• Menu

  Smartwatch dla aktywnych – mobilny trener

  mobilny trenerInteligentne zegarki, z powodu swoich zróżnicowanych funkcji, na stałe wpisały się w segment mobilnych technologii, które z roku na rok rozwijają się jeszcze szybciej, oferując przy tym coraz szersze możliwości.

  Wszystko to sprawiło, że smartwatche stały się elementem niezbędnym dla wielu osób. Korzystają z nich ludzie biznesu chcący zawsze mieć pod ręką (a nawet na ręce) niewielki elektroniczny organizer, osoby uzależnione od portali społecznościowych, którzy cały czas chcą mieć kontakt ze swoimi znajomymi, nieuleczalni gadżeciarze, ale także sportowcy i wszyscy miłośnicy aktywnego trybu życia. Jak się bowiem okazuje, smartwatch idealnie sprawuje się w roli indywidualnego, mobilnego trenera.

  Zegarki dostosowane do każdego użytkownika

  Chcąc przedstawić możliwości urządzeń pod tym właśnie kątem, należy podzielić je na trzy kategorie: smartwatche standardowe, posiadające dodatkowe funkcje przeznaczone dla sportowców, produkty dedykowane, które jednak do wykorzystania pełni swoich możliwości potrzebują połączenia ze smartfonem oraz urządzenia samodzielne, oferujące zdecydowanie najszerszy zakres usług.

  W przypadku pierwszej kategorii, mamy do czynienia głównie z produktami zawierającymi specjalnie przygotowane aplikacje dla biegaczy i rowerzystów. Tego typu smartwache wyposażone są zazwyczaj w licznik kilometrów pokazujący nam, ile przebiegliśmy bądź przejechaliśmy, prędkościomierz oraz pulsometr. Jest to najbardziej podstawowy pakiet funkcji, który powinien zadowolić amatorów aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

  Niektórzy producenci dorzucają również aplikacje pomagające obliczyć ilość spalonych kalorii – funkcja przydatna szczególnie dla osób na diecie. Oczywiście, zawsze można skorzystać z licznych aplikacji udostępnianych między innymi w sklepie Google Play. W tym celu potrzebujemy jednak telefonu komórkowego, z którym połączymy się poprzez Bluetooth bądź zegarka z wyższej półki cenowej, wyróżniającego się możliwością łączności Wi-Fi.

  Po opisaniu standardowych produktów urozmaiconych o kilka dodatkowych funkcji, przyszedł czas na przedstawienie smartwatchów przygotowanych głównie z myślą o osobach czynnie uprawiających sport. A jest o czym mówić, gdyż oferta obecna na rynku jest naprawdę bardzo szeroka.

  Sportowe funkcje

  Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich wygląd, który często różni się od typowych inteligentnych zegarków. Takie firmy jak Sony, Samsung, Nike czy Adidas tworzą swoje własne linie smartwatchów, które często przypominają bardziej opaskę. W środku jednak zazwyczaj obecny jest prawdziwy komputerek, który zachwyca swoimi możliwościami.

  Zasadą działania mobilnego trenera jest ciągła motywacja, dzięki której jesteśmy w stanie osiągać więcej, niż sobie domyślnie zaplanowaliśmy. Zegarki dla sportowców posiadają więc rozbudowane funkcje ciągłego monitorowania, zapisywania i analizowania postępów, jakie osiągnęliśmy. Za ich sprawą możemy zapisywać nasze trasy, wyznaczać konkretne cele czy chociażby odmierzać efektywny czas przeznaczony na aktywność fizyczną.

  W wielu modelach za zrealizowania poszczególnych zadań otrzymujemy punkty, które podsumowują nasze osiągi. Jeżeli zdobyliśmy ich zbyt mało bądź postanowiliśmy opuścić sobie trening, zegarek natychmiast zmotywuje nas do działania poprzez liczne komunikaty. Co ważne, nasza aktywność nie zawsze musi dotyczyć konkretnego sportu – zegarki do ruchu zaliczają również między innymi spacer czy sprzątanie.

  Niezwykle sporo modeli sportowych smartwatchów przygotowywanych jest z myślą o biegaczach. Dostają oni do dyspozycji urządzenia, które między innymi określają dla nich odpowiednie tempo biegu w oparciu o tętno, publikują ich osiągi w Internecie (rozwiązanie idealne dla wielbicieli Endomondo) czy określają interwały potrzebne do osiągnięcia założonego celu. Na szczęście inni sportowcy też mogą liczyć na dedykowane produkty. Na rynku dostępne są chociażby zegarki dla rowerzystów, alpinistów oraz wodoodporne modele dla pływaków.

  Poza wymienionymi już funkcjami sportowych smartwatchów, dodać należy jeszcze często pojawiający się odtwarzacz mp3, nawigację GPS oraz stopery. Sporo mobilnych trenerów do korzystania z niektórych aplikacji wymaga stałego połączenia ze smartfonem, jednak na rynku dostępne są już rozwiązania w pełni niezależne, za które jednak należy zapłacić nieco więcej.

  Artykuł powstał przy współpracy z: morele.net.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane