• Menu

  Rodzaje backupu danych – jaki wybrać dla firmy?

  Backup danych to kopia bezpieczeństwa, która zawiera najważniejsze dane, mogące posłużyć do odtworzenia oryginalnej zawartości dysku. Zwłaszcza w przypadku utraty danych lub ich uszkodzenia. Jakość usługi backupu jest szczególnie ważna, gdyż często jest on ostatnim elementem, który może pomóc w odzyskiwaniu utraconych informacji. Jaki rodzaj backupu danych dla firm wybrać?

  Backup danych

  Reguła 3-2-1, czyli podstawa funkcjonowania backupu danych

  Backup danych powinien działać zgodnie ze złotą zasadą backupu 3-2-1. Każda z cyfr oznacza inną zasadę i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie drugiej. Cyfra 3 oznacza, że backup danych, powinien opierać się na trzech kopiach. Dobrym przykładem jest następujący schemat: przechowywanie, na przykład zdjęć, równocześnie na trzech nośnikach – komputerze, dysku zewnętrznym oraz w chmurze. Dzięki temu można zredukować do minimum prawdopodobieństwo, że wszystkie trzy elementy nie będą zdatne do użytku. W przypadku awarii jednego, pozostałe dwa są zawsze w pogotowiu. Taka liczba kopii daje bezcenny komfort, że najważniejsze informacje pozostaną zawsze dostępne.

  Zasada numer 2 oznacza, że wszystkie kopie powinny być przechowywane na dwóch różnych nośnikach. Dzięki temu, na przykład w sytuacji, gdy wystąpi awaria dysku twardego, najważniejsze informacje można odtworzyć z drugiego, innego nośnika pamięci. Ostatni element backupu danych, wyrażany cyfrą 1, oznacza, że przynajmniej jedna kopia powinna być przechowywana w innej lokalizacji niż siedziba firmy. Dzięki zastosowaniu złotej zasady backupu można uniknąć sytuacji, w której, na przykład podczas pożaru, traci się wszystkie trzy zabezpieczenia danych.

  Jak widać, zasada 3-2-1 jest przemyślaną strategią, która pozwala przygotować się na nieoczekiwane wydarzenia i odpowiednio zabezpieczyć najważniejsze informacje przed zniszczeniem.

  Jakie są rodzaje backupu danych?

  Wyróżnia się zwykle trzy typy backupu danych. Pierwszy z nich to kopia pełna, nazywana także podstawową. To właśnie na takim nośniku przechowuje się wszystkie wskazane pliki. Ten rodzaj backupu jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia dokładnych kopii informacji. Druga odmiana to kopia różnicowa. Bazuje ona na tworzeniu kopii zapasowej danych, które zostały dodane lub zmienione, od czasu utworzenia ostatniej, najnowszej kopii. Firma otrzymuje dostęp do zasobów kopii podstawowej, która była utworzona na początku oraz do ostatniej kopii różnicowej z nowymi lub zmodyfikowanymi danymi. Ostatnim rodzajem jest kopia przyrostowa. W niej duplikowane są informacje dodane do najnowszych kopii. Pomimo, że te rodzaje wydają się dość skomplikowane, ich działanie jest proste – mają na celu jak najlepiej zabezpieczyć ważne informacje.

  Backup danych dla firm – jak go wybrać?

  Backup danych dla firm jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w zakresie  duplikowania ważnych informacji. Przedsiębiorstwa w ten sposób mogą zabezpieczyć najważniejsze wiadomości, a w momencie utraty lub uszkodzenia danych, na przykład w wyniku ataku hakerskiego lub wirusa, mogą je łatwo przywrócić. Backup danych dla firm powinien być zapewniony przez najlepszego dostawcę. Jednym z nich jest INEA. W przypadku INEA mamy pewność, że dane nie ucierpią podczas kradzieży, ataków cyberprzestępców czy przez inne losowe zdarzenia.

  Dzięki usłudze Backup INEA, firma może realizować złotą zasadę backupu 3-2-1. Oferta zapewnia również możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów, stacji roboczych i maszyn wirtualnych, a także urządzeń mobilnych. Ponadto, INEA Backup gwarantuje brak limitu urządzeń i użytkowników, szyfrowanie danych przed wysłaniem na serwer za pomocą protokołu SSL, a także dostęp do kopii z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu, nawet pomimo najbardziej nieprzewidzianych sytuacji, można zawsze odzyskać dane firmy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane