• Menu

  Najważniejsze zmiany na rynku pracy według ekspertki wfirma.pl

  Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ekspert portalu księgowego wFirma.pl: Jedną z istotnych zmian dla pracodawców było przesunięcie pułapu na obowiązek tworzenia regulaminu pracy i ZFŚŚ z dotychczasowych 20 na 50 zatrudnionych.

  Dla małych, rozwijających się firm oznacza to obniżenie kosztów i formalności. Jednak wyznaczony w przepisie wyjątek dotyczący firm, w których działają związki zawodowe spowodował, że u zatrudniających między 20 a 50 osób, związek może zażądać odgórnie wprowadzenia regulaminu pracy mimo nieprzekroczenia pułapu zatrudnionych. Konsekwencją tego jest blokada pracodawcy w zakresie wypowiedzenia regulaminu pracy, nawet w kryzysowej sytuacji firmy.

  Z punktu widzenia pracownika zmianą na plus była nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. W jej wyniku powstała nowa definicja pracownika, za którego pracodawca musi opłacać składki na FGŚP. Objęła ona również bliskich zatrudnionych przez pracodawcę. W 2017 roku ograniczono też możliwość długofalowego zatrudnienia tymczasowego, co powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia na etat.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane