O walorach inwestycyjnych i gospodarczych gminy Lubawa rozmawiamy z jej wójtem, Tomaszem Ewertowskim
Został pan laureatem rankingu „Samorządowy Menedżer Regionu 2016” w województwie warmińsko-mazurskim. Co wyróżnia państwa samorząd spośród innych?
W tym roku mija 25 lat od chwili, gdy gmina wiejska Lubawa zyskała status odrębnej jednostki samorządu terytorialnego. Przez te lata zmienił się charakter gminy z rolniczego na rolniczo-przemysłowy. Przodujemy w regionie w hodowli trzody chlewnej oraz uprawach zbóż i sadownictwie. Ciągle powstają u nas nowe miejsca pracy, w ostatnich latach przybyło ich ponad 1000, co jest wyjątkowe na terenach wiejskich. Bezrobocie kształtuje się na poziomie poniżej 5 proc. Oprócz silnej pozycji gospodarczej na tle województwa wyróżnia nas także Ochotnicza Straż Pożarna. Na terenie gminy działa 17 jednostek OSP, które skupiają w swoich szeregach prawie 800 strażaków. Jesteśmy wyjątkowi również pod względem działalności Gminnego Zrzeszenia LZS, do którego należy ok. 1600 członków.
W jaki sposób gmina Lubawa stwarza dogodne warunki do inwestowania i rozwoju społeczno-gospodarczego mieszkańcom i przedsiębiorcom?
Gmina dysponuje terenami do zagospodarowania: działkami pod zabudowę przemysłową zlokalizowanymi przy drodze krajowej nr 15 Toruń–Olsztyn, przy trasie Lubawa–Iława i w Prątnicy oraz pod zabudowę mieszkaniową w Tuszewie, Sampławie i Rakowicach. Wolne tereny pod inwestycje i budownictwo mieszkaniowe oraz odpowiednia polityka podatkowa utrzymująca podatki na stałym poziomie to czynniki sprzyjające potencjalnym inwestorom. Ponadto właściwe gospodarowanie finansami i skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych przynosi wymierne efekty. Ciągle inwestujemy w infrastrukturę drogową, budowę kanalizacji oraz sprzyjamy rozwojowi gospodarczemu.
Rozmawiał Tomasz Rekowski
Tagi: gmina Lubawa, samorząd, Samorządowy Menedżer Regionu, Tomasz Ewertowski
Dodaj komentarz