logo
logo
logo
logo
System MES

System MES – jakie korzyści przynosi integracja z ERP?
Opublikowano: 5 czerwca 2023

Nowoczesne hale produkcyjne muszą być wspomagane przez rozwiązania cyfrowe. Tego typu rozwiązania pozwalają znacząco zwiększyć produktywność przy zmniejszeniu kosztów. Jednak do dyspozycji kierownictwa pozostaje dziś wiele różnych programów i systemów. Który z nich wybrać? Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kilku z nich w jedną całość. Taka opcja dostępna jest w systemie Ant MES, który łączy się bez problemu z większością systemów ERP.

Czym jest MES?

System MES, czyli Manufacturing Execution System, to system zarządzania produkcją. Jego głównym zadaniem jest zebranie informacji dotyczących poszczególnych maszyn i stanowisk w czasie rzeczywistym i przedstawienie ich w czytelny sposób kierownictwu. Szybka analiza za pomocą wbudowanych narzędzi ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji, a także wysyłanie ich do operatorów wraz z potrzebną dokumentacją, włączając w to choćby instrukcje dla danej operacji.

Czym jest ERP?

W przypadku ERP mówimy o kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwem (Enterprise Resources Planning). Jest to oprogramowanie pozwalające na pełne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa w dłuższym okresie czasu. W przeciwieństwie do MES, na podstawie systemu zarządzania produkcją klasy ERP planuje się długofalowe działania firmy.

Synergia pozwala na więcej

Jaki system do obsługi procesów produkcyjnych sprawdzi się najlepiej? Okazuje się, że optymalne jest wdrożenie systemu MES wraz z ERP i połączenie ich w jedną całość. Oba rozwiązania działają na innym obszarze planowania, natomiast mogą się doskonale wspomagać, przynosząc jeszcze lepsze efekty!

  • Informacje zbierane przez system realizacji produkcji MES zostają przekazane do ERP w celu dalszej analizy w dłuższej perspektywie czasowej.
  • Podczas gdy system ERP umożliwi stworzenie globalnych planów produkcyjnych, dzięki działaniu systemu ANT MES Solutions kierownicy poszczególnych działów będą sprawnie przydzielać zadania stanowiskom i operatorom.
  • Komunikacja w firmie może odbywać się poprzez system MES. Utworzono w nim możliwość przesyłania instrukcji, procedur oraz innych ważnych dokumentów.
  • Bezpieczeństwo całego systemu jest bardzo ważne. Łatwiej chronić jeden, rozbudowany system, niż kontrolować działanie kilkunastu mniejszych, zupełnie oddzielonych od siebie rozwiązań.

Od systemu zarządzania produkcją MES wymaga się zatem nie tylko zbierania i analizowania informacje, ale także możliwości łączenia go z innymi systemami produkcyjnymi, jak ERP. Rozwiązanie od ANT Solution daje takie możliwości, a jednocześnie zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Logistyka Magazynowa

Logistyka Magazynowa – Kluczowe Aspekty...

Skuteczne zarządzanie magazynem stanowi klucz do sukcesu przedsiębiors...
Wynajem magazynu w Warszawie

Wynajem magazynu w Warszawie – gdzie szukać i...

Poszukujesz powierzchni magazynowej lub hali na wynajem na Maz...
zarządzania łańcuchem dostaw

Strategie zarządzania łańcuchem dostaw w sekt...

Strategia zarządzania łańcuchem dostaw to kluczowy aspekt prow...
e-commerce

Jak Nowe Technologie Zmieniają Sposób, w Jaki...

W dzisiejszym dynamicznym świecie, nowe technologie mają ogrom...