• Menu

  Sprzedaż nowych aut osobowych w Polsce rośnie 30. miesiąc z rzędu

  Listopad był kolejnym miesiącem nieprzerwanych wzrostów rejestracji nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej (27 miesiąc z rzędu). Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w przedostatnim miesiącu roku wyjechało o niemal 25% r/r osobówek więcej, zaś z europejskich o 13,7% r/r. Co ciekawe, w Polsce nie widać negatywnych konsekwencji afery spalinowej Volkswagena. Sprzedaż niemieckiej marki wzrosła w naszym kraju aż o 44%, podczas gdy ze spadkami mamy do czynienia na rodzimym rynku producenta, w Wielkiej Brytanii czy USA.

  W Polsce to firmy ciągną rynek

  W listopadzie br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 30 312 nowych samochodów osobowych, czyli aż o 24,6% więcej niż w tym samym miesiącu 2014 r. To w sumie daje 317 614 aut osobowych zarejestrowanych od początku roku, co oznacza 6,6% dynamikę wzrostu rok do roku . To najlepszy od pięciu lat listopad w naszym zestawieniu sprzedaży nowych osobówek, co nas cieszy. W wyniku uruchomionych wyprzedaży rocznika w minionym miesiącu do salonów udało się więcej niż przed rokiem klientów indywidualnych, co jednak nie zmienia faktu, że nadal ścieżkę wzrostów utrzymujemy dzięki zakupom firmowym. Ich udział w łącznej sprzedaży wynosi ok. 65%.

  Dobra passa trwa w całej Unii Europejskiej

  Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W listopadzie br. Europejczycy kupili ponad 1mln nowych osobówek (+13,7% r/r), a w sumie od początku roku 12,6 mln, czyli o 8,7% więcej aut niż w analogicznym okresie 2014 r. Ożywienie w europejskich salonach trwa już 27 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że cały rok zakończymy na bardzo dobrym plusie. W minionym miesiącu na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy, Włochy, Hiszpania czy Francja. Na ścieżkę wzrostów, zaledwie po jednym miesiącu zakończonym na minusie, powróciła też Wielka Brytania.

  VW Passat Alltrack1

  Polacy nie rezygnują z Volkswagena

  W listopadzie br. najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w Polsce była Skoda. Drugi na liście, podobnie jak przed miesiącem, uplasował się Volkswagen. W porównaniu do zachodnich państw takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, na których w wyniku afery spalinowej producent zaczyna ponosić straty – na Wyspach Brytyjskich sprzedaż spadła aż o jedną piątą – w naszym kraju Volkswagen odnotował jeden z najwyższych wzrostów rejestracji spośród wszystkich marek (+44% r/r). Listopad był dopiero drugim pełnym miesiącem po wybuchu afery, to za krótko, żeby w pełni ocenić jej skutki. Skalę kryzysu niemieckiego producenta „samochodów dla ludu” poznamy najwcześniej za kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

  W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką w listopadzie pozostał Volkswagen, który zanotował delikatny wzrost (+2,8%).

  2015 rok zakończymy w Polsce na plusie

  Listopad zakończył się z kolejnym rekordowym wynikiem sprzedaży od kilku lat. Spodziewam się, że również grudzień zakończymy na przyzwoitym plusie. Dlatego podtrzymuję zdanie, że liczba 340-350 tys. rejestracji nowych osobówek w tym roku, co da nam ok. 4-7% wzrost r/r, jest jak najbardziej realna. W podejmowaniu przez firmy czy także przez konsumentów decyzji o zakupie nowych czterech kółek z pewnością pomagają spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz trwające wyprzedaż roczników.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane