• Menu

  Rzeczywistość pandemiczna i popandemiczna ― jakie nieruchomości mieszkaniowe będą na szczycie

  Doświadczenia 2020 roku dały wiele do zrozumienia ― nasza rzeczywistość może nagle istotnie się zmienić i bardzo powoli wracać do normy. Może też do końca do niej nie wrócić: już dzisiaj sporo firm rozważa opcję przejścia na częściowo lub w pełni zdalny tryb pracy, a osoby, których zawód pozwala na wykonywanie swoich obowiązków online zastanawiają się nad zmianą standardu miejsca zamieszkania.

  Rynek nieruchomości okazał się być dość wytrzymały ― nie załamał się w obliczu totalnych ograniczeń i prawie zerowego popytu wiosną 2020 roku, ceny mieszkań, wbrew oczekiwaniom części analityków rynku, też nie spadły. W II i III kwartale 2020 roku ujawniły się też określone tendencje sygnalizujące o zmianach potrzeb konsumenckich.

  nieruchomości

  Aktualną ofertę rynku pierwotnego można sprawdzić na portalu Korter, serwisu pozwalającego na komfortowy wybór inwestycji mieszkaniowych w Polsce.

  Jakich mieszkań potrzebują Polacy

  Wiosną obserwowaliśmy masowy spadek popytu na mieszkania, dochodziło do masowego wycofywania przygotowanych już do podpisania umów deweloperskich.

  Latem rynek nieco się ożywił ― konsumenci zaczęli interesować się ofertą rynku pierwotnego, szukając bardziej odpowiednich do nowych warunków życia lokali.

  Jakich mieszkać Polacy najczęściej szukają w trakcie pandemii?

  • lokale o większej powierzchni ― konieczność dłuższego przebywania w czterech ścianach przekonała Polaków, że przestronność jest bardzo istotną cechą lokum;
  • mieszkania wyposażone w dodatkową powierzchnię pozwalającą na minimalną rekreację ― balkony, tarasy, loggie, im więcej, tym lepiej;
  • mieszkania z możliwością wyjścia na świeże powietrze ― przede wszystkim, na parterach i wyposażone w prywatne ogródki. Przed pandemią ten typ lokali wcale nie należał do hitów sprzedaży;
  • domy jednorodzinne ― w granicach miast albo na ich obrzeżach;
  • działki rekreacyjne i domki weekendowe położone w promieniu 2-3-godzinnego dojazdu samochodem do miasta.

  Zainteresowanie nieruchomościami opisanych powyżej typów nie jest jeszcze tendencją rynkową, popartą sfinalizowanymi transakcjami ― na razie nabywcy dopiero się przyglądają nowym lokalom, nie spiesząc się z ich zakupem.

  Odporny na zmiany rynek nieruchomości też jeszcze się nie modyfikuje w kierunku nowych trendów ― deweloperzy i kupujący wyczekują, jak zmieni się sytuacja gospodarcza.

  Jednak bardzo wysokie jest prawdopodobieństwo zakorzenienia się tych tendencji na stałe.

  Przyglądamy się, ale nie kupujemy ― dlaczego i jak to zmienić

  W czasach kryzysu nabywcy niechętnie rozstają się z funduszami: niepewność jutra, niestabilność finansowa, zawirowania na rynku pracy, zaostrzenia wymagań kredytowych sprawiają, że konsumentowi jest coraz trudniej podjąć ostateczną decyzję o kupnie nowego mieszkania.

  Dominowanie kryterium zdolności kredytowej nabywcy w procesach rynkowych wcale nie jest ogólnoświatową i ogólnoeuropejską tendencją ― Polska mocno wyróżnia się wśród krajów UE, gdyż koncepcja posiadania nieruchomości, która jest dość obca dla większości krajów Europy Zachodniej, wciąż warunkuje życie i potrzeby Polaków.

  Jak sprawić, by mieszkania były dostępniejsze?

  • Zmienić przyzwyczajenia. Większość krajów zachodnioeuropejskich kultywuje kulturę najmu lokali mieszkalnych zamiast ich kupowania.
  • Obniżyć ceny gruntów. Można to osiągnąć zwłaszcza drogą odblokowania państwowych gruntów i działek gromadzonych w bankach ziemi.
  • Obniżyć koszty budownictwa. Nowoczesna praktyka europejskiego budownictwa polega na stosowaniu materiałów prefabrykowanych (między innymi, produkowanych w Polsce). Z kolei, w polskim budownictwie prefabrykaty są jeszcze bardzo rzadkim zjawiskiem.

  Czy mieszkania klasy premium nadal pozostaną popularne?

  Nieruchomości prestiżowe są najbardziej odporne na jakiekolwiek zawirowania i kryzysy. Jest na to kilka powodów:

  1. Lokalizacja. Jedną z decydujących cech luksusowych nieruchomości jest ich położenie ― w strategicznych pod względem komunikacyjnym punktach, blisko obiektów infrastruktury, bez konieczności poruszania się transportem publicznym albo i własnym samochodem, ewentualnie z dostępem do stref rekreacyjnych.
  2. Zaplecze rekreacyjne. Większość luksusowych inwestycji jest wyposażona w prywatne strefy relaksu ― od wewnętrznych patio i prywatnych parków po strefy spa z basenami, saunami i jacuzzi. W wielu z nich są także przewidziane siłownie i strefy wellness do wyłącznej dyspozycji mieszkańców. Taka wewnętrzna infrastruktura jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby lokatorów w warunkach lockdownu.
  3. Perspektywy finansowe. Tak czy inaczej, prestiżowe nieruchomości były, są i pozostaną pewną lokatą kapitału ― z upływem lat ich wartość inwestycyjna rośnie, gdyż zasób przestrzeni ― najbardziej atrakcyjnych lokalizacji ― dość szybko ubywa.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane