Małżeństwo daje nam zwykle poczucie bezpieczeństwa, również finansowego. Planując ślub niewielu z nas myśli o rozdzielności majątkowej czy intercyzie. Wspólne gospodarstwo domowe to większa swoboda finansowa i lepsza zdolność kredytowa. Małżeństwo upraszcza też często sprawy związane z podatkami. Skoro jednak część z nas decyduje się rozdzielić wspólny majątek, muszą wynikać z tego jakieś korzyści. Sprawdźmy więc, co daje takie rozdzielenie i jakie formalności się z nim wiążą.
W dużym skrócie rozdzielność majątkowa to brak wspólnego majątku. Umowa sporządzana jest w formie aktu notarialnego. W efekcie każdy z małżonków dysponuje już własnym majątkiem. Żeby jednak tak się stało, należy majątek rozdzielić – przy pomocy wspomnianego aktu lub poprzez decyzję sądu. Oczywiście to drugie rozwiązanie dotyczy tylko szczególnych przypadków.
Żeby można było zawrzeć intercyzę, trzeba spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musimy mieć akt małżeństwa. Obie strony muszą też posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Należy również ustalić rodzaj ustroju majątkowego. Czym jest taki ustrój? To system stosunków prawnych istniejących pomiędzy małżonkami.
Rozdzielność umowna to tak zwana umowa zwykła. Może zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Małżonkowie mogą zdecydować się na zwykłą rozdzielność majątkową lub rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Oczywiście majątek, który został przez małżonków nabyty przed zawarciem małżeństwa, zostaje ich własnością i stanowi majątek osobisty.
Rozdzielność z wyrównaniem dorobków to rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy jeden z małżonków straci pracę lub gdy na przykład zajmuje się domem. Jeśli jego partner chce podpisać intercyzę, strona “poszkodowana” może domagać się wyrównania.
Intercyzę może nam sporządzić pełnomocnik. Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku i tak musi to być akt notarialny. Po zawarciu intercyzy każdy z małżonków zaczyna rozporządzać własnym majątkiem. Nie muszą informować o swoich decyzjach i mogą zaciągać dowolne zobowiązania.
Obiektywnie patrząc rozdzielność majątkowa to korzystne dla małżonków rozwiązanie, jeśli obie strony mają podobne zarobki. Jeśli ich sytuacja jest nierówna, po zawarciu intercyzy może się to jeszcze pogłębić.
Małżeństwa, które zdecydują się na rozdzielność, nie posiadają majątku wspólnego. Ale oczywiście nie oznacza to, że nie mogą robić wspólnych zakupów, czy na przykład zrzucać się na remont mieszkania. Od strony prawnej przedmioty kupione w taki sposób noszą nazwę współwłasności ułamkowej.
Jeszcze do niedawna osoby w związku małżeńskim musiał uzyskać zgodę męża lub żony nawet przy zwykłej chwilówce. Dziś procedury pożyczkowe są dużo prostsze. Obecnie instytucje pożyczkowe nie wymagają zgody małżonka. Jeśli chcemy wziąć pożyczkę, możemy to zrobić nawet bez wiedzy drugiej osoby. Możemy zatem śmiało korzystać z ofert takich firm jak na przykład https://ofin.pl/.
Możemy się na nią zdecydować zarówno w trakcie małżeństwa, jak i jeszcze przed jego zawarciem. Jeśli zdecydujemy się na nią po ślubie, nasz wspólny majątek zamienia się we wspomnianą współwłasność ułamkową. Każdy z małżonków dysponuje częścią udziałów. a udziały te wchodzą w skład majątków osobistych. Warto pamiętać także o tym, że rozdzielność majątkowa nie działa wstecz.
W jakich sytuacjach rozdzielność może zarządzić sąd? Może dojść do tego, gdy zagrożone lub naruszone są interesy któregoś małżonka lub jego rodziny. O taką decyzję może również wnioskować wierzyciel którejś ze stron.
Warto podkreślić, że rozdzielność majątkowa może wpływać na bezpieczeństwo finansowe każdej ze stron w małżeństwie. Możemy się w ten sposób zabezpieczyć w sytuacji, gdy mąż lub żona prowadzi własną działalność gospodarczą lub bierze pożyczki albo kredyty wspierające firmę. Prawne rozdzielenie majątku przydaje się też często w sprawach podatkowych.
Tagi: finanse, majątek, Porady, prawo, Rozdzielność majątkowa
Dodaj komentarz