• Menu

  Szerokie spektrum badań Instytutu Biopolimerów

  Prowadzimy projekty dla potrzeb gospodarki w sektorach: chemicznym, biotechnologicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, a także dla medycyny i rolnictwa – wyjaśnia dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, Radosław Dziuba

  Co wchodzi w skład państwa oferty dla przedsiębiorstw?

  Współpraca z przedsiębiorstwami i przemysłem jest dla nas szczególnie ważna. Zależy nam na tym, by nasza oferta była dopasowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i odpowiadała jego wymaganiom. Jesteśmy również otwarci na nowe propozycje i kierunki badań. Podejmujemy prace badawczo-rozwojowe mające na celu podwyższenie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw, a naszym kierunkiem jest wypracowanie praktycznych rozwiązań opartych o naukę.

  Oferta kierowana do przedsiębiorstw jest bardzo szeroka ze względu na interdyscyplinarność naszych działań. Prowadzimy projekty dla potrzeb gospodarki w sektorach: chemicznym, biotechnologicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, a także dla medycyny i rolnictwa. Nasze prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane są na potrzeby przemysłu w zakresie syntezy polimerów, funkcjonalnych materiałów opatrunkowych, resorbowalnych implantów i uszczelnień naczyń krwionośnych, ekologicznych środków do pielęgnacji i ochrony roślin, biodegradowalnych agrowłóknin, włókien i włóknin specjalnych i kompozytowych, przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz ochrony środowiska.

  Oferujemy także szeroki zakres usług laboratoryjnych. W Instytucie działa Laboratorium Mikrobiologiczne, Metrologiczne, Biodegradacji, Ochrony Środowiska i Fizykochemii, a także Laboratorium Jakości Papieru. Każda z tych jednostek posiada certyfikat akredytacji i umożliwia badania objęte akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji.

  W zeszłym roku minęło 10 lat, odkąd do Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych został włączony Instytut Celulozowo-Papierniczy. Jak pan ocenia tę decyzję z perspektywy czasowej?

  Włączenie Instytutu Celulozowo-Papierniczego znacząco wpłynęło na działalność Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych i jego skutki są odczuwalne do dzisiaj. Przede wszystkim powiększyło się spektrum usług oferowanych przez Instytut, a także zakres i różnorodność oferowanych badań. Dzięki tej decyzji zwiększył się potencjał Instytutu, między innymi poprzez rozwój w nowych obszarach, które do tej pory nie były rozwijane.

  Czy reforma instytutów w jakiś sposób może wpłynąć na funkcjonowanie państwa placówki?

  Biorąc pod uwagę spodziewane zmiany w zakresie wejścia Ustawy o Sieci Badawczej „Łukasiewicz”, podjęliśmy kroki przygotowujące nasz Instytut do nowych wyzwań. Już teraz prowadzimy szkolenia i warsztaty dla naszych pracowników. Jednocześnie wzmacniamy współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi oraz przemysłem, co jest kluczowym celem nadchodzących reform.

  Rozmawiał Tomasz Rekowski

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane