logo
logo
logo
logo
Domowa stacja uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody – jak ją zbudować?
Opublikowano: 29 listopada 2022

Wiele osób musi mierzyć się z problemem twardej wody. Wpływa ona między innymi negatywnie na skórę podczas mycia, a także sprawia, że odzież po wypraniu staje się szorstka. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa stacji uzdatniania wody. W jaki sposób można to zrobić w domowych warunkach?

Na czym polega proces uzdatniania wody?

Proces uzdatniania wody, mówiąc w dużym uproszczeniu, polega na dostosowaniu surowej wody, która jest pobierana z naturalnego źródła, do wymogów, jakie powinna spełniać do zastosowania w warunkach domowych lub przemysłowych. W wyniku tej operacji dochodzi do wyeliminowania drobnoustrojów, które mogą znajdować się w wodzie, jej zmiękczenia oraz – w niektórych przypadkach – nadania jej pożądanych cech organoleptycznych. W ten sposób woda uzyskuje parametry, jakie są przewidziane odpowiednimi normami.

Domowa stacja uzdatniania wody – co warto wiedzieć?

Przed podjęciem decyzji o instalacji domowej stacji uzdatniania należy oddać próbkę wody do zbadania. Pozwoli to uzyskać informację o jej jakości i poszczególnych parametrach. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli woda jest pobierana z własnej studni, zazwyczaj pojawia się konieczność jej uzdatniania. Warto mieć to na względzie już na etapie projektowania domu, aby uniknąć dodatkowych wydatków.

W skład stacji uzdatniania wody wchodzi kolumna filtracyjna. W jej wnętrzu znajduje się żywica jonowymienna albo złoże filtracyjne – w zależności od potrzeb. Dodatkowymi elementami są głowica sterująca oraz zbiornik przeznaczony na roztwór służący regeneracji złoża.

Stacja uzdatniania wody powinna zostać zamontowana niedaleko wejścia instalacji wodnej do budynku, najlepiej blisko hydroforu, na głównym przewodzie, który doprowadza wodę do domu. Najczęściej konieczne jest jednak zastosowania obejścia. W tym kontekście warto wskazać, że podlewanie ogrodu uzdatnioną wodą nie jest wskazane, przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia.

Instalacja nie powinna być narażana na działanie zbyt niskiej oraz zbyt wysokiej temperatury. Z tego względu montuje się ją zazwyczaj w piwnicy. Ważne jest jednak, aby mieć do niej swobodny dostęp.

Jak wygląda eksploatacja stacji uzdatniania wody?

Zasadniczo stacja uzdatniania wody działa w sposób automatyczny, niemniej jednak wymaga ona okresowych przeglądów. Przede wszystkim raz w tygodniu należy zweryfikować poziom soli, jaka znajduje się w zbiorniku regeneracyjnym. Jeżeli jest jej za mało, trzeba go uzupełnić. Co jakiś czas, warto też wykonywać badanie wody. Kontroli wymaga również ciśnienie wody oraz zużycie filtrów. Jeżeli zaś chodzi o złoże filtracyjne, wymienia się je co kilka lat.

Ile kosztuje domowa stacja uzdatniania wody?

Koszt stacji uzdatniania wody uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj o jej parametry. Im więcej osób mieszka w danym budynku, tym wydatek związany z jej zakupem będzie większy. Dużo zależy również od producenta danej instalacji. Na rynku jest wiele ofert, które różnią się między innymi jakością. Ogólnie można jednak powiedzieć, że koszt zakupu domowej stacji uzdatniania wody waha się od 2 do 5 tysięcy złotych.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe – nowoczesne i ekonomi...

Za moment będziemy borykać się z wyższymi cenami za prąd, ekonomiści s...
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...