• Menu

  Ryzyko inwestowania w kryptowaluty – na co uważać operując wirtualną walutą?

  Kryptowaluty stały się modne, a co za tym idzie, coraz więcej osób jest realnie zainteresowanych inwestowaniem w tego rodzaju aktywa. Niestety, wśród nowych użytkowników wirtualnych monet można znaleźć też tych, którzy działają bardzo nieostrożnie i w ten sposób narażają się na utratę często niemałych kwot pieniędzy. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę wchodząc na rynek kryptowalut? Jakie jest faktyczne ryzyko poniesienia strat przy inwestowaniu w Bitcoina, Ethereum i pozostałe waluty kryptograficzne?

  kryptowaluty

  Wbrew pozorom, rynek kryptowalut nie jest pod względem ryzyka wyjątkowym. Podobnie jak inwestowanie na giełdzie, lokowanie kapitału w surowce czy handel kontraktami CFD, tak i próby zarobku przy udziale wirtualnych monet mogą zakończyć się fiaskiem. Szczególnie, gdy działa się nieostrożnie i nie zwraca się uwagi na pewne niezwykle istotne aspekty.

  Wahania kursowe

  Podstawowym błędem popełnianym przez wielu inwestorów operujących kryptowalutami jest głęboka wiara w to, że kursy aktywów, na których się działa, zawsze będą na fali wznoszącej. Dotyczy to szczególnie Bitcoina, wartego od jakiegoś czasu ponad 9000 złotych za 1 BTC. Tak wysoki kurs nie będzie trwał jednak wiecznie. Dotychczasowa historia tej waluty uczy nas, że prędzej czy później pojawi się krach na rynku, nawet taki, jak z roku 2017, kiedy to cena aktywu potrafiła spaść niemal o 30%. Tak jak w przypadku innych inwestycji, zawsze należy liczyć się z tym, że nasze działania tradingowe mogą zakończyć się stratami. Kryptowaluty nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem i na pewno nie należy traktować ich jako alternatywną metodę inwestycyjną pozbawioną jakiegokolwiek ryzyka. Warto też wiedzieć, że historia walut kryptograficznych wcale nie jest długa, a same te instrumenty są bardzo podatne na różne czynniki zewnętrzne, takie jak np. spekulacje. To wszystko wpływa na wahania kursowe, które przy błędnych szacunkach mogą spowodować utratę znacznej części kapitału a nawet bankructwo.

  Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa

  Kryptowaluty są ogólnie opisywane jako instrumenty bezpieczne w użyciu. Z reguły korzystanie z tego rodzaju środków nie powinno wiązać się np. z zagrożeniem utraty posiadanych środków, o ile oczywiście sami zadbamy o to, by poszczególne transakcje zostały przeprowadzone w sposób bezpieczny. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby przechowują kryptowaluty w nieodpowiednim do tego miejscu (narażonym  np. na ataki hakerskie). Nie brakuje też użytkowników korzystających z mało popularnych giełd kryptowalutowych, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Często też zapomina się o tak fundamentalnych zasadach jak ustawienie bardzo silnego hasła dostępu do konta, gdzie przechowujemy zgromadzone waluty kryptograficzne, czy np. powiadomienia mailowe o dokonywaniu kolejnych transakcji. Innym, dość często obserwowanym zjawiskiem, jest instalowanie aplikacji zewnętrznych, reklamujących się jako narzędzia rozdające kryptowaluty za darmo. To oczywisty scam i prosta droga do utraty zgromadzonego kapitału.

  Upadek giełd

  Dużym ryzykiem jest także korzystanie z giełd kryptowalutowych o wątpliwej renomie. Są one bowiem narażone na upadek i ostatecznie – niewypłacalność. Co ważne, nawet największe i najbardziej znane giełdy mogą kiedyś upaść. Aby jednak nie narażać się na zbędne ryzyko, powinniśmy korzystać z tych miejsc, które są sprawdzone, a szansa na ich ewentualną niewypłacalność jest po prostu najmniejsza. To samo w zasadzie tyczy się wszelkich platform inwestycyjnych. Zaleca się działanie tylko na tych, które cieszą się dużym zaufaniem użytkowników na całym świecie.

  Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Dla wielu osób kryptowaluty wciąż są instrumentami niewartymi zainteresowania, chociażby ze względu na fakt, że nie mają one żadnej scentralizowanej instytucji odpowiadającej za ich funkcjonowanie. Mimo różnych zagrożeń wynikających z korzystania z kryptowalut, należy je jednak uznać za ciekawą alternatywę inwestycyjną. To także aktywa, które warto obserwować ze względu na ich potencjał. Istnieje bowiem ogromna szansa, że wirtualne waluty wkrótce staną się tak samo popularne i akceptowalne jak tradycyjne pieniądze. Może się zatem okazać, że czasy, w jakich obecnie funkcjonujemy, są ostatnim momentem na to, by realnie wzbogacić się na kryptowalutach, zanim te staną się powszechnie używane. Bez względu na osobiste poglądy, przed zakupem choćby jednego Bitcoina, zawsze warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, rozważyć wszystkie „za i przeciw” tego rodzaju inwestycji i umiejętnie przewidzieć, czy planowany krok inwestycyjny na pewno się nam opłaci. W ten sposób ograniczamy ryzyko utraty cennego kapitału, a same waluty kryptograficzne przestają być tak niebezpieczne, jak się mogło początkowo wydawać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane