• Menu

  Tworzenie portfela inwestycyjnego ‒ jak dobrać fundusze?

  Odpowiednia struktura portfela ma ogromny wpływ na efekt inwestycji. Jak skutecznie zbudować od podstaw portfel inwestycyjny? Czym jest dywersyfikacja i dlaczego jest tak istotna? Jak wybrać fundusz inwestycyjny, który będzie zbieżny z Twoim celami i oczekiwaniami?

  portfel inwestycyjny

  Mianem portfela inwestycyjnego określa się zbiór aktywów, wykorzystanych przez inwestora do ulokowania kapitału. Najważniejszą zasadą, o której powinieneś pamiętać, przystępując do budowy własnego portfela inwestycyjnego, jest zasada dywersyfikacji. Celem dywersyfikacji jest ograniczanie ryzyka inwestowania i  polega na rozdzieleniu kapitału i miedzy różnorodne instrumenty finansowe. Takie rozwiązanie wyklucza przysłowiowe „stawianie wszystkiego na jedną kartę”. Pozwala to zminimalizować ryzyko niepowodzenia i rozmiar ewentualnych strat.

  Lista narzędzi, które możesz wykorzystać do budowy portfela, jest naprawdę obszerna – obejmuje m.in. nieruchomości, dzieła sztuki, metale szlachetne czy papiery wartościowe takie jak akcje i obligacje. Jeżeli na początek planujesz zainwestować mniejsze kwoty, zdecydowanie bardziej przystępną metodą dywersyfikacji, jest wykorzystanie tylko jednego narzędzia, które pozwala rozproszyć kapitał. Taką możliwość dają fundusze inwestycyjne tworzone przez niezależne od siebie towarzystwa inwestycyjne.

  Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

  Zgodnie z zasadą dywersyfikacji do budowy portfela inwestycyjnego posłużyć może kilka różnych funduszy inwestycyjnych. Oceniając fundusze, w które chcesz zainwestować, powinieneś uwzględnić szereg czynników ‒ nie tylko dotychczasową stopę zwrotu, ale również kondycję i strukturę funduszu, a także jego politykę inwestycyjną. Na wstępie powinieneś także określić własne oczekiwania i cele – tylko w ten sposób stworzysz portfel inwestycyjny dopasowany do Twoich potrzeb. W tym zadaniu może pomóc Ci rozwiązanie stworzone przez platformę kupfundusz.pl.

  Kreator Portfela kupfundusz.pl to proste narzędzie, za pomocą którego możesz określić swój indywidualny Profil Inwestora. W ramach krótkiej ankiety, poproszony zostaniesz o udzielnie odpowiedzi na kilkanaście zamkniętych pytań związanych z Twoim podejściem do inwestowania ‒ m.in. Jaki jest cel Twojej inwestycji? Jak podchodzisz do kwestii ryzyka? Na jaki minimalny okres zamierzasz zainwestować środki? Jakiego wyniku będziesz oczekiwać po upływie roku?

  Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi Kreator Portfela określi, jakim typem inwestora jesteś – konserwatywnym, ostrożnym, stabilnym, zrównoważonym czy dynamicznym, a następnie zaproponuje fundusze inwestycyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Co więcej, platforma kupfundusz.pl umożliwia wygodny zakup funduszy inwestycyjnych, a także ich późniejsze monitorowanie. Możesz też ustawić odpowiedni alert, który poinformuje Cię w przypadku, gdy nabyty fundusz przekroczy określony przez Ciebie poziom straty lub zysku..

  artykuł sponsorowany

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane