• Menu

  Skup Złota – Warunki wpływające na jego cenę

  ZłotoZłoto od wieków jest surowcem najbardziej pożądanym zarówno przez świat biznesu jak również przeciętnego Kowalskiego. Od wieków również złoto jest pewnego rodzaju wyznacznikiem bogactwa i stanowi pewnego rodzaju punkt odniesienia w ocenie gospodarki światowej i zmian w niej.

  Uważa się, że kruszec ten jest cenowo jednym z najbardziej stabilnych i stanowi najlepszą inwestycję długoterminową, ale ceny złota również są zmienne w czasie. Przyjrzeliśmy się głównym powodom, przez które cena, jaką przychodzi nam płacić za złoto się zmienia. Oto one.

  INFLACJA

  Złoto w pewnym sensie nie podlega prawom rynku takim jak inflacja. Jest go na świecie pewna ograniczona ilość i nie da się go wytworzyć tak jak drukowane są pieniądze. Jego cena głównie z tego powodu jest stabilna i nie podlega tak dużym wahaniom jak na przykład tradycyjne kursy walutowe.

  BANKOWE STOPY PROCENTOWE

  Im niższe stopy procentowe w bankach tym mniej atrakcyjne stają się oferty lokat bankowych, a co za tym idzie atrakcyjniejsze staje się inwestowanie w złoto jako pewnej lokaty kapitału na długie lata. W takiej sytuacji rośnie zainteresowanie rynkiem złota, popyt na kruszec rośnie, a jego cena nieznacznie maleje.

  AKCJE GIEŁDOWE

  Jeżeli rynek akcji staje się niestabilny, zainteresowanie złotem również rośnie. Jest ono wtedy także sposobem na bezpieczne ulokowanie kapitału. To oznacza ponownie zmniejszenie się ceny rynkowej za uncję.

  SYTUACJA POLITYCZNA NA ŚWIECIE

  Podobnie dzieje się, gdy niestabilna staje się sytuacja na świecie. W takiej również sytuacji inwestorzy zaniepokojeni na przykład działaniami wojennymi czy też aneksjami terytoriów tracą pewność i zaczynają chętniej inwestować właśnie w złoto swoje środki.

  SPRZĘŻENIE CENY Z DOLAREM I ROPĄ NAFTOWĄ

  Nie od dziś wiadomo, że ropa, dolar i złoto w pewnym sensie są ze sobą rynkowo połączone. Im słabszy jest dolar tym więcej inwestorów chętnie lokuje swój kapitał w złocie co rzecz jasna odbija się na jego ostatecznej cenie. Zaobserwowano również, że cena złota i cena ropy naftowej posiada pewną wspólną zależność i obiera z reguły wspólny kierunek – obie te ceny rosną lub obie spadają w tym samym czasie. To również ważny wskaźnik dla osób inwestujących właśnie w rynek złota.

  Artykuł powstał we współpracy z: www.artar.com.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane