• Menu

  Szerokie spektrum badań Instytutu Biopolimerów

  Prowadzimy projekty dla potrzeb gospodarki w sektorach: chemicznym, biotechnologicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, a także dla medycyny i rolnictwa – wyjaśnia dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, Radosław Dziuba

  Co wchodzi w skład państwa oferty dla przedsiębiorstw?

  Współpraca z przedsiębiorstwami i przemysłem jest dla nas szczególnie ważna. Zależy nam na tym, by nasza oferta była dopasowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i odpowiadała jego wymaganiom. Jesteśmy również otwarci na nowe propozycje i kierunki badań. Podejmujemy prace badawczo-rozwojowe mające na celu podwyższenie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw, a naszym kierunkiem jest wypracowanie praktycznych rozwiązań opartych o naukę.

  Oferta kierowana do przedsiębiorstw jest bardzo szeroka ze względu na interdyscyplinarność naszych działań. Prowadzimy projekty dla potrzeb gospodarki w sektorach: chemicznym, biotechnologicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, a także dla medycyny i rolnictwa. Nasze prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane są na potrzeby przemysłu w zakresie syntezy polimerów, funkcjonalnych materiałów opatrunkowych, resorbowalnych implantów i uszczelnień naczyń krwionośnych, ekologicznych środków do pielęgnacji i ochrony roślin, biodegradowalnych agrowłóknin, włókien i włóknin specjalnych i kompozytowych, przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz ochrony środowiska.

  Oferujemy także szeroki zakres usług laboratoryjnych. W Instytucie działa Laboratorium Mikrobiologiczne, Metrologiczne, Biodegradacji, Ochrony Środowiska i Fizykochemii, a także Laboratorium Jakości Papieru. Każda z tych jednostek posiada certyfikat akredytacji i umożliwia badania objęte akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji.

  W zeszłym roku minęło 10 lat, odkąd do Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych został włączony Instytut Celulozowo-Papierniczy. Jak pan ocenia tę decyzję z perspektywy czasowej?

  Włączenie Instytutu Celulozowo-Papierniczego znacząco wpłynęło na działalność Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych i jego skutki są odczuwalne do dzisiaj. Przede wszystkim powiększyło się spektrum usług oferowanych przez Instytut, a także zakres i różnorodność oferowanych badań. Dzięki tej decyzji zwiększył się potencjał Instytutu, między innymi poprzez rozwój w nowych obszarach, które do tej pory nie były rozwijane.

  Czy reforma instytutów w jakiś sposób może wpłynąć na funkcjonowanie państwa placówki?

  Biorąc pod uwagę spodziewane zmiany w zakresie wejścia Ustawy o Sieci Badawczej „Łukasiewicz”, podjęliśmy kroki przygotowujące nasz Instytut do nowych wyzwań. Już teraz prowadzimy szkolenia i warsztaty dla naszych pracowników. Jednocześnie wzmacniamy współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi oraz przemysłem, co jest kluczowym celem nadchodzących reform.

  Rozmawiał Tomasz Rekowski

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane