logo
logo
logo
logo
lokata

Trzy największe zalety lokaty. Czy warto ją teraz założyć?
Opublikowano: 29 kwietnia 2023

Masz dodatkowe pieniądze i nie chcesz, aby bezczynnie leżały na koncie osobistym? Pomyśl o założeniu lokaty – produktu oszczędnościowego, który przynosi wiele korzyści. Poznaj jej najważniejsze zalety i dowiedz się, czy warto ją teraz zakładać.

Lokaty od zawsze cieszyły się popularnością wśród osób poszukujących sposobów na pomnażanie oszczędności. Nie ma się czemu dziwić – mają wiele zalet, które są argumentami za korzystaniem z tego typu produktów.

Bezpieczeństwo kapitału

Nie ma znaczenia czy interesuje cię lokata długoterminowa czy krótkoterminowa – każda gwarantuje bezpieczeństwo kapitału. Oznacza to, że twoje pieniądze zawsze wracają w takiej kwocie, w jakiej zostały ulokowane.

Pewne zyski

Kiedy wpłacasz pieniądze na lokatę, możesz liczyć na zyski – niezależnie od sytuacji na rynku finansowym. Dlatego jest to dobra opcja dla osób, które nie są skłonne do ryzyka.

Bank wypłaci ci należne odsetki zawsze, gdy tylko spełnisz warunki umowy. Mowa tutaj przede wszystkim o niewypłacaniu środków przed okresem zapadalności lokaty – jeśli podejmiesz pieniądze wcześniej, nie otrzymasz odsetek w ogóle lub tylko ich część.

Stały dostęp do pieniędzy

Lokata długoterminowa w Toyota Bank czy krótkoterminowa to dobra forma oszczędzania, która umożliwia – w sytuacji awaryjnej – dostęp do zdeponowanych środków. Mimo że pieniądze są „zamrożone”, możesz je w każdej chwili wypłacić. Musisz jednak liczyć się z utratą odsetek – w całości lub części. Dlatego bardzo ważne jest to, aby czas trwania lokaty dopasować do swoich potrzeb i sytuacji finansowej.

Lokata – czy warto ją założyć?

Zastanawiasz się nad opłacalnością lokaty bankowej? To, czy warto ją założyć właśnie teraz, zależy przede wszystkim od parametrów konkretnego produktu finansowego. Najważniejszym z nich jest oprocentowanie, na podstawie którego wyliczane są odsetki. Im wyższe, tym większych zysków możesz się spodziewać. Jak dużych?

Przykładem niech będzie Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku – z oprocentowaniem nawet do 7,4% w skali roku. Wpłacając kapitał w wysokości 30 000 zł, zysk z 6-miesięcy (to czas trwania lokaty) wyniesie 1 110 zł*. Jeżeli natomiast interesuje cię lokata długoterminowa (na 12 miesięcy), przy kwocie depozytu wynoszącej 50 000 zł, odsetki będą na poziomie 3 600 zł*.

*Ważne! Podana kwota zysku może być zaokrąglona i nie odpowiadać faktycznej kwocie zysku. Co istotne, zysk prezentowany jest w kwocie brutto, bez odjęcia podatku od dochodów kapitałowych.

Jak wybrać korzystną lokatę?

Jeśli zależy ci na wyborze korzystnej lokaty, nie skupiaj się wyłącznie na oprocentowaniu. Zwróć uwagę także na inne parametry. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu,
  • liczbę możliwych do założenia lokat,
  • opcję częściowej utraty odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty środków.

Zastanów się też, czy lokata długoterminowa – mimo iż wyżej oprocentowana – będzie dla ciebie dobrym wyborem. Jeśli ulokujesz środki na długi okres, a w najbliższym czasie będą ci one potrzebne, utracisz szansę na otrzymanie 100% należnych odsetek.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
kontrole kont bankowych

Masowe kontrole kont bankowych osób prywatnyc...

Fiskus przeprowadza masowe kontrole kont bankowych osób prywat...
Sławek Muturi

Bogactwo można stracić, wolność finansowa jes...

O przewadze biznesowej wynajmu mieszkań nad lokalami komer...