Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, jednak wiele osób docenia komfort, jaki zapewnia jego posiadanie. Wybór autocasco nie jest łatwy, ponieważ jego zakres może być bardzo zróżnicowany — podobnie jak wysokość składki ubezpieczeniowej. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju polisy i podejmij słuszną decyzję, dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.
Zakres ubezpieczenia AC może być bardzo różny — to od konkretnego ubezpieczyciela zależy, jakie zdarzenia zostaną nim objęte. Oczywiście obowiązuje prosta zasada: im wyższa składka, tym zakres ubezpieczenia jest szerszy.
Standardem jest ochrona przed kosztami poniesionymi w związku z uszkodzeniem auta w wypadku komunikacyjnym. Wiele polis AC oferuje również ochronę na wypadek kradzieży auta lub jego części (przeczytaj więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/kradziez-samochodu-zobacz-jak-sie-chronic/), a także na wypadek zniszczenia samochodu na skutek pożaru, tornada, gradobicia czy innych zdarzeń losowych.
Minicasco to po prostu okrojona wersja autocasco, oferowana przez niektórych ubezpieczycieli. Ze względu na niewielki zakres ubezpieczenia wyróżnia się atrakcyjną, niską składką, która jest dobrym rozwiązaniem dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Ubezpieczyciele oferują różne opcje minicasco, jednak zwykle obejmuje ono tzw. szkodę całkowitą, czyli sytuacje, w których koszty naprawy przekroczyłyby 70% wartości pojazdu. W zakres minicasco często wchodzi też ubezpieczenie od kradzieży.
Często wybieraną przez klientów dodatkową opcją jest tzw. pakiet Assistance. Jego zakres też jest bardzo zróżnicowany, jednak najczęściej zawiera takie usługi jak np. pomoc w naprawie usterek technicznych, w przypadku braku paliwa czy innych problemów z autem. Ważną usługą jest holowanie pojazdu i zapewnienie auta zastępczego, a czasem także zorganizowanie noclegu na czas oczekiwania na naprawę samochodu.
Na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ m.in. wartość pojazdu. W niektórych przypadkach wyceny dokonuje ubezpieczyciel, kiedy indziej podajesz ją sam. Pamiętaj, że nie warto jej zaniżać; choć zapłacisz wtedy niższą składkę, to w razie szkody nie otrzymasz wystarczającego odszkodowania. Zawyżanie wartości pojazdu również nie ma sensu, bo składka zostanie wówczas bezsensownie zawyżona. Jeśli nie zgadzasz się z wyceną zaproponowaną przez ubezpieczyciela, możesz skorzystać ze wsparcia niezależnego rzeczoznawcy.
Kupując AC, możesz wybrać gotówkowy (czyli tzw. kosztorysowy) lub bezgotówkowy (czyli tzw. serwisowy) wariant ochrony. Pierwsza opcja jest zwykle tańsza i pozwala na uzyskanie odszkodowania wyliczonego na podstawie przygotowanego przez rzeczoznawcę kosztorysu — po otrzymaniu pieniędzy samodzielnie zajmujesz się wyborem warsztatu i załatwieniem wszystkiego. Wariant serwisowy jest droższy, ale przy tej opcji po prostu zostawiasz auto w konkretnym warsztacie i odbierasz naprawione, a rozliczenie zajmuje się ubezpieczyciel.
Tagi: AC, assistance, minicasco, OC, polisa, ubezpieczenie, wypadekDo ubezpieczenia AC oraz Assistance warto także dokupić NNW. Kosztuje ono zwykle bardzo mało, a dzięki niemu kierowca oraz pasażerowie mogą otrzymać świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu, jeśli dojdzie do wypadku.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl
Dodaj komentarz