logo
logo
logo
logo
Roboty spawalnicze

Roboty spawalnicze. Automatyzacja i efektywność pracy
Opublikowano: 3 lipca 2020

Procesy spawalnicze podlegają coraz większej automatyzacji, co znacząco usprawnia i przyspiesza procesy produkcji, obniża koszty oraz poprawia jakość pracy. Robotyzacja procesów spawalniczych pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, którzy już tylko nadzorują proces spawania.

Postęp technologiczny możliwy jest dzięki nowoczesnym, bardzo wydajnym i bezpiecznym robotom spawalniczym dostępnym w wielu wariantach. Dobór optymalnego modelu przekłada się na zwiększenie efektywności produkcji, dlatego powinien być odpowiednio przemyślany. Na co powinno się zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru właściwego robota spawalniczego oraz jakie dokładnie korzyści niesie ze sobą robotyzacja produkcji?

Roboty spawalnicze

Na co zwrócić uwagę przed wyborem robota?

Spawanie robotem wymaga dopasowania urządzenia, które znajdzie zastosowanie w konkretnych zadaniach. Podczas wyboru robota spawającego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zasięg i ruchliwość ramienia. W ofercie firmy ProCobot, specjalizującej się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań robotycznych wykorzystywanych do automatyzacji produkcji, znajdują się zarówno roboty o promieniu pracy 85 cm, jak też modele o zasięgu wynoszącym 130 cm. Roboty spawalnicze ProCobot mogą zostać użyte do dowolnego rodzaju spawania, którego parametry można wygodnie zaprogramować.

Roboty spawalnicze

Przed wyborem robota trzeba również wziąć pod uwagę opłacalność inwestycji, która powinna być dostosowana do konkretnych wymagań i potrzeb produkcji. Roboty współpracujące posiadają zróżnicowane możliwości, które trzeba efektywnie wykorzystać w procesach produkcji.

Zalety spawania zrobotyzowanego

Zrobotyzowane spawanie posiada wiele zalet, dlatego coraz częściej stosowane jest w zakładach produkcyjnych. Zastosowanie robotów spawalniczych to:

Szybki zwrot inwestycji

Mimo wysokich kosztów początkowych, inwestycja szybko się zwraca. Roboty spawające wymagają jedynie cyklicznych przeglądów i konserwacji.

Duża wydajność pracy

Szybka i bezbłędna praca bez przerw i urlopów to ważne atuty robotów spawalniczych. Są one gwarancją zwiększenia wydajności pracy zakładu produkcyjnego.

Niezawodność i skuteczność

Powtarzalność czynności wymagających dużej precyzji może być dużym wyzwaniem dla ludzi. W przypadku robotów jest standardem.

Gwarancja ciągłości pracy

Roboty są w stanie pracować bez przestojów i zakłóceń przez długi czas, co znacząco wpływa na poziom produkcji.

Bezpieczeństwo ludzi

Zastosowanie robotów w procesach spawalniczych sprawia, że ludzie mogą wykonywać lżejszą, mniej niebezpieczną pracę polegającą na nadzorze i programowaniu urządzeń.

Wysoka wydajność

Roboty spawające to łatwe w programowaniu i szybkie w instalacji urządzenia gwarantujące zwiększenie wydajności produkcji. Mogą zostać szybko zaprogramowane i wdrożone do pracy za pomocą graficznego interfejsu z ekranem dotykowym. Kilka obrotowych przegubów ramienia robotycznego umożliwia swobodę ruchów. Sprzęty znajdujące się w ofercie ProCobot mogą pracować w temperaturach sięgających nawet 50 °C oraz wilgotności 90% RH. Coboty wyposażone są w kilkanaście zaawansowanych regulowanych funkcji zapewniających bezpieczeństwo pracy.

Powtarzalność i precyzja

Roboty spawalnicze działają z wielką precyzją. Po zaprogramowaniu są w stanie bezbłędnie wykonywać swoją pracę przez cały okres użytkowania. Powtarzalność i precyzja produkcji są więc standardem, a nie wymogiem trudnym do osiągnięcia. Automatyzacja produkcji deleguje uciążliwe procesy na roboty, które nie bywają zmęczone ani znużone. Ich funkcjonowanie jest niezmienne przez cały okres działania. Są to korzyści, które eliminują problemy reklamacyjne wynikające z czynnika ludzkiego w produkcji.

Koszty wdrożenia w przedsiębiorstwie

Robotyzacja procesów spawalniczych musi być opłacalna dla przedsiębiorstwa. Z tego względu proces taki musi zostać poprzedzony dokładną analizą polegającą na kalkulacji kosztów zakupu robotów oraz ich wdrożenia na stanowiskach pracy. Każde środowisko i zakład wymagają przeprowadzenia indywidualnej analizy potrzeb i korzyści.

Niekiedy proces spawania stanowi jedynie część dużego procesu technologicznego. Musi być jednak przeprowadzony w sposób bardzo szybki i precyzyjny, aby nie powodować przestojów w całym cyklu. Dlatego częstą praktyką jest tworzenie dwóch stanowisk obsługiwanych przez jednego robota, który wykonuje inne zadanie na każdym z nich.
Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga użycia robota o wysokich możliwościach programowania czynności oraz dużym zasięgu pracy. Ocena opłacalności wdrożenia takiego sprzętu powinna zostać wykonana przez specjalistów będących w stanie zaproponować optymalne rozwiązania. Zagwarantuje to efektywną pracę urządzeń i przełoży się na zwiększenie wydajności produkcji.

Zastosowanie robotów w procesach spawalniczych staje się coraz bardziej powszechną praktyką. W niedalekiej przyszłości będzie standardem zapewniającym wysoką wydajność procesów produkcyjnych. Wybór ramion robotycznych ProCobot gwarantuje owocną i bezpieczną pracę oraz szybki zwrot inwestycji. Implementację takich rozwiązań powinno rozważyć każde przedsiębiorstwo planujące rozwój i modernizację procesów produkcji.


Jakościowe zgrzewarki oporowe – zgrzewanie materiałów nigdy nie było prostsze

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Kurs spawacza

Kurs spawacza – jak się na niego zapisać?...

Chcesz pracować jako spawacz, ale nie masz jeszcze odpowiednich uprawn...
Roboty do paletyzowania

Roboty do paletyzowania – wysoka elastyczność...

Jedną z najenergiczniej rozwijających się obecnie dziedzin w zakresie...
Cobot

Zalety cobotów...

Wielu ludzi obawia się, że roboty lub pełna automatyzacja mogą...