logo
logo
logo
logo

Śledzimy śmieci kosmiczne
Opublikowano: 8 października 2017

Lasery wykorzystywane do pomiarów odległości di satelitów i śmieci kosmicznych (Źródło CBK PAN Borowiec)

Od kilku już lat Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w jednym z opcjonalnych programów Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA Space Situational Awareness (SSA)

Filarem SSA jest podprogram Space Surveillance and Tracking (SST), który koncentruje się na monitorowaniu aktywnych satelitów oraz obiektów typu śmieć kosmiczny, takich jak np. nieaktywne satelity czy człony rakiet nośnych na różnych orbitach okołoziemskich. W należącym do Centrum Badań Kosmicznych PAN Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borówcu pod Poznaniem znajduje się satelitarna stacja laserowa, która wykonuje bardzo dokładne (rzędu 1–2 cm) i precyzyjne (kilka mm) pomiary odległości do obiektów na niskich (Low Earth Orbit – LEO) i średnich (Medium Earth Orbit – MEO) orbitach okołoziemskich za pomocą ultrakrótkich impulsów laserowych. W drugiej połowie 2016 roku ośrodek CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem rozpoczął regularne śledzenie śmieci kosmicznych z rejonu LEO. To jedyny polski ośrodek wykonujący takie pomiary.

Technologia laserowych pomiarów odległości do satelitów jest już od wielu lat rozwijana w CBK PAN. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem drugiego systemu pomiarów laserowych w ramach programu Space Surveillance and Tracking (SST). Nowy system oparty będzie na współczesnych rozwiązaniach z dziedziny fizyki laserów, układów sterowania, detekcji, optyki i programowania.

Polska planuje zbudować Optoelektroniczny System Obserwacji Ziemi. Już teraz warto pomyśleć o ochronie swoich satelitów, których charakter misji będzie podwójnego zastosowania. Wyposażenie satelity w kilka odbłyśników laserowych za kilkaset euro gwarantuje stałe, dokładne i precyzyjne śledzenie techniką laserową takiego obiektu, nawet wtedy gdy znajduje się w cieniu Ziemi czy przelatuje nad stacją obserwacyjną w dzień. Daje to gwarancję dokładnego wyznaczenia orbity obiektu. A to najważniejsza informacja dla każdego operatora satelity.

Technika laserowych pomiarów odległości do satelitów i śmieci kosmicznych jest również domeną wojskowych ośrodków i operatorów różnych misji wojskowych. Technologia, którą Polska już ma i którą rozwija CBK PAN pozwoliłaby Siłom Zbrojnym RP śledzić np. wrogie satelity szpiegowskie. Możemy uzyskać informacje o tym, co, kiedy i jak nad nami lata, z czego zbudowany jest dany obiekt, jakiego jest przeznaczenia, jakie wykonuje manewry, kiedy przelatuje nad terytorium RP. Wykorzystanie takiej technologii pozwoliłoby Polskiej Armii na zbudowanie strategicznych zdolności operacyjnych w zakresie rozpoznania i identyfikacji obiektów na orbicie okołoziemskiej. Mając na orbicie swojego satelitę, trzeba wiedzieć nie tylko to, po jakim torze się porusza. Kluczowe jest rozpoznanie, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu, czy nie zagraża mu jakiś inny obiekt, obcy satelita albo śmieć kosmiczny.  Szybkie uzyskanie takiej informacji pozwala na wykonanie np. manewru uniknięcia kolizji na orbicie.

Technika laserowa odgrywa coraz większą rolę w programie SST. Dzisiejsze działania wspierają przede wszystkim agencje kosmiczne i operatorów misji satelitarnych na całym świecie w dokładnym wyznaczaniu orbit różnych obiektów. W przyszłości lasery dużej mocy będą wykorzystywane do zmiany orbity pod wpływem ciśnienia światła laserowego, a także do usuwania niebezpiecznych obiektów z orbity. Wejście na stałe Polski w europejskie i światowe struktury SSA/SST zapewni dostęp do kluczowych i strategicznych informacji z dziedziny katalogowania, monitorowania i rozpoznania przestrzeni kosmicznej w rejonach orbitalnych od LEO do GEO.

www.cbk.waw.pl

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.