• Menu

  Rośnie popyt na mRNA

  Dr Joanna Kowalska, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

  Ostatnie lata to gwałtowny wzrost zainteresowania ze strony firm farmaceutycznych terapeutycznym mRNA, czyli komórkowym przepisem na białko

  Najbardziej zaawansowane są badania kliniczne z wykorzystaniem mRNA do tworzenia tzw. szczepionek przeciwnowotworowych. Celem tej terapii jest pobudzenie układu odpornościowego pacjenta do zwalczania nowotworu.

  Odpowiednio dobrane białko, które ma tego dokonać, zwane antygenem, dostarczane jest do organizmu właśnie w postaci mRNA. Jednakże naturalne mRNA jest zbyt nietrwałe, aby było efektywnie stosowane w kontekście terapeutycznym.

  Nasz Zespół (w skład którego wchodzą dr hab. Jacek Jemielity,  prof. Edward Darżynkiewicz oraz ja) we współpracy z Laboratorium Prof. Rhoadsa z Louisiana State University od ponad 10 lat zajmuje się stabilizacją końca 5’ mRNA (tzw. kapu). Dobrze zaprojektowane modyfikacje w obrębie struktury kapu zwiększają czas życia mRNA oraz jego efektywność translacyjną, czyli zdolność do biosyntezy białka w komórkach.

  Badania te miały swoje źródło w interdyscyplinarnych badaniach podstawowych nad chemiczną syntezą analogów nukleotydów i ich wykorzystaniem w badaniach metabolizmu mRNA.

  Na szczęście, od początku tych badań dostrzegliśmy potencjał aplikacyjny naszego rozwiązania, więc wynalazki były odpowiednio chronione patentami. Kolejne lata rozwijania tego wynalazku doprowadziły do sprzedaży licencji i komercjalizacji wynalazku, który jest aktualnie w kilku badaniach klinicznych nad terapiami przeciwnowotworowymi (tzw. szczepionkami). Bardzo się cieszymy, że nasze badania zostały dostrzeżone i docenione przez gremia gospodarcze również w naszym kraju oraz samego Prezydenta RP.

  Mamy nadzieję, że Nagroda będzie kolejnym krokiem w kierunku łączenia badań podstawowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim z gospodarką, co spowoduje lepsze finansowanie tych pierwszych oraz zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Szczególną satysfakcję mamy z tego powodu, iż zostaliśmy nominowani przez Urząd Patentowy RP. Patentowanie wynalazków wynikających bezpośrednio z badań podstawowych i ich komercjalizacja wciąż nie są w Polsce zjawiskiem częstym, a 10 lat temu było w warunkach uniwersyteckich bardzo trudne i wymagało wiele wysiłku, w tym zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Po latach mogę powiedzieć, że było warto.

  Dr Joanna Kowalska, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

  Jedna odpowiedź do “Rośnie popyt na mRNA”

  1. givemegohan pisze:

   Zdajesz sobie sprawę z następnego ruchu na tej szachownicy? * Najpierw Polska z Rosją dzielą Ukrainę a nastepnie Niemcy z Rosją dzielą Polskę. * Co zresztą bardzo by mi odpowiadało bo mój Wrocław wróciłby wtedy do cywilizacji. 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane