logo
logo
logo
logo

Tunel foliowy na działce
Opublikowano: 27 stycznia 2016

W ostatnich latach działkowcy coraz częściej uprawiają warzywa pod osłonami w postaci tuneli foliowych. Jakie korzyści niesie taka metoda uprawy? O czym pamiętać stawiając tunel foliowy na działce? Przedstawiamy zalety uprawy pod folią i wytyczne dotyczące stawiania tuneli foliowych na działkach.

Tunel foliowy

zdjęcie: www.meblobranie.pl

Zalety wykorzystania tuneli foliowych na działkach

Tunele foliowe zapewniają plon lepszej jakości, małe różnice temperatury powietrza, glebę cieplejszą nawet o 30°C, ochronę przed szkodnikami, chorobami i niekorzystną pogodą, mniejsze zanieczyszczenie powietrza i gleby, wcześniejsze planowanie i dłuższy okres uprawy warzyw ciepłolubnych. Są proste w budowie i mogą być wykorzystywane przez wiele sezonów.

Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje namiotów z rurek plastikowych lub metalowych na przykład w popularnym wśród ogrodników sklepie internetowym w kategorii tunele foliowe. Ponadto, niskie tunele foliowe dobrze sprawdzają się także na małych działkach. Wymienione korzyści przekonują, że warto na działce posiadać tego typu obiekt. Decydując się na budowę tunelu foliowego należy jednak przestrzegać obowiązujących w tym względzie przepisów dotyczących wielkości, usytuowania od granic sąsiednich działek oraz estetyki.

Wytyczne stawiania tuneli foliowych na działkach

Warunki wykorzystania tuneli foliowych na działkach określa Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Zgodnie z aktualnym Regulaminem ROD tunele foliowe:

  • nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości;
  • muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic sąsiednich działek, granicy ROD i dróg komunikacyjnych;
  • nie mogą swoją brzydotą szpecić otoczenia.

Zarząd ROD ma prawo nakazać rozbiórkę tuneli foliowych z powodu nieprzestrzegania regulaminu przy ich stawianiu lub nieestetycznego wyglądu. Ponadto musimy mieć na uwadze, że w razie jednoczesnego posiadania szklarni oraz tunelu foliowego, ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki.

O czym jeszcze warto pamiętać stawiając tunel na działce?

Tunel stawia się w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej w kierunku północ-południe, tak aby zapewnić uprawie możliwie największą ilość światła, potrzebnego do prawidłowego i szybkiego wzrostu roślin. Pamiętajmy również o naszych sąsiadach. To, jak posadzimy tunel foliowy, może rzutować na plony w przyległych ogrodach. Należy tu wziąć pod uwagę zarówno położenie tunelu jak i jego wysokość, tak aby zbudowana konstrukcja nie zacieniała roślin innych ogrodników.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Mirek pisze:

    ja tam o zgodę ROD nie zamierzam występować

  • Piórko pisze:

    No nie koniecznie z tym pełnym światłem, w takim razie trzeba na bieżąco monitorować tunel foliowy w innym wypadku może się przegrzać. Wtedy to z roślin nic nie zostanie, można oczywiście korzystać w cieplarni z wietrzeniem bocznym.

    Oczywiście w dalszym ciągu trzeba sprawdzać jaki panuje mikroklimat, jednakże na przegrzanie mamy mniejsze szanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Kupujemy szklarnię ogrodową...

Szklarnie ogrodowe to źródło zdrowego pożywienia. Rośliny upra...