logo
logo
logo
logo
osuszanie fundamentów

Skuteczne osuszanie fundamentów – jak je przeprowadzić i czemu jest to ważne?
Opublikowano: 27 października 2023

W Twoim domu pojawił się problem z podciąganiem kapilarnym? W takim razie zastanawiasz się pewnie, jak przeprowadzić osuszanie fundamentów lub ścian i czy konieczne jest przeprowadzenie procedury. W poniższym tekście wskazujemy najlepsze rozwiązania oraz wyjaśniamy, czemu z osuszaniem nie można zwlekać.

Czy osuszanie fundamentów jest koniecznością?

Zacznijmy od wytłumaczenia, dlaczego osuszanie fundamentów to konieczność, jeśli pojawiła się w nich wilgoć będąca konsekwencją podciągania kapilarnego. Otóż do podciągania dochodzi w sytuacji, gdy w fundamentach są szczeliny. Występują one zwykle wskutek zużycia izolacji lub też jej niepoprawnego wykonania. Przeważnie dotyczy to starszych budynków, choć na problem można natrafić też w tych nowszych. Jeśli nieszczelność występuje w fundamentach, bardzo prawdopodobne, że jest obecna również w ścianach. Interwencja na poziomie fundamentów pozwoli uniknąć pojawienia się wilgoci w ścianach.

Wilgoć to duże zagrożenie zarówno dla budynku, jak i dla każdego człowieka,  który się w nim znajdzie. Woda drążącą mury zdecydowanie im nie służy. Ponadto, wystarczy krótki okres obecności wilgoci w ścianach, aby zaczął w nim rosnąć grzyb. Jego oddziaływanie na zdrowie człowieka jest bardzo niedobre.

Osuszanie przez iniekcję

Jedną z metod osuszania fundamentów oraz ścian jest iniekcja. Na czym to polega? W tej sytuacji fachowcy wykorzystują specjalny preparat pęczniejący. Do pęcznienia dochodzi wskutek oddziaływania wody. Tym samym po wstrzyknięciu środka w fundamenty lub ściany substancja szybko zwiększa objętość, jeśli tylko występują szczeliny, a w nich woda. W efekcie szczeliny zostają zatkane.

Iniekcja to skuteczna metoda izolacji. Jednak jest z nią pewien problem. Otóż substancja pęczniejąca z czasem traci swoje właściwości. Tym samym nie jest to trwałe osuszanie, a jedynie tymczasowe. Przeważnie najpóźniej po 5 latach trzeba powtórzyć zabieg. Każde wykonanie iniekcji to dodatkowy koszt. Jednak czy istnieje trwalszy sposób izolacji? Okazuje się, że tak.

Osuszanie fundamentów metodą cięcia

Najczęściej stosowaną metodą osuszania fundamentów oraz ścian jest cięcie, czy też podcinanie. Chodzi o konkretną metodę izolacji, wykorzystującą płytę izolacyjną, nieprzepuszczalną dla wody. Aby móc ulokować ją w fundamentach lub ścianie, wykonuje się poziome cięcie. Ważna jest w tym przypadku maksymalna precyzja, aby włożenie płyty było możliwe i bezpieczne. Przed wykonaniem cięcia specjalista musi sprawdzić, czy w danym miejscu w murze nie występują kable lub jakiekolwiek inne przeszkody. Jeśli ich nie ma, można przejść do działania.

Po wykonaniu cięcia i włożeniu płyty pozostają jeszcze czynności wykończeniowe. Ważnym etapem jest umieszczenie w płycie klinów. To wzmocnienia, dzięki którym zyskujemy pewność, że nie dojdzie do osiadania budynku. Następnym krokiem jest natomiast wyrównanie ściany i położenie tynku. Cały zabieg trwa zwykle co najwyżej kilka dni. Szacuje się, że płyta skutecznie izoluje budynek nawet przez 100 lat. To bardzo długi okres, nieosiągalny w przypadku żadnej innej metody osuszania fundamentów i ścian.

Czy wynajem osuszacza jest ekonomicznie opłacalny?

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

oświetlenie

Oświetlenie, które wpisuje się w tegoroczne t...

Bez oświetlenia nie możemy się obejść w żadnym domowym wnętrzu...
oświetlenie w ogrodzie

Efektowne, praktyczne i modne oświetlenie w o...

W ogrodzie musimy postawić nie tylko na wygodne meble, ale i n...
produkty do hydroizolacji

Na jakie informacje zwrócić uwagę, wybierając...

Hydroizolacja wydaje się niezwykle ważna w budownictwie oraz przy kons...
tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny: sztuka i funkcjonalność w j...

Tynk dekoracyjny to nie tylko element wykończenia wnętrz, ale również...