logo
logo
logo
logo
Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, kiedy się opłaca?
Opublikowano: 25 sierpnia 2022

Ubiegasz się o kredyt długoterminowy? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie Ci zaoferowane ubezpieczenie od utraty pracy. Jesteś ciekaw na czym polega taka ochrona? Czy faktycznie dzięki niej będziesz mógł liczyć na pomoc w ciężkiej sytuacji? Sprawdźmy!

Przed udzieleniem nam pozytywnej decyzji kredytowej, banki sprawdzą naszą zdolność kredytową. By ocenić ten parametr pod uwagę jest brana nasza aktualna sytuacja finansowa. Niezwykle ważną kwestią jest charakter naszego zatrudnia, a zatem czy posiadamy umowę o pracę, a może umowę zlecenie. W przypadku starania się o większe kwoty musimy być świadomi, że będziemy potrzebowali zaświadczenia o dochodach. Równie ważną informacją dla banku będzie wspomniana już forma zatrudnienia, a także to jak długo jesteśmy zatrudnieni u obecnego pracodawcy. W najlepszym położeniu są osoby posiadające regularne wynagrodzenie, które pozwala na równoczesne utrzymanie gospodarstwa domowego i spłatę zobowiązania. Dodatkowo, najlepiej gdyby owy klient posiadał stałą posadę, a więc umowę o pracę.

Mimo to, banki doskonale zdają sobie sprawę, że posiadając nawet tak uprzywilejowaną pozycję nasza sytuacja może się zmienić na przestrzeni kilki-kilkunastu lat. W naszym życiu może pojawić się wydarzenie, które stworzy problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętego kredytu. Mowa tu głównie o utracie pracy. Niekiedy znalezienie nowej posady może potrwać kilka-kilkanaście tygodni. Jak mamy wtedy na czas regulować nasze zobowiązanie? I właśnie tu z pomocą może przyjść ubezpieczenie od utraty pracy. Nie jest to zatem naciąganie nas na kolejne koszty. Posiadając owe ubezpieczenie możemy uchronić się przed poważnymi konsekwencjami grożącymi nam za nieterminowe spłacanie zadłużenia.

Jak działa ubezpieczenie od utraty pracy?

Większości z nas wydaje się, że działanie takiego ubezpieczenia jest proste w każdym przypadku. Niestety, warunki takiej ochrony bywają różne. Często wygląda to tak, iż w sytuacji utraty przez nas pracy, ubezpieczyciel będzie spłacał za nas określoną w umowie liczbę rat. Dzięki temu, przez ten czas możemy na spokojnie szukać pracy, by móc znów zacząć samodzielnie spłacać kredyt.

W praktyce nie jest to tak proste i oczywiste. Firmy ubezpieczeniowe już na początku informują nas, że ubezpieczenie zadziała tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy utrata zatrudnienia nie wynika z naszej winy. Zatem jeśli umowa o pracę rozwiązana jest za porozumieniem stron lub też sami zdecydujemy się odejść z pracy to nie mamy co liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. Być może wydaje się nam to dziwne, ale ma to pewien cel. Otóż, właśnie w taki sposób firmy ubezpieczeniowe chcą zapobiegać sytuacjom, w których to klienci specjalnie zwalniają się z pracy tylko po to, by wyłudzić pieniądze.

Należy jednak wiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe działa na swoich zasadach, a zatem posiada własne reguły co do ubezpieczenia od utraty pracy. Są takie firmy, które będą wymagały od nas jedynie dokumentu, który potwierdzi nasz status jako osoby bezrobotnej. Jeszcze inni są w stanie wypłacić nam ubezpieczenie w sytuacji, kiedy stracimy pracę w wyniku zwolnień grupowych.

Jak widać, choć mamy do czynienia z jednym produktem to jego warunki są różne. Dlatego też zanim zdecydujemy się na taką formę zabezpieczenia, warto wcześniej dokładnie i na spokojnie przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat tego, co dokładnie musi być spełnione, byśmy otrzymali pomoc ubezpieczyciela. Również w tym dokumencie powinny być zawarte sytuacje, w których owej pomocy nie otrzymamy.

Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy się opłaca?

Będąc zwolnionym z pracy i posiadając jednocześnie kredyt możemy wpaść w panikę. Mając jednak wcześniej wykupione ubezpieczenie od utraty pracy mamy w takim przypadku o jedno zmartwienie mniej. Nie musimy obawiać się o to, jak spłacimy nadchodzące raty kredytu, gdyż przez określony czas to ubezpieczyciel będzie pokrywał owe koszty. Z kolei my w tym czasie możemy na spokojnie szukać nowego pracodawcy.

Na ubezpieczenie od utraty pracy z pewnością warto się zdecydować w przypadku starania się o kredyt długoterminowy. Zatem jeśli chcemy kupić dom czy też go wybudować i ubiegamy się o kredyt hipoteczny to warto posiadać owe ubezpieczenie, dzięki któremu będziemy czuli się bezpieczniej. W końcu nikt z nas nie wie, jak będzie wyglądała nasza sytuacja zawodowa w przyszłości.

PODSUMOWANIE

Podczas starania się o kredyt, banki będą oferowały nam mnóstwo dodatkowych produktów. Wśród założenia konta osobistego czy lokaty pojawi się także ubezpieczenie od utraty pracy. Na początku uważamy, że jest to zbędny wydatek. Jednak po zapoznaniu się w owym produktem możemy szybko zmienić zdanie. Faktem jest, iż muszą wystąpić pewne warunki, aby raty zobowiązania spłacał za nas ubezpieczyciel. Mimo to, warto zdecydować się takie „koło ratunkowe”. Dzięki niemu, nie popadniemy w kłopoty finansowe w razie utraty pracy.

G.T.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

praca w teatrze

Jacy specjaliści są potrzebni w teatrze...

Tajemniczy świat teatru od dawna przyc...
Monitoring zdalny

Monitoring zdalny – znakomite rozwiązanie dla...

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapewn...
odzież robocza

Jak znaleźć wysokiej jakości odzież roboczą d...

Współczesny rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny i wymagający. Aby...
Praca w Niemczech

Praca w Niemczech – na jaki kurs warto pójść,...

Warunki finansowe w Polsce, szczególnie względem zachodnioeuropejskich...