logo
logo
logo
logo
Rozwiązania IT w transporcie

Rozwiązania IT w transporcie sposobem na optymalizację kosztów
Opublikowano: 27 marca 2019

Podstawowym wyposażeniem branży transportu drogowego są oczywiście pojazdy kołowe, jednak dziś nie sposób wyobrazić sobie prężnie działającej firmy bez wsparcia sektora IT.

Stosowanie aplikacji mobilnych stworzonych z myślą o firmach transportowych pozwala na wdrożenie istotnych oszczędności, a więc i optymalizację zysków.

Branża IT a transport

Rozwiązania IT dla transportu to stosunkowo nowy segment aplikacji mobilnych ogółem. Nic więc dziwnego, że i firmy transportowe z początku ostrożnie podchodziły do tematu, traktując nowoczesne rozwiązania jak drogie i w gruncie rzeczy niepotrzebne gadżety. Czas pokazał jednak, że to właśnie dzięki tym mobilnym gadżetom udaje się znacznie poprawić zarządzanie flotą samochodów, a więc i zoptymalizować pracę całego zespołu. O ile początki rozwiązań IT dla transportu spotkały się wręcz z murem oporowym i udało się je wdrożyć w zaledwie co piątym przedsiębiorstwie, dziś duże firmy transportowe same zabiegają o jak najlepsze oprogramowanie.

Możliwości aplikacji mobilnych dla transportu

Nadrzędnym celem każdej firmy, nie tylko transportowej, jest wypracowanie zysku. W przypadku branży transportowej duża konkurencja ogranicza możliwość windowania cen. Jest wręcz odwrotnie, aby zdobyć klienta, trzeba mu zaoferować usługę tanią i dobrą. Nie da się? Da się. Pomoże w tym choćby aplikacja do lokalizacji pojazdów. Możliwość szybkiego namierzenia samochodów to cenna pomoc dla menedżera, który dzięki temu może:

– wyznaczyć konkretny rejon i ustalić położenie wszystkich samochodów, następnie wyznaczyć konkretne zadania pracownikom znajdującym się najbliżej,

– szybko zareagować w sytuacji niepożądanej, np. w razie nagłej awarii samochodu wysłać na miejsce mobilny serwis,

– uzyskać informacje o niestandardowych zachowaniach kierowców – zmiana wyznaczonej trasy, przekraczanie prędkości, nadmierne zużycie paliwa,

– uzyskać grupowe raporty na temat pracy kierowców w wyznaczonym rejonie, informacje o przejazdach z załadunkiem i bez ładunku.

– skorzystać z wysokiej jakości zdjęć satelitarnych, które umożliwiają lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym,

– skontaktować się z pracownikiem za pomocą urządzenia mobilnego.

Korzyści wynikające z adaptacji aplikacji mobilnych w firmach transportowych

Wygoda pracy to nie wszystko. Inwestycje muszą się zwracać. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji mobilnych dla transportu. Ich stosowanie to wymierne korzyści, widoczne przede wszystkim w okresowych rozliczeniach finansowych. Do najczęściej wymienianych zalet należą:

– optymalizacja tras przejazdu

– optymalizacja zużycia paliwa – możliwa dzięki wspomnianej wyżej optymalizacji tras, ale też możliwości monitorowania zachowań kierowców,

– kontrola czasu pracy kierowców – przekroczenie godzin pracy wiąże się z konsekwencjami finansowymi dla firmy,

– w przypadku kradzieży samochodu możliwość szybkiego namierzenia i odzyskania ładunku,

– możliwość monitorowania stanu technicznego samochodu,

– możliwość obniżenia kosztów ubezpieczenia floty nawet o kilkanaście procent.

Aplikacje mobilne IT dla transportu – wygoda czy przesada?

Zdecydowanie to pierwsze. Aplikacja mobilna pozwala nie tylko na szeroko pojętą optymalizację kosztów transportu. Nie byłoby to zresztą możliwe bez oszczędności czasu używającej jej kadry kierowniczej. Łatwo zauważyć, że dzięki stałemu monitorowaniu floty wystarczy jeden rzut oka na telefon bądź tablet, by zlokalizować samochód położony najbliżej konkretnego miejsca. Przed erą aplikacji mobilnych menedżer musiał korzystać z telefonu i dzwonić do każdego kierowcy po kolei. W momencie, gdy namierzenie potrzebnego auta zajmuje zaledwie chwilę, możliwe jest szybkie podjęcie decyzji, zmiana trasy, a więc znaczna optymalizacja pracy kierowcy. Ponadto oprogramowanie mobilne pozwala na zarządzanie flotą praktycznie z dowolnego miejsca znajdującego się w zasięgu internetu. To duże ułatwienie nie tylko dla kadry kierowniczej, ale i kierowców mogących kontaktować się z menedżerami praktycznie w każdym momencie. Tym samym rozwiązania IT wprowadziły nową jakość usług w branży transportowej.

Szkolenia ADR – zdobądź uprawnienia na kursie ADR

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • I.Tomaska pisze:

    Napewno jest tak, że inwestując środki w program sprzedażowy i fajnie ogarniętą baze klientów, zatrzymujemy ludzi przy sobie i przy okazji kasę, obecnie działam na takich programach z firmao, polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...
kontener morski

Ile kosztuje kontener morski? Orientacyjne ce...

Zakup lub wynajem kontenera morskiego to koszt od kilku do kilkudziesi...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...