Działalność Uczelnianego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej prowadzona jest w klastrze uczelniano-przemysłowym
Stanowi centrum współpracy zarówno firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, jak również innych firm z regionu Podkarpacia i kraju, z wieloma ośrodkami naukowymi – uczelniami technicznymi i instytutami branżowymi włącznie. Celem tej kooperacji jest opracowanie oraz wdrożenie nowych rozwiązań w obszarze nowych materiałów, także wysoko zaawansowanych technologii materiałowych. Laboratorium jest przygotowane i dysponuje zarówno aparaturą do badań właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych materiałów, jak również urządzeniami do realizacji procesów technologicznych – także małej produkcji. Wprowadzane są jednocześnie mechanizmy zapewniające wdrożenie wyników prac badawczych do praktyki przemysłowej.
Efekty prowadzonych badań materiałów – opracowane technologie w obszarze odlewnictwa precyzyjnego, wytwarzania warstw i powłok ochronnych do pracy w wysokiej temperaturze w środowisku gazów utleniających, obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej w warunkach próżni, ochrony przed korozją oraz obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych – są bezpośrednio wdrażane do przemysłu. Laboratorium posiada bowiem akredytację The National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program (NADCAP) ustaloną przez Performance Review Institute Warrendale (PA, USA) w 2009 roku (jako jedyne laboratorium uczelniane w kraju i jedno z kilku w Europie). Akredytacja NADCAP potwierdza umieszczenie Laboratorium na liście kwalifikowanej dostawców (Qualifield Manufakturer`s List – QML). Uzyskanie akredytacji NADCAP stanowi podstawy uznania efektów prowadzonych prac badawczych przez światowe firmy w obszarze lotnictwa, kosmonautyki, uzbrojenia i przemysłów pokrewnych. Laboratorium posiada również akredytację Polskiego Centrum Akredytacyjnego (PCA).
Dotychczasowe wyniki współpracy z firmami z zakresu lotnictwa, energetyki, motoryzacji, również szerokiej współpracy z przemysłem maszynowym potwierdzają pełną odpowiedzialność za realizację zadań projektowych i badawczych. Uzyskane rezultaty stanowią efektywne rozwiązania na konkretne potrzeby i wyzwania technologiczne stawiane przez firmy. Wyposażenie Laboratorium w aparaturę badawczą i urządzenia technologiczne umożliwia współpracę z przemysłem w projektach dotyczących tylko fazy badawczej lub uwzględnienie jej wyników do opracowania technologii i jej wdrożenia.
Laboratorium wykonuje – w ramach wyodrębnionych pracowni, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę i urządzenia technologiczne – badania materiałów oraz opracowuje i wdraża do przemysłu technologie materiałowe w zakresie:
Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu lotniczego w przedstawionej ofercie dysponuje wiedzą, wyposażeniem w aparaturę i technologiczne urządzenia, a także doświadczeniem w opracowaniu technologii i we wdrażaniu wyników realizowanych badań do praktyki przemysłowej.
Tagi: Dolina Lotnicza, HSM, lotnictwo, monokrystalizacja, Rzeszów
Dodaj komentarz