• Menu

  Rynek nie znosi próżni

  Prezes zarządu Czesław Cieślak

  Rozmawiamy z Czesławem Cieślakiem, prezesem zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole

  Jaki procent, gdzie i jakie produkty państwa firmy trafiają za granicę?

  Około 50 proc. naszej produkcji jest eksportowane. Z roku na rok zwiększamy eksport, zarówno do odbiorców, z którymi od dawna handlujemy, jak i do nowych, staramy się bowiem dotrzeć na nowe rynki. Głównymi naszymi odbiorcami są państwa afrykańskie, ale docieramy także na Bliski Wschód i do tak odległych państw jak Wietnam czy Filipiny.

  Co to znaczy być wybitnym eksporterem w państwa rozumieniu?

  Każdy producent stara się dotrzeć ze swymi produktami tam, gdzie miejscowi przetwórcy nie są w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ich ilości. W przypadku wyrobów mleczarskich tak właśnie jest na rynkach afrykańskich i azjatyckich, gdzie hodowla bydła natrafia na wiele przeszkód. Ekspansja na te rynki daje naszej mleczarni wymierne efekty. Sprzedajemy tam coraz więcej mleka w proszku i jesteśmy pewni, że popyt będzie cały czas rósł.

  Ale wybitny eksporter, jakim niewątpliwie jesteśmy, musi ciągle się rozwijać, zwiększać produkcję i z zyskiem ją sprzedawać. Tak, by w pełni wykorzystać potencjał swoich dostawców, czyli polskich rolników, oraz nowoczesnego zakładu. Musimy pamiętać, że rynek nie znosi próżni. Jeżeli nas tam nie będzie, to na pewno szybko wejdą inni, a każde niezrealizowane przez nas zamówienie wykorzysta konkurencja. Jednakże najważniejszym elementem w handlu jest powtarzalna wysoka jakość produktu.

  Rozmawiał Piotr Daniłowicz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane