• Menu

  Systemy scoringowe: jak nie stracić szans na rozwój biznesu?

  Wyobraź sobie, że masz okazję pożyczyć tysiąc dolarów przy wysokich stopach procentowych, co z pewnością ucieszy Twój portfel. Jest jednak warunek wstępny: przekazujesz kwotę nieznajomemu, z którym będziesz miał tylko pół godziny na komunikację. Zgodziłbyś się? Z jakiegoś powodu wydaje nam się, że jest to mało prawdopodobne. Najpewniej niewielu z nas odważy się podjąć tak ryzykowne działania i podzielić się ciężko zarobionymi pieniędzmi.

  Systemy scoringowe

  Nie dziwi zatem, że udzielające pożyczek banki również starają się dowiedzieć maksymalnie dużo o przyszłym kredytobiorcy, a w celu jego oceny stosują tak zwane systemy scoringowe. Czym są takie systemy i jak uzyskać maksymalną ilość punktów podczas ich wykorzystania?  Czy istnieją specjalistyczne rozwiązania, pozwalające ustalać optymalne progi udzielenia kredytów?  O tym opowiemy w tym artykule.

  Czym są systemy scoringowe. Rodzaje scoringu stosowanego w polskich bankach

  Scoring to stosowany przez banki system oceny klientów oparty na metodach statystycznych. Z reguły jest to program komputerowy, w którym wprowadza się dane potencjalnego kredytobiorcy, pozwalające pracownikowi podjąć decyzję, czy warto udzielić pożyczki wnioskodawcy.

  Wyróżnia się cztery rodzaje scoringu:

  • application-scoring  (dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego – „ocenianie wniosków, odwołań”) – ocena wiarygodności kredytowej kredytobiorców przy przyznawaniu kredytu. Jest to najczęstszy rodzaj punktacji, dobrze znany polskim klientom. Opiera się na początkowym gromadzeniu danych osobowych pożyczkobiorcy, ich przetwarzaniu przez komputer i stwierdzeniu wyniku: udzielenia pożyczki lub odmowa;
  • collection-scoring  – system punktacji na etapie pracy ze zwróconymi pożyczkami. Określa priorytetowe działania pracowników banku w celu zwrotu „złych” pożyczek. W rzeczywistości program umożliwia podjęcie szeregu kroków w celu zaradzenia długom, na przykład od wstępnego ostrzeżenia do przekazania sprawy do agencji windykacyjnej. Uważa się, że w trakcie takiego przetwarzania około 40% klientów odwołuje się do zapomnienia i spłaca pożyczkę;
  • behavioral-scoring, „scoring zachowania” – ocena najbardziej prawdopodobnych działań finansowych pożyczkobiorcy. Taki system umożliwia przewidywanie zmian wypłacalności pożyczkobiorcy w celu dostosowania ustalonych dla niego limitów. Analiza może opierać się na działaniach klienta przez określony czas, na przykład transakcjach kartą kredytową;
  • fraud-scoring – statystyczna ocena prawdopodobieństwa oszustwa przez potencjalnego kredytobiorcę. Taka punktacja jest zwykle stosowana w połączeniu z innymi rodzajami badań klientów. Uważa się, że nawet 10% niespłaconych kredytów w Polsce jest związanych z jawnymi oszustwami, a wskaźnik ten z roku na rok wzrasta.

  Każdy przedsiębiorca udzielający pożyczek jest zainteresowany tym, aby stworzyć doskonały system scoringowy, pozwalający łatwo wykrywać naprawdę niewypłacalnych wnioskodawców i udzielać chwilówek wszystkim tym, którzy są w stanie na czas zwrócić pożyczone pieniądze. Osiągnąć ten cel pozwala oprogramowanie Data Invision.

  Na stronie https://datainvision.com/ znajdziesz wysoko technologiczny system, stosujący inteligentne algorytmy pozwalające na szybkie ustalenie wypłacalności klientów oraz porównanie ich dochodów w odniesieniu do zaciągniętych zadłużeń.

  Korzystając z rozwiązania, znajdującego się pod linkiem https://datainvision.com/branches/credit-limits, możesz:

  • W kilka minut w trybie automatycznym ocenić wnioskodawców ubiegających się o kredyt;
  • Ustawić optymalne limity kredytowe dla Twojej organizacji;
  • Ustawić optymalne limity kredytowe dla poszczególnych klientów w oparciu o liczne wskaźniki, w tym: wiek, miejsce zamieszkania, zarobki, wykształcenie, zawód itd.

  Inteligentne rozwiązania od Data Invision to szansa na rozwój Twojej firmy, pozwalające uniknąć nierzetelnych kredytobiorców i nawiązać współpracę z rzeczywiście wypłacalnymi klientami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane