funkcjonują bowiem firmy oferujące ubezpieczenia specjalistyczne, które obejmują, obok polis dedykowanych różnym pojazdom przeznaczonym do pracy zarobkowej, również tzw. courier insurance – tańsze ubezpieczenia dla kurierów. Przykładem takiego ubezpieczyciela jest Insurance Factory.
Obok standardowych polis OC i AC warto również przyjrzeć się innym opcjom obecnym na rynku. W branży kurierskiej szczególnie istotne jest ubezpieczenie załadunku. Ubezpieczenie mienia w transporcie pozwala dodatkowo chronić przewożony towar. Warto rozważyć ubezpieczenie od kradzieży przesyłek oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Natomiast ubezpieczenie na wypadek awarii staje się gwarancją wsparcia w sytuacji, w której doszło do usterki podczas realizacji dostawy. Zachowanie ciągłości pracy pozwala uniknąć sporych kosztów. Pamiętajmy, że w przypadku samochodów dostawczych naprawa może dodatkowo nadszarpnąć budżet.
Znalezienie idealnego pakietu polis dla kuriera jest w Polsce jeszcze niełatwe – ale możliwe. Miejmy nadzieję, że w ślad za dynamicznym rozwojem branży kurierskiej pójdzie także specjalizacja ubezpieczycieli w tym kierunku.
Tagi: AC, kurier, OC, ubezpieczenie
Dodaj komentarz