• Menu

  Totentanz i Flamenco, czyli Szalone Dni Muzyki 2017 – ,,La Danse’’ w Warszawie

  Szalone Dni MuzykiOd 29 września do 1 października br. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie będzie odbywać się festiwal Szalone Dni Muzyki „La Danse”.

  Podczas 3 dni odbędzie się aż 57 koncertów w wykonaniu blisko 1000 wykonawców, wśród których znajdą się nie tylko muzycy grający repertuar klasyczny, ale także big bandy, zespoły muzyki folkowej, a także projekty eksperymentalne.

  Ewa Ploplis

  To już 8 polska edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki, który stał się polskim świętem muzyki w Warszawie. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest „La Danse”, czyli taniec. Jak sama nazwa wskazuje, tematyka tegorocznego festiwalu koncentruje się wokół tańca i jego ogromnej roli w muzyce nie tylko klasycznej.

  Poprzez staranny dobór repertuaru udało się stworzyć trzydniowy przegląd najciekawszych przykładów inspiracji tańcem w utworach powstałych na przestrzeni wielu wieków – mówi René Martin, pomysłodawca, twórca i dyrektor artystyczny tego największego na świecie festiwalu muzyki klasycznej, który obywa się także w innych krajach m.in. we Francji i Japonii. Dyrektor festiwalu dodaje, że nie zawsze organizatorzy sięgali po najbardziej oczywiste przykłady muzycznych tańców, lecz starali się pokazać głębszą naturę współistnienia tańca i muzyki.

  African Show i Sinfonia Varsovia…

  Organizatorem festiwalu w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, która, jak zawsze, nie ograniczy się tylko do roli organizatora. W ciągu całego festiwalu orkiestra zagra 8 koncertów. Będzie również towarzyszyć znakomitym solistom, takim jak Nelson Goerner, Alena Baeva czy japoński mistrz bębna taiko – Eitetsu Hayashi.

  Ukłonem w stronę tańców scenicznych będą dwa koncerty orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, prowadzonej przez Jose Maria Florencio. Pierwszy koncert będzie poświęcony muzyce baletowej Piotra Czajkowskiego. Drugi – walcom z baletów, oper i operetek.

  Tańce sceniczne, średniowieczne i …

  Na festiwalu nie zabraknie również zespołów kameralnych. Polski ,,Apollon Musagete Quartet’’ wykona utwory m.in. Dvoraka, Areńskiego czy Szostakowicza, zaś eksperymentalny ,,Kwadrofonik’’ zmierzy się z mazurkami Karola Szymanowskiego.

  Pośród zespołów kameralnych znajdzie się również belgijski ,,Rincercar Consort’’, specjalizujący się w muzyce dawnej. Atrakcją będą tańce średniowieczne, z udziałem specjalistów z zakresu tańca historycznego, wykonane przez zespół ,,Ars Nova’’.

  Smartfony grające na koncercie…

  W trakcie 3 dni festiwalowych będzie mieć miejsce także 6 wydarzeń, w których będzie niezbędny udział publiczności. Przykładem tego jest sobotni koncert 30 września o godz. 15 (#20), na którym Sinfonia Varsovia pod batutą Eiji Oue wykona m.in. ,,Passacaglię – Secret of Wind and Birds’’ Tan Duna. W kompozycji tej słuchacze będą proszeni o wykorzystanie swoich smartfonów w roli instrumentów muzycznych. Na stronie internetowej festiwalu, przy opisie koncertu #20, można pobrać specjalny plik mp3, składający się z dźwięków przypominających głosy ptaków. Zwielokrotniony, przez współudział wszystkich na sali, ma stworzyć spektakularny efekt i niezapomniane wrażenia dla słuchaczy.

  Bach i Glass po Islandzku

  Festiwal Szalone Dni Muzyki udowadnia, że ,,klasyka’’ ma nie jedno imię. Pokazuje, że muzyka Strawińskiego czy Brahmsa może „sąsiadować” z musicalem czy flamenco. Dlatego na festiwalu będzie można m.in. usłyszeć na koncercie Sinfonietty Cracovii, kompozycje Gershwina – słynny poemat ,,Amerykanin w Paryżu’’ i tańce z ,,Porgy and Bess. Sinfonia Varsovia wykona Tańce symfoniczne z ,,West Side Story’’ L. Bernsteina, a ,,Chopin University Big Band’’ wykona muzykę Geshwina, Piazzoli, a także aranżacje utworów Mozarta i Czajkowskiego.

  Posłuchać i zatańczyć Flamenco

  Podczas Szalonych Dni będzie można posłuchać muzyki flamenco w wykonaniu hiszpańskiej śpiewaczki. Antonia Cotreras wystąpi wraz z Polską Orkiestrą Kameralną. W czasie festiwalu będzie można także samemu zatańczyć.

  To już 8 raz w Warszawie

  Poprzednie edycje festiwalu to: Chopin Open (2010 r.), Les Titans (2011 r. ), Rosja (2012 r.), Muzyka francuska i hiszpańska (2013 r.), Ameryka (2014 r.), Pasje serca i duszy (2015 r.) i Natura (2016 r.), spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków.

  W przyszłym roku tematem Szalonych Dni muzyki będzie „Uchodźctwo”, czyli muzyka stworzona przez kompozytorów będących na uchodźctwie – zapowiada dyrektor festiwalu Rene Martin.

  Bilety w cenie od 12 do 17 zł są dostępne w: kasach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, punktach Eventim, salonach sieci Empik oraz w sprzedaży internetowej.

  Wstęp na koncerty w sali Foxtrot, tj. w namiocie ustawionym przez Teatrem Wielkim, jest bezpłatny.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane