Liczniki ścieków stają się na rynku coraz popularniejsze i znajdują z każdym rokiem coraz więcej zastosowań. Używane są nie tylko w oczyszczalniach, ale także w kanałach burzowych lub do analizy ilości i jakości wód powierzchniowych.
Liczniki ścieków to inaczej przepływomierze, które mogą występować w kilku rodzajach. W zależności od potrzeb warto wybrać rodzaj odpowiedni dla siebie.
Przepływomierze ultradźwiękowe przeznaczone są do używania w warunkach grawitacyjnych. Pracują na podstawie metody piętrzeniowej. Jest to najpopularniejsza metoda wykorzystywana na rynku liczników już od wielu lat. Większość obiektów wyposażona w liczniki ścieków posiada przepływomierze właśnie tego typu. Decydując się na taki licznik, warto sprawdzić, czy konkretny egzemplarz posiada certyfikaty ISO. Licznik ścieków tego typu może być wyposażony w następujące elementy:
– Koryto pomiarowe, czyli inaczej zwężka, Palmer-Bowlus’a,
– Koryto pomiarowe Venturi’ego,
– Koryto pomiarowe Parshall’a,
– Przelew mierniczy.
Oczywiście rodzaj koryta zależy od rodzaju danego przepływomierza.
Przepływomierze radarowe pozwalają na bezkontaktowy pomiar ilości ścieków w kanałach grawitacyjnych. Zazwyczaj wykorzystuje się je tam, gdzie kanał ma większa rozmiar, a natężenie przepływu chwilowego także jest wysokie. Uznaje się, że taki rodzaj przepływomierza jest doskonałą alternatywą dla opisanych wcześniej liczników ultradźwiękowych.
Przepływomierz elektromagnetyczny stosuje się zazwyczaj w ciśnieniowych instalacjach wodnych. Pozwalają one na dokładne zmierzenie ilości cieczy, przewodzących prąd, których prędkość liniowa waha się od 0,1m/s do 10m/s w wykonaniu standardowym. Nie ma obawy, że takie urządzenia spowodują spadek ciśnienia w systemie. Średnica przepływomierza elektromagnetycznego powinna być dobrana do systemu, w którym zostanie zainstalowana.
Decydując się na licznik ścieków, należy wziąć pod uwagę jego rodzaj, jakość oraz wszystkie parametry techniczne.
Tagi: biznes, Gospodarka, pomiar, przepływomierz, ścieki, wodociągi
Dodaj komentarz