logo
logo
logo
logo
Zamek Prezydenta RP

Śląsk Cieszyński bez granic!
Opublikowano: 15 stycznia 2021

Śląsk Cieszyński to historyczna kraina, mieszcząca się w granicach dawnego Księstwa Cieszyńskiego, obejmująca południowo-wschodnią część Śląska. Od 1920 roku region ten, przedzielony jest nie tylko rzeką Olzą, ale i granicą. Wpierw pomiędzy Polską a Czechosłowacją, a obecnie Polską a Czechami.

Dziś granica to tylko formalność, można bez przeszkód poznawać atrakcje i miejsca w obu tych krajach. Dzięki transgranicznej współpracy, powstają wydawnictwa, aplikacje i internetowe portale, które prezentują zarówno polskie, jak i czeskie walory, atrakcje i produkty turystyczne!

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe

Wyjątkowe połączenie niezwykłych walorów przyrodniczych tych terenów, bogatej kultury ludowej górali beskidzkich, silnego poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców oraz fascynującej, piastowskiej i austro-węgierskiej historii – to między innymi właśnie te cechy sprawiły, że marka turystyczna Śląsk Cieszyński w 2019 roku otrzymała, jako jedna z pięciu w Polsce, Certyfikat Polskiej Marki Turystycznej! Promotorem marki jest Powiat Cieszyński oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”.

Po polskiej stronie obszar Śląska Cieszyńskiego pokrywa się niemalże w pełni z powiatem cieszyńskim, powiatem, który jest jednym z największych atutów województwa śląskiego.

Wybrane atrakcje Śląska Cieszyńskiego:

Wzgórze Zamkowewizytówka dzisiejszego Cieszyna. Odrestaurowany park ze starymi drzewami i urokliwymi alejkami jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta. W XIV w. wzniesiono tutaj imponujący, gotycki zamek, który został jednak zburzony podczas wojny trzydziestoletniej. Do naszych czasów zachowała się XI-wieczna romańska Rotunda św. Mikołaja, jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, znany z podręczników do historii i banknotów dwudziestozłotowych. Obok wznosi się XIV-wieczna Wieża Piastowska (29m), z której roztacza się wspaniały widok na Cieszyn i Czeski Cieszyn oraz łagodne stoki Beskidów. Poniżej, na fundamentach dolnego zamku Habsburgowie wybudowali w XIX w. klasycystyczny pałac myśliwski.

Zamek Prezydenta RP – Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, jako dar ludu śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Stoi na miejscu zameczku myśliwskiego Habsburgów, który istniał w latach 1907 – 1927. Obok Rezydencji znajduje się drewniany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku. Zamek do dzisiaj pełni rolę rezydencji głowy państwa, ale udostępniany jest też zwiedzającym. Adres – ul. Zameczek 1, 43 – 460 Wisła.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego – Jest to jedno z najstarszych czynnych muzeów w Europie, założone w 1802 r. przez ks. Leopolda Szersznika, który udostępnił zwiedzającym swój księgozbiór i kolekcję muzealną. Obecnie muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 80 tys. eksponatów, które zgromadzono w działach archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. Można wśród nich oglądać m. in. monety rzymskie, gliniane naczynia kultury łużyckiej, średniowieczne pieczęcie, elementy strojów ludowych, przykłady rzemiosła artystycznego oraz XIX-wieczne portrety fotograficzne mieszkańców Cieszyna. Oddziały muzeum znajdują się w Wiśle, Skoczowie
i Górkach Wielkich. Adres – ul. Tadeusza Regera 6, 43-400 Cieszyn.

Zamek Prezydenta RP

Zamek Prezydenta RP

Skocznia im. Adma Małysza w Wiśle Malince – powstała w 1933 roku, a w następnych latach była wielokrotnie modernizowana. Ostatnia przebudowa i modernizacja zakończyła się w 2008 roku, wtedy też nadano jej imię Adama Małysza. Na tym, jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce, odbywają się zawody zarówno Mistrzostw Polski jak i Letniego Grand Prix czy Pucharu Świata. Adres – ul. Malinka, 43-460 Wisła.

Największa ewangelicka świątynia w Polsce – Kościół Jezusowy w Cieszynie, może pomieścić ponad 5 tysięcy wiernych. Wybudowana w latach 1709 – 1750 w stylu późnobarokowym. Ozdobę wnętrza stanowi rokokowy ołtarz autorstwa Józefa Prackera z figurami czterech ewangelistów, ambona z rzeźbą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz późnobarokowy prospekt z koncertowymi organami. Na emporach Muzeum Protestantyzmu oraz Biblioteka i Archiwum B. R. Tschammera będąca największą biblioteką ewangelicką w Polsce. Adres – plac Kościelny 6, 43-400 Cieszyn.

Największe na południu Polski muzeum zabytków z gospodarstw rolnych, rybackich i wszelkiego rodzaju urządzeń i sprzętu domowego z różnych okresów historii – Skansen w Ochabach – Tradycyjna Zagroda Rolna. Odrębną kolekcję stanowią zabytkowe samochody i inne pojazdy. Eksponaty znajdują się w tradycyjnej wiejskiej zagrodzie złożonej ze stajni z wozownią, stodoły, chaty, wiatraka i wiaty. Adres – ul. Rodzinna 11, 43-430 Ochaby Wielkie.

Największa koronka koniakowska świata ma 5 metrów średnicy  i składa się z ponad 8 tysięcy motywów, stanowiących całość serwety, układających się w 20 rzędów. Do jej powstania zużyto ponad 50 km nici bawełnianych tzw. kordonku w kolorze kremowym! Zobaczyć ją można w Centrum Koronko Koniakowskiej, w Koniakowie właśnie. Adres – Koniaków 704, 43 – 474 Koniaków

Śląsk Cieszyński

Zapraszamy na cieszynskie.travel oraz na profil FB Śląsk Cieszyński – tam znajdziecie jeszcze więcej NAJ!

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wyjazd pod namiot

Jak zapewnić sobie komfort podczas wyjazdu po...

Wyjazd pod namiot może oznaczać fascynujące przeżycia, często jednak p...
Powiat Świdwiński

Powiat Świdwiński – ambitne projekty zg...

Od 10 lat, czyli od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Rankingu...
Madera

Madera – dobra propozycja na urlop...

Jeśli gustujesz w oszałamiającej przyrodzie, kochasz widoki zapierając...
Kotlina Kłodzka

Wakacje w Kotlinie Kłodzkiej...

Jeśli marzy ci się aktywny urlop, podczas którego nie tylko odpocznies...